Քաղաքական 18:54 11/06/2020 Հայաստան
Երեկ Հայաստանում կորոնավիրուսի նոր 566 դեպք ենք արձանագրել: Այս մասին պարետատան նիստից հետո կայացած ճեպազրույցում նշեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Սա ըստ էության արտահայտումն է այն բանի, թե մենք 7-14 օր առաջ ինչպես ենք պահպանել հակահամաճարակային կանոնները Հայաստանում: Այսինքն՝ մենք համոզված ենք, որ մեր կողմից սահմանված կանոնների պահպանումը բերելու է դեպքերի զրոյացման: Ուզում եմ կրկին արձանագրել, որ այսօր մեր կողմից կանոնների պահպանման մակարդակը արդյունքների է բերում 7-14 օր հետո, որովհետև հիվանդության ինկուբացիոն շրջանը այդքան է: Այսօրվա արձանագրած դեպքերն արձանագրում են 7-14 օր առաջվա մեր վարքագիծը:  Այսինքն՝ մենք 7-14 օր առաջ պատշաճ չենք պահպանել հակահամաճարակային կանոնները»,-նշեց  վարչապետը:
Նա տեղեկացրեց, որ վաղը տեղի կունենա կառավարության արտահերթ նիստ, որտեղ որոշում կկայացվի արտակարգ դրության ռեժիմը երկարացնելու վերաբերյալ.
«Արտակարգ դրությունը կերկարացվի ևս մեկ ամսով, քանի որ այն պատճառները, որոնց բերումով  երկրում արտակարգ դրություն էր սահմանվել, վերացված չեն: Կառավարության որոշումից հետո տեղի կունենա ԱԺ հատուկ նիստ և  այնտեղ կքննարկենք մանրամասները մեր արածի, չարածի և անելիքների մասին»,-տեղեկացրեց վարչապետը:
Փաշինյանը  կրկին ընդգծեց, որ ունենք հնարավորություն 7-14 օր հետո զրոյացնելու կամ կանգնեցնելու վարակի տարածումը, քանի որ համավարակի կառավարումը գտնվում է մեզնից յուրաքանչյուրի ձեռքում:

Politics 19:09 11/06/2020 Armenia
566 new cases of Covid-19 have been recorded in the past day in Armenia, PM Nikol Pashinyan stated on Thursday at a briefing following the regular meeting at the Commandant’s Office.
“This is the reflection of the period 7-14 days ago as how we maintained the anti-epidemic rules. We are confident that adherence to the prescribed safety rules will bring the new coronavirus cases to zero. Let me state that the way we maintain the rules today will be reflected in 7-14 days, considering the incubation period of the disease,” the PM said, adding every member of the society is able to curb and eliminate the epidemic after 7-14 days, if they follow the rules at the moment.
Pashinyan next informed that the cabinet session on Friday will consider the issue of extending the state of emergency in the country.
“The state of emergency regime will be extended for another month since the circumstances that led to the declaration of the state of emergency have not yet been eliminated. After the cabinet decision an extraordinary session at the National Assembly will be held to discuss the details of our actions,” the PM said.
To note, Armenia first declared a month-long state of emergency due to the COVID-19 pandemic on March 16 that was twice extended first until May 14 and then June 13.