Հասարակություն 13:29 26/08/2020 Հայաստան
«Փլատակների տակից դուրս բերվեց երրորդ տուժածը, որը մահացած էր։ Փրկարարները նրան տեղափոխել են շտապօգնության մեքենա։ Ամբողջովին փլատակի  տակ էր մնացել։ Հավանաբար քնած էր եղել, քանի որ մահճակալի հատվածները քանդեցին»,- լրագրողներին ասաց արտակարգ իրավիճակների նախարար Ֆելիքս Ցոլակյանը։
Նա երրորդ հարկի բնակիչն է եղել։ Տղամարդը 56 տարեկան էր։
Նախարարը նշեց, որ իրենց ունեցած նախնական տեղեկություններով, պետք է հենց երեք մարդ մնացած լինեին փլատակների տակ, որից երկուսին ավելի վաղ դուրս էին հանել։ Տուծաժները հոսպիտալացվել էին։ Որոնողական աշխատանքները դեռ շարունակվում են։
Հիշեցնենք՝  ԱԻ նախարարությունից հայտնել էին, որ օգոստոսի 26-ին, ժամը 07:18-ին Ճգնաժամային կառավարման ազգային կենտրոն ահազանգ է ստացվել, որ Երևանի Ռայնիսի փողոցի թիվ 3 հասցեում գազի արտահոսքից տեղի է ունեցել պայթյուն, շենքը մասնակի փլուզվել է։
Դեպքի վայր են մեկնել ԱԻՆ ՓԾ Երևան քաղաքի փրկարարական վարչության հրշեջ-փրկարարական ջոկատներից հինգ մարտական հաշվարկ, մեկ ավտոսանդուղք, Փրկարարական ուժերի վարչության հատուկ նշանակության փրկարարական աշխատանքների իրականացման կենտրոնի երկու փրկարարական խումբ, Ճգնաժամային կառավարման ազգային կենտրոնի, Հրդեհաշիջման և փրկարարական աշխատանքների կազմակերպման բաժնի օպերատիվ և Բուժապահովման վարչության հերթապահ խմբերը, Հոգեբանական աջակցության բաժնի հրահանգիչը։ Նախնական վարակածով պայթյունի պատճառ է դարձել բնական գազի արտահոսքը։ Մասնակի փլուզվել է նույն շքամուտքում գտնվող 12 բնակարան։

Общество 13:43 26/08/2020 Армения
Из-под завалов обрушившегося в Ереване дома спасатели извлекли тело мужчины. Об этом сообщил в беседе с собравшимся на месте происшествия журналистами глава МЧС Армении Феликс Цолакян.
«Из-под завалов извлекли третьего пострадавшего, он был мертв. Спасатели доставили его тело к машине скорой помощи. Он был полностью под обломками. По всей вероятности, в момент происшествия он спал, поскольку спасатели разобрали фрагменты кровати», – отметил министр.
Погибший жил на третьем этаже здания, ему было 56 лет.
По предварительным данным, как указал министр, других оставшихся под завалами нет. Двух других пострадавших ранее извлекли из-под обломков, они госпитализированы. Поисковые работы продолжаются.
Напомним, утром в среду на пульт дежурного национального центра кризисного управления поступила информация о взрыве в результате утечки газа по адресу улица Райниса 3 и частичном обрушении здания. По предварительной версии, причиной взрыва стала утечка природного газа. Частично обрушились 12 квартир подъезда.