Իրավունք 18:22 03/07/2020 Հայաստան
Հուլիսի 3-ին՝ աշխատանքային ժամի ավարտին, ոստիկանությունն այցելել է 5-րդ ալիք: Ներկայացվող պատճառաբանությունն այն է, որ հարուցվել է վարչական վարույթ ոստիկանության կողմից այն հիմքով, որ եթերի ընթացքում դիմակ չեն կրել մեկնաբանները: Այս մասին գրում է «YerevanToday» լրատվականը:
Նշենք, որ նույն պատճառաբանությամբ ավելի վաղ ոստիկանությունն այցելել էր նաև «Արմնյուզ» հեռուստաընկերություն:
Նշենք, որ Հեռուստատեսության և ռադիոյի հանձնաժողովի (ՀՌԱՀ) նախագահը հստակ նշել է, որ եթերում դիմակ կրելու համապարտադիրության պահանջ որևէ տեղ սահմանված չէ, ինչը ևս մեկ անգամ ապացուցում է այն եթերում չկրելու պարտավորության մասին:
Դիմակ կրելու մասով օրեր առաջ նաև հայտարարություն էր տարածել Հայաստանի ժուռնալիստների միությունը, մասնավորապես նշելով, որ հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ եթերային տաղավարներում տեխնիկական անձնակազմը ստանդարտին համապատասխան հաղորդավարից գտնվում է նվազագույնը 1,5-2 մետր հեռավորության վրա, ապա դիմակ կրելու նորմի նպատակն ինքնին համարվում է իրացված:

Право 18:35 03/07/2020 Армения
Полиция в Армении нагрянула на «Пятый канал», возбуждено административное производство – YerevanToday
3 июля, к завершению рабочего дня, Полиция пришла на «Пятый канал». Представляемая причина посещения заключается в том, что Полиция возбудила административное производство на том основании, что комментаторы во время эфира были без масок. Об этом пишет «YerevanToday».
Отметим, что сегодня ранее по той же причине Полиция побывала на телеканале ArmNews.
Председатель Национальной комиссии телевидения и радио (НКТР) Тигран Акопян четко отметил, что нигде требования об обязательном ношении маски в эфире не установлено.
Отметим, по части ношения маски несколько дней назад с заявлением выступил также Союз журналистов Армении, в частности отметив: с учетом того, что технический персонал в эфирных павильонах, согласно стандартам, находится от ведущего на расстоянии, как минимум, 1,5-2 метра, то цель нормы ношения маски сама по себе считается выполненной.