Հասարակություն 09:07 16/07/2020 Հայաստան
Հայ-ադրբեջանական պետական սահմանագոտու հյուսիսարևելյան հատվածում այսօր ծավալված գործողությունների հետևանքով հայկական կողմը զոհեր չունի։ Այս մասին հայտարարել է ՊՆ խոսնակ Շուշան Ստեփանյանը։
Այսօր ավելի վաղ ՊՆ խոսնակը հայտնել էր, որ գիշերը ժամը 03:40-ի սահմաններում ՀՀ ԶՈՒ դիրքապահները նկատել են հակառակորդի շարժ։ Անցնելով շրջանաձև պաշտպանության, հայկական ստորաբաժանումները կանխել են հակառակորդի դիվերսիոն ներթափանցման փորձը։
Թեժ մարտից հետո հակառակորդը, կորուստներ կրելով, հետ է շպրտվել։ Այնուհետև ադրբեջանական ստորաբաժանումները ժամը 05:20-ին սկսել են հրետակոծել Այգեպար և Մովսես գյուղերը՝ կիրառելով ականանետ և Դ-30 հաուբից: Կրակը այս պահին էլ շարունակվում է։
Պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը կապ է հաստատել ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ, դեսպան Անջեյ Կասպրշչիկի հետ։ Դավիթ Տոնոյանը ներկայացրել է ժամը 03:40-ից ՀՀ պետական սահմանին ստեղծված իրավիճակը, նշել, որ ադրբեջանական կողմն ունի բազմաթիվ վիրավորներ և զոհեր։

Society 11:02 16/07/2020 Armenia
There are no casualties among Armenian servicemen as a result of operations carried out on Thursday in the northeastern section of the Armenian-Azerbaijani state border, Defense Ministry spokeswoman Shushan Stepanyan said on Facebook.
As reported earlier the Armenian troops spotted movement of the Azerbaijani forces at around 3:40am at night. Switching to all-around defense, the Armenian units foiled the adversary’s attempted incursion, the spokeswoman said.
“After a fierce battle, the adversary was thwarted back, suffering losses,” Stepanyan added.
She said the Azerbaijani military then began shelling the Armenian border villages of Aygepar and Movses, using mortars and a D-30 howitzer. The gunfire still continues, the spokeswoman added.