Իրավունք 10:10 17/06/2020 Հայաստան
Այսօր` հունիսի 17-ին, ժամը 13:30-ին Վերաքննիչ դատարանում կշարունակվի ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանին կալանքի տակ թողնելու դեմ պաշտպանների բողոքի քննությունը։
Հիշեցնենք, որ հունիսի 15-ին Վերաքննիչ քրեական դատարանը՝ դատավոր Արսեն Նիկողոսյանի նախագահությամբ, սկսեց քննել ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանների՝ ՀՀ երկրորդ նախագահի խափանման միջոց կալանքը փոխելու միջնորդությունները մերժելու մասին Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանի որոշման դեմ բողոքի քննությունը։
Նիստի ընթացքում փաստաբանները ներկայացրել են Ռոբերտ Քոչարյանի խափանման միջոց կալանքը փոխելու երեք միջնորդությունները․ Հայաստանի և Արցախի նախկին 4 վարչապետերի անձնական երաշխավորությամբ ազատ արձակելու, կորոնավիրուսային համավարակով պայմանավորված խափանման միջոցը վերացնելու, ինչպես նաև Ռ․ Քոչարյանի նկատմամբ գրավը թույլատրելի ճանաչելու վերաբերյալ։
Դատարանն անհրաժեշտ է համարել լսել նաև փաստաբան Ռուբեն Սահակյանին, ով համավարակով պայմանավորված ռիսկային խմբում գտնվելու պատճառով այդ  նիստին չէր ներկայացել։
Տուժողների և նրանց իրավահաջորդների ներկայացուցիչների ներկայությունն ապահովելու նպատակով  դատական նիստը հետաձգվեց։

Law 11:16 17/06/2020 Armenia
The Yerevan Criminal Court of Appeals on Wednesday will resume hearing on an appeal of former Armenian President Robert Kocharyan’s lawyers against the arrest ruling of a lower court.
The court hearing will kick off at 1:30pm.
The appellate court, presided over by judge Arsen Nikoghosyan, started hearing on the lawyers’ appeal against the ruling of the Yerevan Court of General Jurisdiction to deny the defense request for the ex-president’s release pending the outcome of his trial on 15 June.
During the first hearing, the legal team filed three motions to change Robert Kocharyan’s measure of restraint, including under personal guarantee offered by four former Armenian and Artsakh prime ministers, based on the fact that the former president will risk being infected with coronavirus at prison, as well as his release on bail.
The court considered it necessary to listen to Ruben Sahakyan, another member of Kocharyan’s legal team who could not attend the June 15 hearing due to being in the risk group for the disease.
The court hearing was postponed in order to ensure the presence of the victims and their legal successors.