Քաղաքական 09:27 05/08/2020 Հայաստան
Հարութ Սասունյան. Ադրբեջանի նկատմամբ քաղաքական հաղթանակը նույնքան կարևոր է, որքան ռազմական հաղթանակը
Մինչ աշխարհասփյուռ հայությունն արդարացիորեն կենտրոնացել է անցյալ ամսվա եռօրյա հարձակման ընթացքում Ադրբեջանի նկատմամբ Հայոց բանակի հաջողությունների վրա, քաղաքական հաղթանակը նույնքան կարևոր է:
Եթե հաղթում ես պատերազմը, բայց կորցնում խաղաղությունը, ուրեմն շատ բանի չես հասել: Լավագույն լուծումը պատերազմը հաղթելն է, այնուհետև երկարաժամկետ օգուտ քաղելն այդ ռազմական հաջողությունից:
Բարեբախտաբար, Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը լավագույն հնարավորությունն է տվել  հայերին՝ օգուտ քաղելու երկու երկրների միջև սահմանին վերջերս տեղի ունեցած ընդհարումից:
Վերջերս Ալիևը պաշտոնանկ արեց իր երկար տարիների արտգործնախարար Էլմար Մամեդյարովին՝ Հայաստանի հետ «անիմաստ» բանակցություններ վարելու համար: Սա ամենալավ բանն է, որ Ալիևը կարող էր ասել հայկական տեսանկյունից։ Եթե Ալիևը դժգոհ է բանակցություններից, ապա հայերը ողջունում են նրա հայտարարությունը:
Պետք է հիշել, որ Մինսկի խմբի միջնորդների ղեկավարության ներքո Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև ընթացող բանակցությունները բացառապես ի օգուտ Ադրբեջանի են, որն ակնկալում է Հայաստանից զիջումներ կորզել Արցախի հակամարտությունից: Հայերը չպետք է որևէ բան շահելու ակնկալիք ունենան այդ բանակցություններից։ Նրանք արդեն հասել են իրենց ուզածին Ադրբեջանի հետ հակամարտության մեջ՝ հաջողությամբ ազատագրելով Արցախի գրավյալ տարածքները:
Անիրատեսական է ակնկալել, որ մի օր Ադրբեջանը կճանաչի Արցախը որպես անկախ տարածք կամ Հայաստանի Հանրապետության մաս։ Հետևաբար, այս բանակցություններն անօգուտ են հայկական կողմի համար: Դրանք անցկացվում են միայն միջազգային հանրության շրջանում տպավորություն ստեղծելու համար, որ հայերը դեմ չեն բանակցությունների միջոցով հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը: Այս բանակցություններն ընթանում են քարոզչական նպատակներով, այլ ոչ թե կոնկրետ արդյունքի հասնելու համար:
Այնուամենայնիվ, Հայաստանը շարունակում է վարել այդ բանակցությունները, մինչդեռ Ադրբեջանը համառորեն օգտագործում է դիպուկահարներ կամ պարբերական գրոհներ  Արցախի և Հայաստանի դեմ՝ հայ զինվորներին և խաղաղ բնակչությանը սպանելու կամ վիրավորելու կամ հայերի ունեցվածքին վնաս հասցնելու նպատակով։
Ես նախկինում փորձել եմ Հայաստանի ղեկավարների ուշադրությունը հրավիրել այս խնդրի վրա։ Մի քանի տարի առաջ այդ հարցը քննարկեցի Հայաստանի պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանի հետ՝ բացատրելով, որ Հայաստանը պետք է ժամանակավորապես դադարեցներ բանակցությունները Ադրբեջանի հետ, քանի դեռ ադրբեջանական կողմը կրակում էր հայ զինվորների վրա:
Հայաստանը պետք է հայտարարի աշխարհին, որ կողմնակից է խաղաղ բանակցություններին, սակայն Ադրբեջանը շարունակում է կրակել սահմանի երկայնքով: Չի կարելի նստել բանակցությունների սեղանի շուրջ, երբ մյուս կողմը կրակում է քեզ վրա։ Կամ բանակցում են, կամ՝ կռվում։ Հնարավոր չէ երկուսը միաժամանակ անել։ Պաշտպանության նախարարն ինձ ասաց, որ սա քաղաքական որոշում է, որը պետք է ընդունվի նախագահ Սերժ Սարգսյանի կողմից։ Օհանյանն ասաց, որ ինքը զբաղված է միայն ռազմական գործերով:
