Քաղաքական 12:30 19/09/2020 Հայաստան
Հուլիսյան մարտերը ի ցուց դրեցին ՀՀ կարողությունները՝ պաշտպանելու իրեն, իր բնակչությունն ու սահմաններ. Մնացականյան
«Նախ, Թուրքիան հրապարակավ խրախուսում է Ադրբեջանին ավելի կոշտ դիրքորոշում ցուցաբերել Հայաստանի և Արցախի նկատմամբ՝ բացահայտորեն հայտնելով իր աջակցությունն Ադրբեջանին, այդ թվում՝ ռազմական առումով»,- ասել է ՀՀ արտգործնախարար Զոհրաբ Մնացականյանը շ «ալ-Ախբար» թերթին տված հարցազրույցում։
Հարց- Որո՞նք են Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև վերջերս տեղի ունեցած բախումների պատճառները:
Զ.Մնացականյան- Կան բազմաթիվ պատճառներ, սակայն առանցքայինն այն է, որ սա Ադրբեջանի կողմից ուժի և ուժի սպառնալիքի միջոցով Հայաստանին և Արցախին միակողմանի զիջումներ պարտադրելու նոր փորձ էր: Այս առումով, սակայն, ավելի կարևորն այն է, որ Ադրբեջանն ակնհայտորեն գերագնահատել էր իր կարողությունները, որոնք ներկայումս չեն համապատասխանում իր հայտնի նպատակներին:
Սա ադրբեջանական կողմի փորձն էր` ռազմական առավելություն դրսևորելու Հայաստանի և Արցախի նկատմամբ, որը, ակնհայտորեն, ձախողվեց: Հուլիսյան մարտերը ի ցուց դրեցին Հայաստանի կարողությունները՝ պաշտպանելու իրեն, իր բնակչությունն ու սահմանները: Ավելին, հուլիսյան մարտերը վառ կերպով ցույց տվեցին, որ հակամարտութունը չի կարող ունենալ ռազմական լուծում:
Հարց- Ի՞նչ դեր ունի Թուրքիան Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հակամարտության բորբոքման հարցում:
Զ.Մնացականյան- Մենք ականատես ենք եղել Թուրքիայի ապակայունացնող դերին ոչ միայն մեր, այլև իր բոլոր հարևան տարածաշրջաններում: Ուժի, ներթափանցման և միջամտության դրսևորմները Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում չեն նպաստում ինչպես հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը, այնպես էլ՝ տարածաշրջանային խաղաղությանը, անվտանգությանը և կայունությանը:
Հուլիյան մարտերի ընթացքում Թուրքիան միակ երկիրն էր, որը միակողմանի աջակցում և քաջալերում էր Ադրբեջանի առավելապաշտական ​​մոտեցումները: Այդ աջակցությունը ուղեկցվում էր Հայաստանի և հայ ժողովուրդի հանդեպ ագրեսիվ կեցվածքով.
Նախ, Թուրքիան հրապարակավ խրախուսում է Ադրբեջանին ավելի կոշտ դիրքորոշում ցուցաբերել Հայաստանի և Արցախի նկատմամբ՝ բացահայտորեն հայտնելով իր աջակցությունն Ադրբեջանին, այդ թվում՝ ռազմական առումով:
Երկրորդ, Թուրքիան Հայաստանի դեմ ռազմատենչ կեցվածք դրսևորեց` նախաձեռնելով լայնամասշտաբ զորավարժություններ Հայաստանի և Արցախի անմիջական հարևանությամբ, որոնք ուղեկցվեցին չափազանց սադրիչ գործողություններով:
Երրորդ, մենք ականատես ենք լինում Ադրբեջանում թուրքական ռազմական շարունակական կուտակման, ինչն ամրապնդում և ընդլայնում է Թուրքիայի հետագա ներկայությունը:
Չորրորդ, տեղեկություններ են շրջանառվում Սիրիայում օտարերկրյա ահաբեկիչ զինյալների հավաքագրման մասին՝ Ադրբեջան տեղափոխելու նպատակով:
Մենք քաջատեղյակ ենք այլ տարածաշրջաններում Թուրքիայի նմանօրինակ գործելաոճի հետևանքներից, որոնք մեծ տառապանք պատճառեցին տվյալ տարածաշրջաններում ապրող ժողովուրդներին: Ուստի, մենք պետք է շատ զգոն լինենք՝ պահպանելու և ամրապնդելու տարածաշրջանային խաղաղությունն ու անվտագությունը:
Հարց. Ի՞նչպես եք դիտարկում Թուրքիայի հայտարարությունները ԱՄՆ Կոնգրեսի, Ֆրանսիայի Սենատի և այլ երկրների կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման առնչությամբ:
Զ.Մնացականյան- Միակ փաստը, որը մենք դիտարկում ենք և որը պետք է դիտարկվի, այն է, որ հատկապես վերջին շրջանում Թուրքիայի կողմից Հայոց ցեղասպանության ժխտման քաղաքականությունը ձախողվել է: Հայոց ցեղասպանության ճանաչման նոր ալիքը նշանավորվել է թե՛ իր շարունակականությամբ, և թե՛ հարցի ընկալման փոփոխությամբ:
Ճշմարտության, պատմական արդարության և մարդու իրավունքների համար մղվող այս պայքարը շարունակվում է մի քանի տասնամյակ և ծավալվել է բոլոր մայրցամաքներում։ Ավելին, Հայոց ցեղասպանության ճանաչման գործում կա նոր կարևոր հարթություն, այն է՝ Թուրքիայի՝ իր հարևան տարածաշրջանների և ժողովուրդների անվտանգությանը սպառնացող քաղաքականությունը: Ոչ ոք չի ցանկանում, որպեսզի պատմությունը կրկնվի, և մենք պետք է ոչ միայն ընդունենք անցյալը, այլև կանխենք նոր ոճրագործությունների փորձերն այսօր և ապագայում: Ցեղասպանությունն արդարացնող և ինքնությամբ պայմանավորված բռնություններ իրագործող ահաբեկչական խմբավորումներին աջակցություն ցուցաբերող պետությունը և դրա ղեկավարությունը սպառնալիք են, և պետք է հստակ մատնանշվեն որպես այդպիսին:
Հարց- Ինչպե՞ս կմեկնաբանեք Ադրբեջանի այն մեղադրանքները, որ Ռուսաստանը զինում է Հայաստանին:
