Իրավունք 18:22 03/07/2020 Հայաստան
Հուլիսի 3-ին՝ աշխատանքային ժամի ավարտին, ոստիկանությունն այցելել է 5-րդ ալիք: Ներկայացվող պատճառաբանությունն այն է, որ հարուցվել է վարչական վարույթ ոստիկանության կողմից այն հիմքով, որ եթերի ընթացքում դիմակ չեն կրել մեկնաբանները: Այս մասին գրում է «YerevanToday» լրատվականը:
Նշենք, որ նույն պատճառաբանությամբ ավելի վաղ ոստիկանությունն այցելել էր նաև «Արմնյուզ» հեռուստաընկերություն:
Նշենք, որ Հեռուստատեսության և ռադիոյի հանձնաժողովի (ՀՌԱՀ) նախագահը հստակ նշել է, որ եթերում դիմակ կրելու համապարտադիրության պահանջ որևէ տեղ սահմանված չէ, ինչը ևս մեկ անգամ ապացուցում է այն եթերում չկրելու պարտավորության մասին:
Դիմակ կրելու մասով օրեր առաջ նաև հայտարարություն էր տարածել Հայաստանի ժուռնալիստների միությունը, մասնավորապես նշելով, որ հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ եթերային տաղավարներում տեխնիկական անձնակազմը ստանդարտին համապատասխան հաղորդավարից գտնվում է նվազագույնը 1,5-2 մետր հեռավորության վրա, ապա դիմակ կրելու նորմի նպատակն ինքնին համարվում է իրացված:

Politics 19:38 03/07/2020 Armenia
Law-enforcement officers have visited the Fifth Channel on July 3 and opened administrative proceedings on the ground that TV anchors appeared on air without masks. According to Yerevan Today report,  earlier today, the police officers had visited another TV company, Armnews with the same reason.
To note, the Chairman of the Commission of Television and Radio clearly stated that there has been set no requirement for TV anchors to wear face masks during news broadcast.
Days ago, the Union of Journalists of Armenia released a statement over the matter. According to it, the technical personnel in TV studios keeps a 1.5-2 meter distance  from anchors according to standards which itself drops the requirement and implementation of the norm to wear masks.