Հասարակություն 14:45 05/05/2020 Աշխարհում
Եգիպտոսի զբոսաշրջության և հնությունների նախարար Խալեդ ալ-Անանին հայտարարել է, որ մոտակա ժամանակում արտասահմանյան զբոսաշրջությունը չի վերադառնա իրենց երկիր։ Ռիա նովոստիի հաղորդմամբ, այս մասին հայտնում է Egypt Independent-ը։
Նա բացատրել է, որ արտասահմանյան հյուրերի վերադարձը կախված է ինչպես Եգիպտոսում իրավիճակից, այնպես էլ այն երկրների, որտեղից նրանք գալիս են։
Անանիի խոսքով, մի շարք երկրների ներկայացուցիչներ հարցնում են իշխանություններին հունիսին զբոսաշրջությունը բացելու հնարավորության մասին։ Նախարարը հստակեցել է, որ կառավարությունը կքննարկի այդ հարցը, երբ որ կորոնավիրուսի տարածման հետ կապված հանգամանքները պարզ լինեն:
Նրա խոսքով, հավանաբար ճանապարհորդները պետք է ապացուցեն, որ վարակված չեն։ Բացի այդ, հնարավոր է սահմանափակվի նաև հյուրերի առավելագույն տարիքը՝ մինչև 48 տարեկան։
Անանին հիշեցրել է, որ մինչև հունիս երկրի հյուրանոցները կաշխատեն միայն տեղի բնակիչների համար և 25 տոկոս ծանրաբեռնվածությամբ։ Հունիսի 1-ից  ծանրաբեռնվածությունը կավելացվի մինչև 50 տոկոս։
Այժմ հյուրանոցները, տուր կազմակեպություններ, հյուրանոցները, շուկաներն ու սրճարանները Եգիպտոսի զբոսավայրերում փակ են։ Փորձագետները հաշվակել են, որ զբոսաշրջային սեկտորը ամսական կկորցնի մեկ միլիարդ դոլար համավարակի պատճառով։

Общество 16:16 05/05/2020 В мире
Министр туризма и древностей Египта Халед аль-Анани заявил, что иностранный туризм в ближайшее время не вернется в Египет, сообщает РИА Новости со ссылкой на Egypt Independent.
Во время телефонного звонка в телешоу Ахмеда Муссы Ala Massoulity («Моя ответственность») он объяснил, что возвращение зарубежных гостей зависит от ситуации как в Египте, так и в странах, откуда они приедут.
По словам Анани, представители ряда государств спрашивали власти республики о возможности открытия туризма к июню. Министр уточнил, что правительство рассмотрит этот вопрос, как только прояснятся обстоятельства с распространением коронавируса.
По его словам, путешественникам вероятно придется доказывать, что они не заражены. Кроме того, может быть ограничен максимальный возраст гостей – до 48 лет.
Анани напомнил, что до июня гостиницы страны будут работать только для местных жителей и с максимальной загрузкой в 25 процентов. С 1 июня пропускная способность увеличится до 50 процентов.
Сейчас отели, туристические компании, рестораны, рынки и кафе на курортах Египта закрыты. Эксперты подсчитали, что туристический сектор страны теряет один миллиард долларов в месяц из-за пандемии.