Իրավունք 15:34 29/07/2020 Հայաստան
ՀՀ վերաքննիչ քրեական դատարանը մերժեց Սուրբ Աթոռում ՀՀ նախկին դեսպան Միքայել Մինասյանի կալանավորումը մերժելու վերաբերյալ առաջին ատյանի դատարանի դատական ակտի դեմ բերված դատախազության բողոքը։ Այս մասին տեղեկացնում է Մինասյանի փաստաբան Միհրան Պողոսյանը։
«Բազմաթիվ անգամ առիթ ենք ունեցել խոսելու, որ Միքայել Մինասյանին կալանավորելու վերաբերյալ թվով արդեն երկրորդ միջնորդությունն ապօրինի և անհիմն է, ինչն այսօր հաստատվեց վերաքննիչ քրեական դատարանի կողմից։
Ակնհայտ է, որ երկրի քաղաքական իշխանությունները չեն կարող հանդուրժել այս վիճակը, և առաջիկա ժամանակահատվածում դատարան կներկայացնեն Միքայել Մինասյանին կալանավորելու վերաբերյալ թվով արդեն երրորդ միջնորդությունը, որին կնախորդեն «հերթական աղմկահարույց և շռնդալից բացահայտման» վերաբերյալ մամլո հաղորդագրություն և հանրային հեռուստաընկերության և «Ազատություն ռադիոկայանի» կողմից պատրաստված «բազմակողմանի և օբյեկտիվ» ռեպորտաժներ»,-գրել է Պողոսյանը։

Право 16:31 29/07/2020 Армения
Апелляционный уголовный суд Армении отклонил жалобу Прокуратуры на судебный акт первой инстанции об отказе в удовлетворении ходатайства об аресте бывшего посла Республики Армения при Святом Престоле, в Португалии и Суверенном мальтийском ордене Микаела Минасяна. Об этом сообщил адвокат Мигран Погосян.
«Неоднократно у нас был повод заявить о том, что уже второе по счету ходатайство об аресте Микаела Минасяна незаконно и безосновательно, что сегодня подтверждено Апелляционным уголовным судом.
Очевидно, что политическая власть страны не может смириться с этим положением дел и в ближайшее время подаст в суд уже третье ходатайство об аресте Микаела Минасяна, которому будут предшествовать пресс-релиз об “очередном громком и оглушительном разоблачении” и подготовленный Общественным телеканалом и радиостанцией “Азатутюн” “разносторонний и объективный репортаж», – отметил М. Погосян.