Այնուհետև ես հանդիպեցի նախագահ Սարգսյանի հետ և նրան տվեցի նույն բացատրությունը, ինչ պաշտպանության նախարարին: Ես շեշտեցի, որ կոչ չեմ անում չեղարկել բանակցություններն Ադրբեջանի հետ, ինչը սխալ տպավորություն կթողներ միջազգային հանրության վրա: Ես հորդորում էի նախագահին հայտարարել, որ չնայած Հայաստանը կողմ է խաղաղ բանակցություններին, Ադրբեջանը շարունակում է իր ռազմական գործողությունները։
Աշխարհը կհասկանար, որ նման պայմաններում բանակցությունները չեն կարող իրականացվել: Կարելի է կա՛մ բանակցել, կա՛մ կռվել, բայց ոչ երկուսը միասին: Հետևաբար, Հայաստանի նախագահը պետք է հայտարարեր, որ եթե Ադրբեջանը այսուհետև կրակի հայկական կողմի ուղղությամբ, ապա Հայաստանը երեք ամսով կդադարեցնի բանակցությունները: Եթե ադրբեջանական կրակոցները շարունակվեն, ապա Հայաստանը կերկարաձգի բանակցությունների դադարեցումը:
Առանց որևէ բանակցության Ադրբեջանը պարտվող կլինի, քանի որ Ադրբեջանի համար Հայաստանից որոշ զիջումներ կորզելու միակ հնարավորությունը բանակցություններն են: Ի վերջո, երբ բանակցությունները երկար ժամանակով սառեցվեն, Մինսկի խումբը ճնշում կգործադրի Ադրբեջանի վրա, որպեսզի նա համաձայնի լիակատար հրադադարի, եթե ցանկանում է շարունակել բանակցությունները:
Ցավոք, ես չկարողացա համոզել նախագահ Սարգսյանին համաձայնել այս խաղաղ մոտեցմանը։ Որպես հետևանք, ադրբեջանցների կրակոցները շարունակվեցին բանակցությունների ընթացքում՝ մինչ տասնյակ հայ և ադրբեջանցի երիտասարդ զինվորներ զոհվեցին։
Այնուամենայնիվ, ես մեր հանդիպումից որոշ ժամանակ անց ուրախությամբ կարդացի, որ նախագահ Սարգսյանը 2017 թ․ հոկտեմբերի 24-ին, Հայաստանի պաշտպանական ազգային հետազոտական համալսարանում իր դասախոսության ընթացքում, ըստ «Մեդիամաքս» լրատվական գործակալության, հայտարարել էր, որ «Կամ բանակցում ենք, կամ էլ՝ կրակում: Երկուսին էլ մենք պատրաստ ենք»։
Նա նաև հայտարարել էր, որ բանակցությունները պետք է տեղի ունենան փոխադարձ վստահության պայմաններում, որը կկառուցվի հրադադարի ռեժիմին հավատարիմ մնալով, մինչդեռ սադրանքները պարզապես անհնարին կդարձնեն գործընթացը։
Ցավոք, նախագահ Սարգսյանը միայն մասնակիորեն էր հայտարարել իմ առաջարկածը։ Նա բաց էր թողել նախազգուշացումն Ադրբեջանին, որ բանակցությունները հաջորդ անգամ կդադարեցվեն, եթե նրանք կրակեն սահմանի վրա:
Այնուամենայնիվ, ես կարծում եմ, որ ճիշտ ժամանակն է, որպեսզի Հայաստանի նոր ղեկավարները նկատի ունենան իմ առաջարկությունը, մանավանդ որ նախագահ Ալիևը հայտարարել է, որ չի հավատում «անիմաստ» բանակցություններին: Ես դժգոհ էի, որ Հայաստանի արտգործնախարար Զոհրաբ Մնացականյանը նոր հայտարարեց, թե Հայաստանը պատրաստ է վերսկսել բանակցություններն Ադրբեջանի հետ, կարծես թե հուլիսի սկզբի հարձակումները տեղի չեն ունեցել:
Միայն այն դեպքում Ադրբեջանը զերծ կմնա Հայաստանի և Արցախի դեմ նոր գրոհներ կազմակերպելուց, եթե շատ թանկ գին վճարի, թե՛ ռազմական, թե՛ դիվանագիտական առումով։ Ինչպես միշտ, անարդյունավետ կլինի շարունակել բանակցությունները՝ անտեսելով գրոհները: Դա պարզապես կխրախուսի Ադրբեջանին շարունակել կրակոցներն ու հրետակոծությունները:
Այդ ընթացքում, հայերը թե՛ Հայաստանում, թե՛ Հայաստանի սահմաններից դուրս, պետք է մի կողմ դնեն իրենց ներքին տարաձայնությունները և բոլոր ջանքերը գործադրեն Հայոց բանակի հզորացման համար: Այժմ ներքին տարաձայնությունների ժամանակը չէ, երբ մեր թշնամիները՝ Ադրբեջանը և Թուրքիան, փորձում են մեր վճռականությունը․․․

Politics 12:39 05/08/2020 Armenia
While Armenians around the world have been justifiably focusing on the successes of the Armenian military over Azerbaijan during the three-day attack last month, the political victory is just as important.
