Քաղաքական 13:27 03/06/2020 Աշխարհում
«Israel Aerospace Industries» (IAI) պաշտպանական ընկերությունը հունիսի 2-ին հրապարակել է տեսանյութ, որը պատմում է նորագույն հականավային բալիստիկ հրթիռի մասին:
Նշվում է, որ այն կարող է թիրախները խոցել ինչպես մոտ, այնպես էլ հեռու տարածությունների վրա: Իսրայելական ռազմական կոնցերնի նոր արտադրանքը առանձնանում է թիրախները խոցելու գերբարձր ճշգրտությամբ։
Ընկերությունը փորձարկել է գերճշգրիտ հրթիռը, որը կարող է խոցել թիրախները մինչև 400 կմ հեռավորության վրա: Հրթիռի ձևափոխված տարբերակը մարտավարական նպատակների համար խոցում է հակառակորդի թիրախները 90 կմ հեռավորության վրա:
Փորձարկված հրթիռը, regionmonitor-ի հաղորդմամբ, նախատեսված է «LORA» ցամաքային-ծովային դասի մարտական համալիրի համար։ Այն խոցում է թիրախներն առավելագույնը 0,9 մետր շեղումով: «LORA» օպերատիվ-մարտավարական հրթիռային համակարգը, որի ստեղծողը IAI-ն է, 2000-ականների սկզբից գտնվում է Իսրայելի պաշտպանության բանակի զինանոցում: 2018 թվականից հարվածային այս համակարգը մատակարարվել է Ադրբեջանին, որն այս զենքի առաջին և առայժմ միակ ներկրողն է:

Politics 13:53 03/06/2020 World
Israel has tested a new precise ballistic strike missile capable of hitting targets in the range of 400 km, Israel Aerospace Industries said on Tuesday, Xinhua reports.
The missile is part of a weapon system named LORA (Long-Range Artillery Weapon System) developed by Israel Aerospace Industries, a state-owned weapons and defense company.
The company said in a statement that two firing trials were carried out in the open sea.
LORA is a sea-to-ground and ground-to-ground system that can hit a target with a precision level of 10 meters radius, according to its developers.
Israel's Prime Minister Benjamin Netanyahu hailed the tests, saying on his Facebook page "parallel with our war on coronavirus, we are continuing to safeguard Israel's security -- on defense and offense."