Քաղաքական 16:34 14/07/2020 Հայաստան
ԿԽՄԿ-ն մտահոգ է քաղաքացիական բնակչության անվտանգության հարցով և պատրաստ է հանդես գալ որպես չեզոք միջնորդ
Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեն (ԿԽՄԿ) իր մտահոգությունն է հայտնում ս․թ․ հուլիսի 12-ից հայ-ադրբեջանական սահմանին ուժգնացած մարտական գործողությունների մարդասիրական ազդեցության առնչությամբ։ Այս մասին հայտնում են ԿԽՄԿ պատվիրակություն հայաստանյան գրասենյակից։
«Նման իրավիճակը լրացուցիչ ռիսկեր է ստեղծում սահմանամերձ համայնքների բնակչության համար՝ սահմանափակելով նրանց ապրուստի միջոցների հասանելիությունը։ ԿԽՄԿ-ն հայտնում է իր մտահոգությունը հակամարտության կողմերին՝ հիշեցնելով ռազմական գործողություններին անմիջականորեն մասնակցող և քաղաքացիական անձանց միջև մշտապես տարբերակելու անհրաժեշտության մասին։
«Կոչ ենք անում կողմերին հարգել միջազգային մարդասիրական իրավունքի կանոնները և մարտական գործողություններ իրականացնելիս ապահովել նախազգուշացման բոլոր միջոցները՝ խնայելու քաղաքացիական անձանց կյանքը և ապահովելու ենթակառուցվածքների, այդ թվում՝ դպրոցների, բնակելի և բժշկական շինությունների անվտանգությունը», - նշել է տարածաշրջանում ԿԽՄԿ գործառնությունների տնօրեն Մարտին Շյուպը։ - «Մենք պատրաստ ենք հանդես գալ որպես չեզոք միջնորդ ու աջակցել վերջին լարվածության հետևանքով տուժածներին»։
ԿԽՄԿ-ն գործում է տարածաշրջանում 1992 թ․-ից ի վեր՝ Ղարաբաղյան հակամարտության առնչությամբ։ Բաքվում և Երևանում գտնվող իր պատվիրակությունների միջոցով ԿԽՄԿ-ն աջակցում է հայ-ադրբեջանական սահմանին կից բնակվող համայնքներին։ Բացի այդ, ԿԽՄԿ-ն աշխատանքներ է տանում՝ անհայտ կորածների ճակատագրերը պարզելու և նրանց ընտանիքներին աջակցելու ուղղությամբ, ինչպես նաև այցելում է ազատազրկված անձանց և հանդես է գալիս որպես չեզոք միջնորդ՝ աջակցելով ազատ արձակվող անձանց արտահանձմանն ու հայրենադարձմանը»,- նշված է հայտարարության մեջ։

Politics 19:44 14/07/2020 Armenia
The International Committee of the Red Cross (ICRC) is concerned about the humanitarian impact of reported military activity along the international border between Armenia and Azerbaijan, which has intensified since 12 July 2020. As the organization said in a released statement, this activity brings additional risks for the civilian population living in the area and affects their access to livelihoods. The ICRC is sharing its concerns bilaterally with the parties to the conflict, reminding them that they must at all times distinguish between civilians and persons directly participating in hostilities.
"We call on the sides to respect the basic rules of international humanitarian law and, while conducting military operations, take all precautions necessary to ensure that civilian life and infrastructure, such as homes, schools and medical facilities, is respected and protected", said Martin Schuepp, director of the operations for the region. "We are ready to act as a neutral intermediary between the parties and assist those affected by the recent escalation of fighting.”
It is reminded that the ICRC has been present in the region since 1992 in connection with the Nagorno-Karabakh conflict. Through its delegations in Baku and Yerevan, the ICRC supports communities living along the international border between Armenia and Azerbaijan. In addition, the ICRC works to clarify the fate of missing persons and help their families, visits detainees and acts as a neutral intermediary to facilitate transfer and repatriation of released persons.