Առողջություն 19:19 29/06/2020 Հայաստան
Այսօր Հայաստանում , կարծում եմ, չկա անձ, որ չգիտակցի նոր կորոնավիրուսային վարակի լրջությունը ու բարդությունները: Այս մասին պարետատան նիստից հետո ճեպազրույցի ընթացքում ասաց Առողջապահության նախարարության՝ ինֆեկցիոն հիվանդությունների գծով խորհրդատու, ՁԻԱՀ-ի կանխարգելման հանրապետական կենտրոնի` բուժական գծով փոխտնօրեն Նարինե Սարգսյանցը:
«Վիրուսը ներթափանցում է շնչուղիներով  և հենց շնչուղիներն են հիմնական  թիրախը:  Վիրուսը կպչում է  շնչուղիների մակերեսի  հատուկ ընկալիչներին և որոշ դեպքերում կարող է ախտահարվել ստորին շնչուղիները, այսինքն՝ կարող է զարգանալ թոքաբորբ»,- ասաց Նարինե Սարգսյանցը:
Բժիշկը շարունակելով նկարագրել վիրուսի հատկանիշները, մասնավորապես նշեց.
«Այն անձանց մոտ ,որոնց մոտ դրսևորվում է հիվանդությունը, 40 տոկոս դեպքերում վարակն ընթանում է  թեթև,  40տոկոս դեպքերում՝  թոքաբորբով, ընդ որում՝ վիրուսային թոքաբորբ է, ինչը բարդացնում է բուժումը:  Մնացած 15 տոկոսը ծանր թոքաբորբով դեպքերն են և հինգ տոկոսը ծայրահեղ ծանր ընթացքն է»:
Խոսելով նոր կորոմավիրուսի առանձնահատկություններից,  Առողջապահության նախարարության՝ ինֆեկցիոն հիվանդությունների գծով խորհրդատուն  տեղեկացրեց, որ  այս վարակի դեպքում  խանգարվում է  ոչ միայն  թոքերի , այլև այլ  օրգանների աշխատանքը:
«Խանգարվում է  արյան մատարարումը, զարգանում են տրոմբեր,բավականին մեծ տոկոս դեպքերում, ինչը բերում է  ոչ միայն թոքերի, այլև երիկամների, սրտի  այլ օրգանների ախտահարմանը՝ հանգեցնելով ինսուլտի»,-ասաց բժիշկը:
Մասնագետը նաև խորհուրդ տվեց հետել և վստահել  բժիշկների խորհուրդներին, չզբաղվել  ինքնաբուժությամբ , քանի որ սա վարակային հիվանդություն է և առնչվում  է  հանրային առողջությանը:

Здоровье 20:45 29/06/2020 Армения
В Армении сегодня, на мой взгляд, нет человека, не осознающего всей серьезности пандемии коронавируса и вызываемых заболеванием осложнений. Об этом заявила инфекционист, советник в министерстве здравоохранения РА по линии инфекционных заболеваний Нарина Саркисянц на брифинге после заседания комендатуры.
«Вирус проникает через дыхательные пути, и именно последние являются основной мишенью», – сказала она, добавив, что именно в этом причина частых случаев пневмонии у пациентов.
«Зараженные люди, у которых есть симптомы, в 40% случаев легко переносят заболевание. В 40% случаев вирус сопровождается пневмонией. От 15% до 20% страдают тяжелой пневмонией, а 5% - крайне тяжелой», – сказала специалист.
«Эта инфекция мешает функционированию не только легких, но и ряда органов. Она препятствует поступлению крови, нарушается работа почек, сердца, что может привести к инсульту», – сказала она.
Нарина Саркисянц посоветовала также избегать самолечения, доверять рекомендациям врачей, осознавать, что это заразная болезнь, вопрос общественного здравоохранения.