Քաղաքական 11:13 04/08/2020 Աշխարհում
Իսպանիայի նախկին թագավոր Խուան Կառլոսը, որը հետաքննվում է կոռուպցիայի մեղադրանքով, հայտարարել է, որ նա հեռանում է երկրից՝ իր որդուն՝  Ֆիլիպ VI թագավորին ուղղված նամակում: Այս մասին գրում է Euronews-ը։
Հաղորդվում է, որ 82-ամյա Կառլոսը միլիոնավոր եվրո է ստացել Սաուդյան Արաբիայի հանգուցյալ թագավոր Աբդուլլահից, որի մի մասը, իբր, այնուհետև նա ենթադրաբար փոխանցել է նախկին սիրուհու բանկային հաշվի անվան տակ:
«Առաջնորդվելով իսպանացիների, նրանց հաստատությունների և Ձեզ որպես թագավորի համար ամենալավ ցանկություն ունենալու համոզմամբ` տեղեկացնում եմ տեղափոխվելու իմ որոշման մասին, այս անգամ Իսպանիայի սահմաններից դուրս», - ասում է նա Իսպանիայի արքայական պալատին ուղարկված նամակում, որը հրապարակվել է թագավորական ընտանիքի կայքում։
Խուան Կառլոսը նշել է,  որ ուզում է այնպես անել, որ չբարդացնի իր որդու դերը՝ հավելելով, որ «իմ ժառանգությունը և իմ սեփական արժանապատվությունը պահանջում են, որ այդպես լինի»:
Հայտնի չէ, թե երբ նա կհեռանա Իսպանիայից, կամ ուր կմեկնի:
Նրա փաստաբան Խավիեր Սանչես-Յունկոն հայտարարության մեջ ասում է, որ Խուան Կառլոսը կմնա դատախազների համար հասանելի, և որ նրա մեկնումը արդարադատությունից խուսափելու միջոց չէ:
82-ամյա Խուան Կառլոսը գահից հեռացավ 2014-ին՝ մի շարք սկանդալների պատճառով: Նրա որդին՝ թագավոր Ֆիլիպ VI- ը նրան հաջորդեց։
Թագավոր Ֆիլիպը հրաժարվել է հորից իր անձնական ժառանգությունից և չեղյալ է հայտարարել Խուան Կառլոսի տարեկան աշխատավարձը այն բանից հետո, երբ լրատվամիջոցները հայտնում են, որ նա շահառուն է այն օֆշորային հաշվի, որը ենթադրաբար փոխանցվել է Սաուդյան Արաբիայից ու կազմում է մոտ  65 միլիոն եվրո։
Նշենք, որ Խուան Կառլոսը 1975 թվականին բռնապետ Ֆրանցիսկո Ֆրանկոյի մահից հետո երկրում վերականգնեց ժողովրդավարությունը:

Politics 14:58 04/08/2020 World
Spain's former King Juan Carlos, under investigation for corruption, has said he is quitting the country in a letter to his son, King Felipe VI, according to Euronews
Newspaper reports claimed Carlos, 82, received millions of euros from Saudi Arabia's late King Abdullah, some of which he then allegedly transferred to a bank account under his former mistress's name.
"Guided by the conviction of wanting the best for the Spanish, their institutions and you as King, I am informing you of my considered decision to move, at this time, outside of Spain," he said in a letter posted to the Spanish royal family's website.
He said he wanted to ensure he doesn't make his son's role difficult, adding that "my legacy, and my own dignity, demand that it should be so."
It is unclear when he will leave Spain or where he will go.
His lawyer, Javier Sanchez-Junco, said in a statement that Juan Carlos would remain available to prosecutors and that his exile was not a way for him to escape from justice.
The 82-year-old abdicated the throne in 2014 amid a series of scandals. His son King Felipe VI succeeded him and has recently been under pressure to address the corruption allegations.
Spain's prime minister, Pedro Sanchez, recently said he found developments related to the scandals "disturbing".
Felipe has renounced his personal inheritance from his father and cancelled Juan Carlos' annual stipend after media reports claimed he was a beneficiary to an offshore account holding an alleged 65 million from Saudi Arabia to Juan Carlos.
Felipe has also denied having any knowledge of his father's alleged financial irregularities.
The former King has been credited with helping to restore democracy after the death of Francisco Franco in 1975.