Առողջություն 19:46 26/05/2020 Հայաստան
Անցյալ օրվա ընթացքում ունեցել ենք նոր 289 արձանագրված դեպք և ևս չորս մահ, ընդհանուր թիվը՝ 91:  Վիճակագրական թվերը ներկայացնելով սկսեց ճեպազրույցը ՀՀ Առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը: Կան նաև ծայրահեղ ծանր և ծանր քաղաքացիներ:
«Շարունակելու ենք առողջապահական համակարգի հզորացման գործընթացը, քանի որ փորձը ցույց է տալիս, որ վարակի հետ ապրելուն զուգընթաց դրանք այնուամենայնիվ մեզ պետք են: Վարակի հետ զուգընթաց ապրելը մեր հիմնական ուղղությունն  է: Հետևաբար կանոների պահպանումը մեր միակ ելքն է:  Դիմակների կարգապահ և էֆեկտիվ կրումն ուղիղ ազդում է այն թվի վրա, որով չափում ենք վարակի տարածման տեմպը: Եթե հավաքական ջանքներով, կանոները ճիշտ պահպանելով առաջ գնանք,ապա  ունենք բոլոր շանսերը վարակը պահել կառավարելի և նաև մարման վիճակում»,-ասաց նախարարը միաժամանակ  տեղեկացնելով, որ շարունակվում է պացիենտների հսկողությունը՝ տնային պայմաններում:
Թորոսյանը նաև հորդորեց չտրվել կեղծ լուրերի, որոնք կասկածի տակ են դնում դիմակի էֆեկտիվությունը.«Մենք դեռ երկար ենք ապրելու այս նոր միջավայրում, շուտով այս անսովոր վիճակը կդառնա սովորական»:

Здоровье 20:24 26/05/2020 Армения
Глава Минздрава Армении призвал не доверять ложным сведениям о неэффективности ношения медицинских масок
За минувшие сутки в Армении зафиксировано 289 новых случаев коронавируса и ещё 4 случая с летальным исходом, в целом число таких случаев достигло 91. Об этом сообщил министр здравоохранения РА Арсен Торосян.
Он добавил также, что в данный момент есть пациенты, состояние здоровья которых оценивается как тяжелое и крайне тяжелое.
Министр подчеркнул, что продолжится процесс усиления системы здравоохранения.
«Жить параллельно с вирусом – наше основное направление. Следовательно, соблюдение правил является нашим единственным выходом. Надлежащее и эффективное ношение масок напрямую влияет на те показатели, которыми измеряется темп распространения вируса. Если мы совместными усилиями, грамотно соблюдая все правила будем двигаться вперед, то у нас есть все шансы сделать распространение вируса управляемым», – отметил министр, в то же время добавив, что продолжается осуществление контроля в отношении пациентов – в домашних условиях.
А. Торосян призвал также не доверять ложной информации, где ставится под сомнение эффективность ношения медицинской маски. «Нам ещё долго предстоит жить в этой новой среде, вскоре эта необычная ситуация станет привычной», – добавил он.