Քաղաքական 18:27 15/07/2020 Աշխարհում
ԳԴՀ Բունդեսթագի պատգամավոր (ՔԴՄ), Գերմանիա-Հարավային Կովկաս խորհրդարանական բարեկամության խմբի փոխնախագահ Ալբերտ Վայլերը հուլիսի 15-ին հանդես է եկել հայտարարությամբ, որում, մասնավորապես, իր խորը մտահոգությունն է հայտնում հայ-ադրբեջանական պետական սահմանին ռազմական էսկալացիայի վերջին դեպքերի առնչությամբ: «Տեղեկությունների համաձայն՝ զինված ընդհարումների արդյունքում բազմաթիվ զինծառայողներ են մահացել և վիրավորվել»:
Որպես խորհրդարանական բարեկամության խմբի փոխնախագահ՝ Ալբերտ Վայլերը կոչ է արել կողմերին խստագույնս հարգելու և պահպանելու զինադադարը:
«Այս հակամարտությունը չի կարող ունենալ ռազմական լուծում. ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների ձևաչափի շրջանակներում քաղաքական բանակցությունները չունեն այլընտրանք: Մենք շարունակելու ենք սատարել խաղաղ երկխոսության այս ձևաչափը: Հակամարտության բոլոր կողմերի համար պետք է միանշանակ լինի փոխզիջման պատրաստակամությունը և խաղաղ կարգավորումը: Իմ զորակցությունն եմ հայտնում զոհերի ընտանիքներին և մերձավորներին»:

Politics 19:05 15/07/2020 Region
German MP from the Christian Democratic Union (CDU), Deputy Chairman of Bundestag’s Germany-South Caucasus Parliamentary Friendship Group Albert Weiler has issued a statement over the recent escalation on the Armenian-Azerbaijani border.
As the Deputy Chairman of the Friendship Group Weiler has expressed concerns over the border incidents, calling on the sides to strictly adhere to the ceasefire.
“This conflict has no military solution. The political negotiations held under the auspices of the OSCE Minsk Group Co-Chairs have no alternative. We will continue to support this format of peace dialogue. Readiness for a compromise should be unequivocal for all sides to the conflict. I convey my support to the families and friends of the victims,” the statement read.