Քաղաքական 19:22 15/07/2020 Հայաստան
Հուլիսի 12-ին Հայաստանի Հանրապետության Տավուշ մարզի ուղղությամբ ադրբեջանական զինված ուժերի ձեռնարկած հարձակումից հետո Թուրքիայի ղեկավարությունը՝ այդ թվում նախագահը, արտաքին գործերի և պաշտպանության նախարարները, հանդես են եկել մի շարք պաշտոնական հայտարարություններով:
Ինչպես փոխանցում է ՀՀ ԱԳՆ-ն՝ այդ հայտարարություններում առկա են ոչ միայն Ադրբեջանին անվերապահ աջակցության հանձնառություն, այլև Հարավային Կովկասի հանդեպ անթաքույց տարածաշրջանային հավակնություններ, որոնք Թուրքիայի նախագահը և նրան ձայնակցող պաշտոնյաները փորձում են հիմնավորել մեր տարածաշրջանում Թուրքիայի ‹‹պատմական առաքելության›› վկայակոչմամբ:
«Պատմական առաքելության և էթնիկ կամ կրոնական ընդհանրությունների վկայակոչմամբ Թուրքիան արդեն իսկ ապակայունացրել է իրավիճակը  հարևան մի շարք տարածաշրջաններում՝ Մերձավոր Արևելքում, Արևելյան Միջերկրականում և Հյուսիսային Աֆրիկայում՝ անասելի տառապանքներ պատճառելով այդ տարածաշրջանների ժողովուրդներին:
Պետք է արձանագրել, որ 21-րդ դարում Թուրքիան մեր տարածաշրջանի հանդեպ քաղաքականությունը կառուցում է ցեղային ընդհանրությունների և Հայոց ցեղասպանության արդարացման և այդ հանցանքի անպատժելիության ավանդույթների վրա:
Թուրքիայի կողմնակալ և սադրիչ կեցվածքը լուրջ վնաս է հասցնում ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը և փաստում է, որ Թուրքիան միջազգային՝ նախևառաջ ԵԱՀԿ, շրջանակներում չի կարող որևէ ներգրավում ունենալ հակամարտության առնչվող գործընթացներում:
Թուրքիան այս մոտեցումներով հանդիսանում է Հայաստանի և մեր տարածաշրջանի անվտանգության սպառնալիքը, որի դիմակայումը պահանջում է լայն տարածաշրջանային և միջազգային համագործակցություն»,-նշված է հաղորդագրությունում:

Politics 20:53 15/07/2020 Armenia
On July 12, following the attack by the Azerbaijani armed forces in the direction of the Tavush region of the Republic of Armenia, the leadership of Turkey, including the President, the Foreign Minister and the Minister of Defense issued a number of official statements.
As the Armenia’s foreign ministry reported, these statements not only contain commitment of unconditional support to Azerbaijan, but also exhibit clear regional ambitions towards the South Caucasus, which the President of Turkey, along with other officials, attempt to substantiate by referring to Turkey’s  “historic mission” in the region.
“Invoking its historical mission and ethnic or religious affiliations, Turkey has already destabilized the situation in a number of neighboring regions: the Middle East, Eastern Mediterranean and North Africa causing immeasurable sufferings to the peoples of those regions,” the ministry said, adding that in 21st century, Turkey builds its policy in our region on the traditions of kinship, justification of the Armenian Genocide and the impunity of that crime.
“Turkey’s provocative and biased stance seriously undermines the peaceful settlement of the Nagorno-Karabakh conflict and proves that Turkey can not be involved in any international processes related to the conflict and first and foremost within the OSCE framework. With its approaches, Turkey is a security threat for Armenia and the region, and broad regional and international cooperation is needed to counter it,” the statement said.