If you win the war, but lose the peace, then you have not accomplished much. The best solution is to win the war and then draw a long-term benefit from that military success.
Fortunately, Pres. Ilham Aliyev of Azerbaijan has provided the best opportunity for Armenians to benefit from the recent skirmish on the border between the two countries.
Aliyev recently fired his long-term Foreign Minister Elmar Mammadyarov for engaging in “meaningless” negotiations with Armenia. This is the best thing that Aliyev could have said from the Armenian point of view. If Aliyev is unhappy with the negotiations, Armenians welcome his statement.
We should remember that the on-going negotiations between Armenia and Azerbaijan, under the guidance of the Minsk Group of mediators, are solely for the benefit of Azerbaijan which expects to extract concessions from Armenia on the Artsakh (Nagorno-Karabagh) conflict. Armenians should not expect to gain anything from these negotiations. They have already accomplished what they want from the conflict with Azerbaijan by successfully liberating the occupied territories of Artsakh. It is unrealistic to expect that Azerbaijan would someday acknowledge that Artsakh is an independent territory or a part of the Republic of Armenia. Therefore, these negotiations are useless for the Armenian side. They are only carried out for the sake of giving the appearance to the international public opinion that Armenians are not opposed to finding a peaceful, negotiated solution to the conflict. These negotiations are carried out more for propaganda purposes than for achieving concrete results.
However, Armenia continues to carry out these negotiations while Azerbaijan persists on using sharpshooters or periodic attacks on Artsakh and Armenia proper to kill and injure Armenian soldiers and civilians or damage Armenian properties.
I have tried to bring this problem to the attention of Armenia’s leaders in the past. I discussed this issue several years ago with Armenia’s Defense Minister, Seyran Ohanyan. I explained to him that Armenia should temporarily suspend the negotiations with Azerbaijan while the Azeri side was shooting on Armenian soldiers. Armenia should announce to the world that it believes in peaceful negotiations, but Azerbaijan continues to fire across the border. One cannot sit at the negotiating table while the other side is shooting at you. You either negotiate or fight. You cannot do both at the same time. The Defense Minister told me that this is a political decision which should be taken up with President Serzh Sargsyan. Ohanyan said that he was only involved in military matters.
I then met with President Sargsyan and gave him the same explanation that I had given to his Defense Minister. I emphasized that I was not calling for the cancellation of the negotiations with Azerbaijan which would have left the wrong impression on the international community. I urged the President to announce that even though Armenia believes in peaceful negotiations, Azerbaijan continues its warmongering actions. The world would understand that negotiations cannot be carried out under such circumstances. One can either negotiate or fight, but not do both. Therefore, the President of Armenia should announce that if Azerbaijan, henceforth, shoots on the Armenian side, Armenia would suspend the negotiations for three months. If the Azeri shootings persist, Armenia would prolong the suspension of negotiations. Without any negotiations taking place, Azerbaijan would be the loser, as negotiations are Azerbaijan’s only chance of getting some concessions from Armenia. Eventually, as the negotiations become frozen for a lengthy period, the Minsk Group of negotiators would pressure Azerbaijan to agree to observe a total ceasefire if it wanted to continue the negotiations.
Regrettably, I could not convince Pres. Sargsyan to agree to this peaceful approach. As a result the Azeri shootings continued during the negotiations while dozens of young Armenian and Azeri soldiers were killed.
Nevertheless, I was happy to read sometime after my meeting with Pres. Sargsyan that he had announced on Oct. 24, 2017, during his lecture at the Armenian National Defense Research University, according to Mediamax Armenian news agency, that “You either negotiate or shoot, and we are ready for both cases.” He was also quoted as saying that the negotiations should be held only in case of mutual trust, built by adhering to ceasefire regime, while any provocations may block the process.
Unfortunately, Pres. Sargsyan had announced only partially what I had suggested. He had left out the warning to Azerbaijan that negotiations would be suspended the next time they shoot across the border.
Nevertheless, I believe that this is the right time for Armenia’s new leaders to consider my suggestion, especially since Pres. Aliyev had stated that he does not believe in “meaningless” negotiations. I was dismayed that Armenia’s Foreign Minister Zohrab Mnatsakanyan just announced that Armenia was ready to resume the negotiations with Azerbaijan, as if the attacks in early July had not taken place. The only time Azerbaijan would be deterred from carrying out new attacks on Armenia and Artsakh, if it pays a heavy price both militarily and diplomatically. Just to carry on as usual, ignoring the attacks, would be counterproductive. It would simply encourage Azerbaijan to continue shooting and shelling.
In the meantime, Armenians both in and out of Armenia have to set aside their internal differences and make all efforts to strengthen the Armenian military. This is no time to engage in internal dissensions at a time when our enemies, Azerbaijan and Turkey, are testing our resolve!