Քաղաքական 11:23 04/09/2020 Հայաստան
89 պատգամավորով սկսելով ԱԺ արտահերթ նիստը խորհրդարանի Նախագահ Արարատ Միրզոյանը հույս հայտնեց, որ պատգամավորները լավ են անցկացրել ամառային արձակուրդները:
Վերջինս հայտնեց, որ արտահերթ նիստը հրավիրվել է կառավարության նախաձեռնությամբ և օրակարգում ընդգրկված է մեկ հարց՝ ՀՀ բնակչության սանիտարահամաճարակային անվտանգության մասին օրենքում փոփոխություն և լրացումներ կատարելու մասին և կից ներկայացված օրենքների նախագծերի փաթեթը  երկու ընթերցմամբ ընդենելու հարցը:
Արարատ Միզոյանը շնորհակալություն հայտնեց պատգամավորական մանդատը վայր դրած Մանե Թանդիլյանին համատեղ աշխատանքի համար և ամբիոնի մոտ երդման հրավիրեց  «Լուսավոր Հայաստան» կուսակցության կողմից թիվ 4  ընտրատարածքում երկրորդ ամենաշատ ձայներ ստացած Ստեփան Ստեփանյանին, որը ԿԸՀ-ի որոշմամբ փոխարինել է Թանդիլյանին:
Արդարադատության նախարարի տեղակալ Ռաֆիկ Գրիգորյանը, ներկայացնելով նախագծի ընդունման հրատապ ռեժիմի անհրաժեշտություն, հայտնեց, որ այն  պայմանավորված է արտակարգ դրության ռեժիմը չերկարացնելու գործիքակազմի ապահովմամբ՝ քանի որ գտնում են, որ հայտարարված արտակարգ դրության պատճառների դեմ պետք է արդել պայքարել ոչ արտակարգ դրության ռեժիմով:

Политика 12:09 04/09/2020 Армения
Спикер парламента Арарат Мирзоян, начав 4 сентября внеочередное заседание Национального Собрания, на котором присутствуют 89 депутатов, выразил надежду, что депутаты хорошо провели летние каникулы.
Мирзоян сообщил, что внеочередное заседание созвано по инициативе правительства, в повестку дня заседания включен один вопрос – о принятии в двух чтениях пакета законопроектов о внесении изменений в Закон «Об обеспечении санитарно-эпидемиологической безопасности населения Республики Армения» и в смежные законы.
Кроме того, Арарат Мирзоян поблагодарил сложившую депутатский мандат Мане Тандилян за совместную работу и пригласил на трибуну для принесения присяги получившего мандат Тандилян нового депутата НС от фракции «Просвещенная Армения» Степана Степаняна.
Заместитель министра юстиции Рафик Григорян, представляя необходимость принятия пакета законопроектов в срочном режиме, отметил, что это обусловлено обеспечением инструментария, чтобы не продлевать чрезвычайное положение, поскольку они считают, что с причинами объявленного чрезвычайного положения необходимо бороться вне режима ЧП.