Քաղաքական 18:54 11/06/2020 Հայաստան
Երեկ Հայաստանում կորոնավիրուսի նոր 566 դեպք ենք արձանագրել: Այս մասին պարետատան նիստից հետո կայացած ճեպազրույցում նշեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Սա ըստ էության արտահայտումն է այն բանի, թե մենք 7-14 օր առաջ ինչպես ենք պահպանել հակահամաճարակային կանոնները Հայաստանում: Այսինքն՝ մենք համոզված ենք, որ մեր կողմից սահմանված կանոնների պահպանումը բերելու է դեպքերի զրոյացման: Ուզում եմ կրկին արձանագրել, որ այսօր մեր կողմից կանոնների պահպանման մակարդակը արդյունքների է բերում 7-14 օր հետո, որովհետև հիվանդության ինկուբացիոն շրջանը այդքան է: Այսօրվա արձանագրած դեպքերն արձանագրում են 7-14 օր առաջվա մեր վարքագիծը:  Այսինքն՝ մենք 7-14 օր առաջ պատշաճ չենք պահպանել հակահամաճարակային կանոնները»,-նշեց  վարչապետը:
Նա տեղեկացրեց, որ վաղը տեղի կունենա կառավարության արտահերթ նիստ, որտեղ որոշում կկայացվի արտակարգ դրության ռեժիմը երկարացնելու վերաբերյալ.
«Արտակարգ դրությունը կերկարացվի ևս մեկ ամսով, քանի որ այն պատճառները, որոնց բերումով  երկրում արտակարգ դրություն էր սահմանվել, վերացված չեն: Կառավարության որոշումից հետո տեղի կունենա ԱԺ հատուկ նիստ և  այնտեղ կքննարկենք մանրամասները մեր արածի, չարածի և անելիքների մասին»,-տեղեկացրեց վարչապետը:
Փաշինյանը  կրկին ընդգծեց, որ ունենք հնարավորություն 7-14 օր հետո զրոյացնելու կամ կանգնեցնելու վարակի տարածումը, քանի որ համավարակի կառավարումը գտնվում է մեզնից յուրաքանչյուրի ձեռքում:

Политика 19:33 11/06/2020 Армения
За сутки в Армении зафиксировано 566 новых случаев коронавируса. Об этом в ходе брифинга после заседания комендатуры сообщил премьер-министр РА Никол Пашинян.
«Это, по сути, является отражением того, как мы 7-14 дней назад соблюдали противоэпидемиологические правила в Армении. Иными словами, мы убеждены, что соблюдение установленных нами правил приведет к сведению числа случаев заболевания к нулю. Хочу вновь зафиксировать, что уровень соблюдения правил сегодня приведет к результатам через 7-14 дней, поскольку инкубационный период длится столько. Зафиксированные сегодня случаи заражения отражают наше поведение в течение 7-14 дней. Иными словами, 7-14 дней назад мы надлежащим образом не соблюдали противоэпидемиологические правила», – отметил премьер-министр.
Н. Пашинян сообщил также, что завтра состоится внеочередное заседание правительства, на котором будет принято решение о продлении режима чрезвычайного положения.
«Режим ЧП будет продлен ещё на месяц, поскольку те причины, вследствие которых в стране введено чрезвычайное положение, не устранены. После заседания правительства состоится специальное заседание НС, и там мы обсудим подробности касательно сделанного нами, упущениях и предстоящих шагах», – сообщил он.
Н. Пашинян вновь подчеркнул, что есть возможность спустя 7-14 дней свести к нулю или приостановить распространение вируса, поскольку управление эпидемией находится в руках каждого из нас.