Իրավունք 13:51 11/08/2020 Հայաստան
Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ նախագահությամբ դատավոր Աննա Դանիբեկյանի, հետաձգեց այսօրվա նիստը։
Հիշեցնենք, որ ԶՈՒ Գլխավոր շտաբի նախկին պետ Յուրի Խաչատուրովի պաշտպան Միհրան Պողոսյանը չի կարողացել ներկայանալ նիստին։ Միհրան Պողոսյանը պատրաստվում էր բացարկի միջնորդություն ներկայացնել նախագահող դատավոր Աննա Դանիբեկյանին։
Դատական նիստում հայտնի դարձավ, որ փաստաբան Վարդգես Գևորգյանը դադարեցրել է նախկին փոխվարչապետ Արմեն Գևորգյանի պաշտպանի լիազորությունները, իսկ մյուս պաշտպանը՝ Էրիկ Ալեքսանյանն օգոստոսի 12-ից մինչև սեպտեմբերի 1-ը ներառյալ լինելու է  արձակուրդում։
Արձակուրդ մեկնելու մասին տեղեկությունը վրդովեցրեց մեղադրող դատախազներին և տուժող կողմի ներկայացուցիչներին։ Ի պատասխան, պաշտպան Վարդևանյանը հիշեցրեց, որ ոչ մեկ չէր դժգոհում այն ժամանակ, երբ նախագահող դատավորը նախորդ տարի դեկտեմբերի սկզբից որոշեց գնալ ամենամյա արձակուրդ, ինչի պատճառով մի քանի դատական նիստ չկայացավ։
Իր հերթին պաշտպան Հայկ Ալումյանը հիշեցրեց, որ գարնանը մոտ մեկուկես ամիս դատական նիստ չի հրավիրվել, և դրա պատճառների մասին դատավորի աշխատակազմից ոչ մի տեղեկություն չեն հայտնել։
Հաշվի առնելով Միհրան Պողոսյանի բացակայությունը և Էրիկ Ալեքսանյանի արձակուրդ մեկնելու հանգամանքը` դատարանը նիստը հետաձգեց մինչև սեպտեմբերի 8-ը, ժամը 13։00։

Право 14:42 11/08/2020 Армения
Суд общей юрисдикции города Ереван (резиденция Шенгавита) под председательством судьи Анны Данибекян отложил слушания по делу о предполагаемом свержении конституционного строя.
По делу проходят второй президент Армении Роберт Кочарян, Сейран Оганян, Армен Геворкян и Юрий Хачатуров.
Напомним, адвокат экс-начальника Генштаба ВС Армении Юрия Хачатурова – Мигран Погосян не явился сегодня на заседание. Он собирался представить ходатайство об отводе судьи Анны Данибекян.
Судья также сообщила, что адвокат Вардгес Геворкян прекратил полномочия защитника бывшего вице-премьера РА Армена Геворкяна. От другого адвоката Армена Геворкяна, Эрика Алексаняна, получено сообщение о том, что он с 12 августа по 1 сентября включительно будет находиться в отпуске.
Сообщение об отпуске возмутило представляющего обвинение прокурора и представителей потерпевшей стороны. В ответ адвокат Роберта Кочаряна Арам Вардеванян напомнил, что никто не жаловался тогда, когда судья Данибекян в начале декабря прошлого года решила отправиться в отпуск, из-за чего не состоялось ряд заседаний.
Адвокат Айк Алумян обратил внимание на то обстоятельство, что весной на протяжении 1,5 месяцев судебных заседаний не созывалось, о причинах же из аппарата судьи никаких сведений не сообщалось.
Учитывая отсутствие Миграна Погосяна и обстоятельство ухода в отпуск Эрика Алексаняна, суд перенес заседание на 13:00 8 сентября.