Առողջություն 19:28 28/05/2020 Հայաստան
Իրավիճակը  շարունակվում է մնալ լարված: Այս մասին տեղեկացրեց ՀՀ առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը՝ պարետատան նիստից հետո կայացած առցանց ճեպազրույցի ընթացքում:
«Այս պահի դրությամբ ունենք 316  ծանր վիճակում գտնվող քաղաքացիներ, 53 ծայրահեղ ծանր վիճակում գտնվող և 17 թոքերի արհեստական օդափոխության սարքերը միացված քաղաքացիներ»,-ասաց նախարարն ու հավելեց. «Երեկ ռեկորդային վատ ցուցանիշ ենք ունեցել՝ 15 մահ, որ չենք կարողացել փրկել: Բժիշկները 24 ժամյա ռեժիմով կատարում են բուժօգնության աշխատանքները, սակայն միշտ չէ, որ հնարավոր է լինում փրկել կյանքը: Չկա որևէ երաշխիք, որ որևէ վարակված անձ, նույնիսկ առողջ երիտասարդ  քաղաքացին 100  տոկոսով դուրս կգա դրական ելքով»:
Առողջապահության նախարարը նաև իրազեկեց, որ  մոտակա մեկուկես ամսվա ընթացքում կունենանք ինտենսիվ թերապիայի համար նախատեսված  ևս հարյուր մահճակալ, որոնց  50-ը Էրեբունի, 50-ը ՝ Գ. Լուսավորիչ  բժշկական կենտրոններում:
Անդրադառնալով վերջին օրերին ասիմտոմ դեպքերի  պոլիկլինիկաներում բուժվում ստացող քաղաքացիների բողոքներին, Թորոսյանը նշեց.
«Դա լինելով  մի նոր գործառույթ նրանց համար, որոշակի լարվածություն է առաջացրել քաղաքացիների  և առողջության առաջնային պահպանման օղակի միջև:Ես  կոչ եմ անում քաղաքացիներին, հայտնաբերված դժգոհությունները, թերությունները,բողոքները հաղորդել նախարարության թեժ գիծ՝ 8003 համարով, որպեսզի մենք կարողանանք արագ արձագանքել»:
Առողջապահության նախարարը մեկ անգամ ևս կոչ արեց  քաղաքացիներին ՝ պահպանել կանոնները, որպեսզի  որևէ մեկը կարիք չունենա ինտենսիվ թերապիայի բաժանմունքում բուժում ստանալու:

Здоровье 19:53 28/05/2020 Армения
Ситуация продолжает оставаться напряженной. Об этом заявил министр здравоохранения Армении Арсен Торосян в ходе онлайн-брифинга после заседания комендатуры.
«По положению на данный момент у нас 316 находящихся в тяжелом состоянии граждан, 53 – находятся в крайне тяжелом состоянии и 17 пациентов подключены к аппаратам искусственной вентиляции легких», – отметил министр и добавил: «Вчера зафиксирован плохой рекордный показатель – 15 смертей, мы не сумели их спасти. Врачи в 24-часовом режиме выполняют работы по предоставлению медицинской помощи, однако не всегда удается спасти жизни. Нет никаких гарантий, что какое-либо инфицированное лицо, даже молодой и здоровый человек выздоровеет на 100%».
Глава Минздрава Армении сообщил также, что в ближайшие полтора месяцев будет открыто 100 коек, предусмотренные для интенсивной терапии, 50 из которых в Медцентре «Эребуни», 50 – в медцентре Сурб Григор Лусаворич» («Святой Григорий Просветитель»).
Обратившись к жалобам граждан с бессимптомным течением болезни, получающих лечение в поликлиниках, А. Торосян отметил:
«Это, будучи новой функцией для них, вызвало определенную напряженность между гражданами и системой первичного сохранения здоровья. Призываю граждан сообщать о недовольстве, упущениях, жалобах на телефон горячей линии Минздрава – 8003, чтобы мы сумели оперативно отреагировать».