ԱՅԼՄԱՄՈՒԼ 10:14 29/05/2020 Հայաստան
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Ապրիլյան քննիչ հանձնաժողովն այսօր տեսակապով կլսի նախկին արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանին, ով Ռուսաստանում է բնակվում և դեսպանատան միջոցով համաձայնություն է տվել պատասխանել հարցերին: Հանձնաժողովին հետաքրքրում է մեկ հարց՝ ԶՈՒ ԳՇ նախկին պետ Յուրի Խաչատուրովը, ով մերժել է հանձնաժողովի հրավերը, 2016-ի պատերազմական օրերին ինչ փաստաթուղթ է ստորագրել ՌԴ-ում։
Հնարավոր է՝ սրանով ավարտվի քննիչ հանձնաժողովի աշխատանքը, ապա հանձնաժողովականները կմեկնեն Արցախ, որտեղ կհանդիպեն ներկա և նախկին պաշտոնյաների հետ։ Բակո Սահակյանին էլ այլևս նպատակահարմար չեն համարում հրավիրել։ Հանձնաժողովի գործունեության ժամկետն ավարտվում է հունիսի 2-ին, բայց հաշվետվությունը կներկայացնեն աշնանը»:

Политика 12:43 29/05/2020 Армения
Газета «Грапарак» пишет, что следственная комиссия по изучению обстоятельств Апрельской войны сегодня проведет  по видеосвязи слушания с участием бывшего министра иностранных дел Армении Эдварда Налбандяна, который живет в России и дал через посольство согласие ответить на вопросы.
«Комиссию интересует один вопрос, какой документ подписал во время войны 2016 года бывший начальник Генштаба ВС Армении Юрий Хачатуров в РФ, отклонивший приглашение прийти в комиссию.
Возможно, после этого работа следственной комиссии завершится, члены комиссии уедут в Арах, где проведут встречи действующими и бывшими должностными лицами. Уже считают нецелесообразным пригласить Бака Саакяна. Комиссия закончит свою деятельность 2 июня, однако отчет будет представлен осенью», - отмечает газета.