Քաղաքական 20:35 03/06/2020 Աշխարհում
ՄԱԿ-ի անդամ 193 երկրներն առաջիկայում պետք է ընտրեն Գլխավոր ասամբլեայի հերթական՝ 75-րդ նստաշրջանի նախագահին։Այս մասին տեղեկացնում է azatutyun.am լրատվականը: Նստաշրջանը աշխատանքները սկսելու է գալիք սեպտեմբերից:
Նախագահի պաշտոնում միայն մեկ թեկնածու կա՝ Թուրքիայի փորձառու դիվանագետ և քաղաքական գործիչ Վոլքան Բոզքիրը։ Նրա անունը նախապես ուղարկվել է ՄԱԿ-ի անդամ բոլոր երկրներին՝ միաձայն աջակցություն ստանալու համար, սակայն մի շարք երկրներ քվեարկություն են պահանջել։
Քանի որ գործընթացը հրապարակային չէ, դիվանագետները առանց բացահայտելու իրենց անունները, «Ասոշիեյթեդ Փրես»-ին երեք երկիր են նշել՝ քվեարկություն են պահանջում Հայաստանը, Հունաստանը և Կիպրոսը։

Politics 21:05 03/06/2020 Armenia
The President of the U.N. General Assembly announced Tuesday that elections for new members of the U.N. Security Council, the Economic and Social Council, and the President of the 75th session of the General Assembly will be held simultaneously on June 17.
As The Associated Press reported, there is only one candidate - veteran Turkish diplomat Volkan Bozkir nominated for the post of the President of the 75th session of the General Assembly.
The latter’s name was initially sent to member states for unanimous approval, but several countries requested a vote, the source said, adding diplomats identified the three countries as Greece, Cyprus and Armenia, speaking on condition of anonymity because the process was private.