Զ.Մնացականյան- Հայաստանն ու Ռուսաստանը դաշնակիցներ են, և մեր հարաբերությունները զարգանում են դաշնակցային հարաբերություններին հատուկ տրամաբանությամբ: Ռուսաստանը նաև Ադրբեջանի ռազմական տեխնիկայի և սպառազինության հիմնական մատակարարն է, ուստի այդ մեղադրանքներն արդարացված և անկեղծ չեն:

Политика 15:47 19/09/2020 Армения
Зограб Мнацаканян: Июльские бои продемонстрировали способность Армении защитить себя, свое население и свои границы
Турция публично поощряет Азербайджан занять более жесткую позицию в отношении Армении и Арцаха (НКР), открыто заявляя о своей поддержке Баку, в том числе в военном плане, заявил министр иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян в интервью газете «Al-Akhbar».
– Каковы причины произошедших недавно столкновений между Арменией и Азербайджаном?
– Есть множеств причин, но ключевой является то, что это была новая попытка Азербайджана посредством применения силы и угрозы силой навязать односторонние уступки Армении и Арцаху. Но что более важно в этом плане – это то, что Азербайджан явно переоценил свои возможности, которые сейчас не соответствуют его хорошо известным целям.
Это была попытка азербайджанской стороны продемонстрировать военное превосходство над Арменией и Арцахом, которая явно провалилась. Июльские бои продемонстрировали способность Армении защитить себя, свое население и свои границы. Более того, июльские бои наглядно продемонстрировали, что у конфликта не может быть военного решения.
– Какова роль Турции в вопросе разжигания конфликта между Арменией и Азербайджаном?
– Мы были свидетелями дестабилизирующей роли Турции не только в нашем регионе, но и во всех других соседних ей регионах. Проявления силы, вторжения и вмешательства в регионе Южного Кавказа никоим образом не способствуют как мирному урегулированию конфликта, так и миру, безопасности и стабильности в регионе.
В ходе июльских боев Турция была единственной страной, которая односторонне поддерживала и поощряла максималистские подходы Азербайджана. Эта поддержка сопровождалась очень агрессивным поведением по отношению к Армении и армянскому народу:
Во-первых, Турция публично поощряет Азербайджан проявлять более жесткую позицию в отношении Армении и Арцаха, открыто заявляя о своей поддержке Азербайджану, в том числе в военном плане.
Во-вторых, Турция выступила с милитаристской позицией против Армении, инициировав широкомасштабные военные учения непосредственно по соседству с Арменией и Арцахом, которые сопровождались чрезвычайно провокационными действиями.
В-третьих, мы становимся свидетелями продолжающегося наращивания военной мощи Турции в Азербайджане, что усиливает и расширяет дальнейшее присутствие Турции.
В-четвертых, муссируются сведения о вербовке в Сирии иностранных боевиков-террористов с целью их переброски в Азербайджан.
Нам хорошо известны последствия аналогичного поведения Турции в других регионах, которые причинили огромные страдания проживающим в этих регионах народам. Посему мы должны проявлять большую бдительность в поддержании и укреплении регионального мира и безопасности.
– Как Вы оцениваете заявления Турции в ответ на признание Геноцида армян Конгрессом США, Сенатом Франции и другими странами?
– Единственный факт, который мы учитываем и должны учитывать, – то, что политика Турции по отрицанию Геноцида армян, особенно в последний период, провалилась. Новая волна признания Геноцида армян ознаменована как преемственностью, так и изменением восприятия этого вопроса.
Эта борьба за правду, историческую справедливость и права человека продолжается уже несколько десятилетий на всех континентах. Более того, появляется новое важное измерение в признании Геноцида армян, а именно политика Турции, угрожающая безопасности соседних регионов и народов. Никто не хочет, чтобы история повторялась, и мы должны признать не только прошлое, но и предупредить попытки новых злодеяний сегодня и в будущем. Оправдывающие геноцид и поддерживающие террористические группы, совершающие зверства на основе идентичности, государство и его руководство представляют собой угрозу и должны быть четко названы как таковые.
– Как Вы прокомментируете обвинения Азербайджана, что Россия вооружает Армению?
– Армения и Россия – союзники, и наши отношения развиваются по свойственной союзническим отношениям логике. Россия также является основным поставщиком военной техники и вооружений в Азербайджан, поэтому эти обвинения не являются ни оправданными, ни искренними.