Քաղաքական 11:59 25/07/2020 Տարածաշրջան
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Իգոր Պոպովը (Ռուսաստան), Ստեֆան Վիսկոնտին (Ֆրանսիա), Էնդրյու Շոֆերը (ԱՄՆ), ինչպես նաև ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրչիկը (PRCIO) նախօրեին հանդես են եկել հայտարարությամբ։
Համանախագահներն ու PRCIO-ն ողջունում են հուլիսի 16-ից սկսած հարաբերական կայունությունը հայ-ադրբեջանական սահմանի երկայնքով: Համանախագահները կոչ են անում կողմերին օգտվել ակտիվ ռազմական գործողությունների ներկայիս կրճատումից ՝ նախապատրաստվելու լուրջ առարկայական բանակցություններին՝ հակամարտությանը համապարփակ լուծում գտնելու համար:
Համանախագահները մեկ անգամ ևս շեշտում են, որ սադրիչ հայտարարություններից և գործողություններից զերծ մնալը՝ ներառյալ սպառնալիքներից կամ ենթադրյալ սպառնալիքներից՝ ուղղված քաղաքացիական հասարակությանը կամ առանցքային ենթակառուցվածքներին, էական է այս նուրբ ժամանակահատվածում:
Համանախագահները նշում են, որ վերջին հրապարակային հայտարարությունները, որոնք քննադատում են համանախագահող երկրների համատեղ ջանքերը և/կամ միակողմանիորեն ձգտում են նոր «պայմաններ» հաստատել կամ կարգավորման գործընթացում ձևաչափի փոփոխություններ կատարել, նպաստավոր չեն կառուցողական երկխոսության վերսկսման համար:
Համանախագահները վերահաստատում են, որ կայուն խաղաղ կարգավորման հասնելու քաղաքական կամքը լավագույնս դրսևորվում է՝ առավելագույն մաքսիմալիստական դիրքորոշումից զերծ մնալու, հրադադարը խստորեն պահպանելու սադրիչ հայտարարություններից և գործողություններից զերծ մնալու մեջ:
Համանախագահներն ու PRCIO- ն երախտագիտություն են հայտնում միջազգային կազմակերպությունների ղեկավարների, այդ թվում՝ ՄԱԿ-ի, ԵԱՀԿ-ի և Եվրամիության առաջնորդների ներգրավվածության համար, որոնց կոչերը՝ խստորեն պահպանել հրադադարը և համանախագահների հովանու վերսկսել երկխոսությունը, համընկնում են և աջակցում համանախագահների սեփական միջնորդության ինտենսիվ ջանքերին:
Նշվում է, որ հատկապես դրական է համարվում այդպիսի միջամտությունների անկողմնակալությունը, որոնք կողմերին հորդորել են կենտրոնանալ լարվածության նվազեցման վրա, այլ ոչ թե մեկը-մյուսի վրա դնել վերջին սրացման պատասխանատվությունը։ Համանախագահները ողջունում են աճող միջազգային կոնսենսուսը, որը կոչ է անում դեէսկալացիայի և բանակցություններին արագորեն վերադարձ բարեխղճորեն՝ առանց նախապայմանների:
Համանախագահները վերահաստատում են, որ սկզբունքները և տարրերը, որոնք ամրագրված են 2019 թվականի մարտի 9-ի իրենց հայտարարության մեջ, շարունակում են հիմք հանդիսանալ իրենց միջնորդական ջանքերի համար:
Համանախագահները պատրաստ են ցանկացած պահի հանդիպել ղեկավարների կամ նրանց ներկայացուցիչների հետ: Համանախագահները նաև շեշտում են, որ ԵԱՀԿ դիտորդները պետք է հնարավորինս շուտ վերադառնան տարածաշրջան:

Politics 12:25 25/07/2020 Armenia
Minsk Group Co-Chairs call to refrain from provocative statements and threats to civilians and critical infrastructure
The Co-Chairs of the OSCE Minsk Group and Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office (PRCIO) Andrzej Kasprzyk welcome the relative stability along the Azerbaijan-Armenia border since 16 July.
In a released statement on July 25, the mediators appeal to the sides to take advantage of the current reduction in active hostilities to prepare for serious substantive negotiations to find a comprehensive solution to the conflict. “The Co-Chairs stress once more that refraining from provocative statements and actions, including threats or perceived threats to civilians or to critical infrastructure, is essential during this delicate period,” the Co-Chairs said, according to the statement posted on the official website of the OSCE.
The Co-Chairs note that recent public statements criticizing the joint efforts of the co-chairing countries, and/or seeking unilaterally to establish new “conditions” or changes to the settlement process format are not conducive to resuming a constructive dialogue. The Co-Chairs reiterate that political will to achieve a lasting peaceful settlement is best demonstrated by refraining from maximalist positions, adhering strictly to the ceasefire, and abstaining from provocative statements and actions.
The Co-Chairs and PRCIO express appreciation for the strong engagement by leaders of international organizations including the United Nations, OSCE, and European Union, whose calls for strict adherence to the ceasefire and renewed dialogue under the auspices of the Co-Chairs have aligned with and supported the Co-Chairs’ own intensive mediation efforts. “We note as especially positive the impartiality of such interventions, which have urged the sides to focus on reducing tensions rather than on assigning to others the sole responsibility of causing the recent escalation. The Co-Chairs welcome the growing international consensus calling for de-escalation and a swift return to negotiations in good faith without conditions,” the statement read in part.
The Co-Chairs next reaffirm that the principles and elements as laid out in their statement of 9 March 2019 continue to form the basis of their mediation efforts. The Co-Chairs are prepared to meet with the leaders or their designees at any time. The Co-Chairs also emphasize that OSCE monitors should return to the region as soon as possible.