Իրավունք 10:10 17/06/2020 Հայաստան
Այսօր` հունիսի 17-ին, ժամը 13:30-ին Վերաքննիչ դատարանում կշարունակվի ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանին կալանքի տակ թողնելու դեմ պաշտպանների բողոքի քննությունը։
Հիշեցնենք, որ հունիսի 15-ին Վերաքննիչ քրեական դատարանը՝ դատավոր Արսեն Նիկողոսյանի նախագահությամբ, սկսեց քննել ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանների՝ ՀՀ երկրորդ նախագահի խափանման միջոց կալանքը փոխելու միջնորդությունները մերժելու մասին Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանի որոշման դեմ բողոքի քննությունը։
Նիստի ընթացքում փաստաբանները ներկայացրել են Ռոբերտ Քոչարյանի խափանման միջոց կալանքը փոխելու երեք միջնորդությունները․ Հայաստանի և Արցախի նախկին 4 վարչապետերի անձնական երաշխավորությամբ ազատ արձակելու, կորոնավիրուսային համավարակով պայմանավորված խափանման միջոցը վերացնելու, ինչպես նաև Ռ․ Քոչարյանի նկատմամբ գրավը թույլատրելի ճանաչելու վերաբերյալ։
Դատարանն անհրաժեշտ է համարել լսել նաև փաստաբան Ռուբեն Սահակյանին, ով համավարակով պայմանավորված ռիսկային խմբում գտնվելու պատճառով այդ  նիստին չէր ներկայացել։
Տուժողների և նրանց իրավահաջորդների ներկայացուցիչների ներկայությունն ապահովելու նպատակով  դատական նիստը հետաձգվեց։

Право 12:11 17/06/2020 Армения
Апелляционный суд продолжит рассмотрение жалобы адвокатов второго президента Армении Роберта Кочаряна
Сегодня, 17 июня, в 13:30, Апелляционный уголовный суд продолжит рассмотрение жалобы адвокатов второго президента Армении Роберта Кочаряна на решение суда общей юрисдикции города Ереван об отклонении ходатайств об изменении меры пресечения в отношении Р.Кочаряна.
Отметим, Апелляционный уголовный суд под председательством судьи Арсена Никогосяна 15 июня приступил к рассмотрению жалобы адвокатов второго президента Армении Роберта Кочаряна на решение суда общей юрисдикции города Ереван об отклонении ходатайств об изменении меры пресечения в отношении экс-президента.
В ходе заседания адвокаты представили три ходатайства об отмене ареста, избранного в качестве меры пресечения в отношении Роберта Кочаряна: личное поручительство 4-х бывших премьер-министров Армении и Арцаха, отмена ареста в связи с пандемией коронавируса, а также признание допустимым применения залога в отношении Р. Кочаряна.
Суд также счел необходимым выслушать адвоката Рубенa Саакяна, который не присутствовал на заседании в виду того, что находится в группе риска из-за пандемии.
В целях обеспечения присутствия представителей потерпевших и их правопреемников заседание было перенесено на 17 июня.