Քաղաքական 13:39 04/06/2020 Հայաստան
Արթուր Վանեցյան. Պետք է համախմբվենք մի օրակարգի շուրջ և ձևավորենք ազգային համաձայնության կառավարություն
«Ես շարունակում եմ պնդել, որ մենք բոլորս պետք է համախմբվենք մի օրակարգի շուրջ և ձևավորենք ազգային համաձայնության կառավարություն»,- Վանաձորում հայտարարել է «Հայրենիք» կուսակցության նախագահ Արթուր Վանեցյանը՝ կուսակիցների հետ հանդիպմանը։
Նա ընդգծել է, որ Նիկոլ Փաշինյանը պետք է հրաժարական տա, քանի որ այն ինչ կատարվում է Հայաստանում աղետ է ու անընդունելի, իրավիճակն ու հետևանքներն ավելի են վատանալու։
«Մեր հայրենիքը գտնվում է ծայահեղ ծանր վիճակում։ Կորոնվիրուսով պայմանավորված իրավիճակը ցույց տվեց, որ իշխանությունները պատրաստ չեն իրականացնել արդյունավետ կառավարում։ Հակահամաճարակային միջոցառումները Հայաստանի կառավարությունն ամբողջությամբ տապալել է»,- ասել է նա։
Վանեցյանը հիշեցրել է, որ Հայաստանի վարչապետն ու առողջապահության նախարարը, փոխարեն  հենց առաջին օրերից կորոնավիրուսի դեմ պայքարելու փոխարեն, իրենց հայտարարություններով ստեղծեցին ոչ լուրջ մոտեցում համավարակի նկատմամբ։
«Հիշում եք բոլորին հայտնի արտահայտությունները։ Այսօր այն, ինչ կատարվում է Հայաստանում, աղետ է։ Այսօրվա իշխանությունները՝ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ ուղղակի անկարող են իրականացնել միջոցառումներ, որի արդյունքում մենք կարող ենք դուրս գալ այս իրավիճակից»,-նշել է ԱԱԾ նախկին տնօրենը՝ հիշեցնելով հրաժարականի ժամանակ հնչեցրած այն հայտարարությունը, որ այս իշխանություններն առաջնային հարցերը երկրորդային հարցերից չեն տարբերում։

Политика 14:12 04/06/2020 Армения
Артур Ванецян: Нужно консолидироваться вокруг единой повестки и сформировать правительство национального согласия
«Я продолжаю настаивать, что мы все должны консолидироваться вокруг единой повестки дня и сформировать правительство национального согласия», – заявил председатель партии «Родина», экс-глава СНБ РА Артур Ванецян на встрече с однопартийцами в Ванадзоре.
Он подчеркнул, что Никол Пашинян должен подать в отставку с поста премьер-министра Армении, так как происходящее в республике является катастрофой и недопустимым явлением, ситуация и последствия будут лишь ухудшаться.
«Наша Родина находится в чрезвычайно сложном положении. Обусловленная распространением коронавируса ситуация показала, что власти не готовы осуществлять эффективное управление. Правительство Армении полностью провалило противоэпидемические меры», – отметил он.
Ванецян напомнил, что премьер-министр и министр здравоохранения Армении вместо борьбы с коронавирусом с первых дней распространения инфекции своими заявлениями создали несерьезный подход к пандемии.
«Вы помните хорошо известные высказывания. Сегодня то, что происходит в Армении, является катастрофой. Сегодняшние власти во главе с Николом Пашиняном просто не способны принять меры, которые позволят нам выйти из этой ситуации», – указал бывший директор Службы национальной безопасности, напомнив заявление, сделанное им во время своей отставки, о том, что власти не отличают первичные вопросы от вторичных.
Ванецян при этом вновь представил свою мечту-концепцию: человек в Армении должен жить хорошо. «Мы можем сделать это, и именно мы это и сделаем», – подчеркнул он.