Առողջություն 09:48 11/05/2020 Աշխարհում
Սինգապուրի գիտնականները չեղարկել են իրենց կանխատեսումները, որ վարակը Հայաստանում օգոստոսին 100 տոկոսով կվերանա
Սինգապուրի տեխնոլոգիայի և դիզայնի համալսարանի գիտնականները հայտարարել են, որ տարբեր երկրներում COVID-19 համաճարակի ավարտի իրենց կանխատեսումներն այլևս ուժի մեջ չեն: Դա կապված է աշխարհում արագ փոփոխվող միջավայրի հետ: Այս մասին, ինչպես գրում է Gazeta-ն, հաղորդել է համալսարանի կայքը։
Նշվում է, որ բոլոր գրաֆիկները ջնջվել են ուսումնական հաստատության կայքից: Գիտնականներն առաջարկել են ուսումնասիրել հետազոտական այլ կենտրոնների մոդելները:
Ինչպես հայտնի է դարձել, փորձագետներն ուսումնասիրել են 131 երկրների տվյալներն ու գնահատել դրանք։ Կանխատեսման համար նրանք օգտագործել են, մասնավորապես, վարակի տարածման մաթեմատիկական SIR-մոդելը։

Society 17:47 11/05/2020 Armenia
The Singapore University of Technology and Design (SUTD) has announced that their predictions about the end date of the coronavirus disease (COVID-19) in specific countries, including Armenia, have been revised.
It is noted that all previous research models that used the SIR (susceptible-infected-recovered) model descriptions on the spread of infectious diseases and data of coronavirus cases have been removed from the website of the university.
The experts have examined data received from 131. According to the initial prediction by the Singapore-based university, COVID-19 100 per cent may end in Armenia in August 2020.
To remind, Armenia has confirmed total number of 3,392 coronavirus cases in the country as of 11 a.m. Monday, May 11.