Մշակույթ 14:00 09/06/2020 Աշխարհում
Իսպանիայի RTVE առաջին ալիքով կկայանա հայկական պատմական «Ուրարտու. մոռացված թագավարություն» ֆիլմի պրեմիրեան: «Инфотека24»-ի հետ զրույցում ասել է ֆիլմի պրոդյուսեր, «HAYASA» մշակութային-կրթական կենտրոնի տնօրեն և հիմնադիր Տիգրան Մանասյանը։
Ռեժիսոր Վագա Վարդանյանի ֆիլմը ներկայացնում է երկրի վրա ամենահին պետություններից մեկի պատմությունը։ Աստվածաշնչում Ուրարտուն հիշատակվում է որպես Արարատի երկիր։
Մանասյանը պատասխանելով հարցին, թե ե՞րբ կկայանա ֆիլմի պրեմիրան Արցախում, Հայաստանում կամ Ռուսաստանում, ասել է, որ Երևանում ցուցադրությունը նախատեսված է Երևանի օրը։ Այն տեղի կունենա կինոթատրոններից մեկում, բայց կորոնավիրուսի հետ կապված իրավիճակը կարող է փոխել ծրագրերն ու պրեմիերան կարող է կայանալ երկրում զանգվածային միջոցառումներ թույլ տալուց հետո։
Նա նշել է, որ  ֆիլմի ստեղծողներն աշխատում են այն ուղղությամբ, որպեսզի այն ցուցադրվի աշխարհի բոլոր մասերում։ Մասնավորապես, բանակցություններ են տարվում ԱՄՆ-ում, Ճապոնիայում, եվրոպական երկրներում պրեմիերաների շուրջ։

Культура 14:20 09/06/2020 В мире
На первом канале Испании RTVE состоится премьера армянского исторического фильма «Урарту. Забытое царство». Об этом Инфотека24 сообщил продюсер фильма, директор-основатель культурно-образовательного центра HAYASA Тигран Манасян.
Фильм режиссера Ваги Варданяна рассказывает историю одного из древнейших государств на земле. В Библии Урарту упоминается как Араратская земля.
На вопрос, когда премьера состоится в Арцахе, Армении или России, Манасян ответил, что показ в Ереване запланирован в день Еревана в одном из кинотеатров. Но ситуация с коронавирусом может изменить планы, и премьера может состоятся после разрешения массовых мероприятий в стране.
Он отметил, что создатели фильма работают над тем, чтобы он демонстрировался во всех частях света. В частности, ведутся переговоры об организации премьеры в США, Японии и ряде европейских стран.