Քաղաքական 17:51 14/10/2020 Արցախ
Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանը հատուկ կոչով դիմել է արցախահայ իր զինապարտ և զենք բռնելու ունակ բոլոր այն հայրենակիցներին, ովքեր այս օրերին գտնվում են Հանրապետությունից դուրս:
«Սիրելի ՛ ընկերներ
Մեր Հայրենիքն այսօր առավել, քան երբևէ բոլորիս պաշտպանության կարիքն ունի: Ձեր օջախները, պապերի գերեզմանները, ձեր զավակների ապագան անպաշտպան թողնելու առաջին հերթին բարոյական իրավունք չունեք: Եթե որևէ մեկդ մտածում եք, որ Արցախից դուրս կարող եք ապահով ապրելու և արարելու համար արժանապատիվ կյանք գտնել ձեզ և ձեր ընտանիքների համար, չարաչար սխալվում եք:
Մենք պատմականորեն բացառիկ հնարավորություն ենք ունեցել ազատ և անկախ պետականություն ունենալու, որի համար մեկ անգամ արդեն մեծ գին ենք վճարել: Սա մեր վերջին ճակատամարտն է, որն իրավունք չունենք զիջելու, որտեղ դասալքությունը հավասարազոր է դավաճանության: Այստեղ տերը մենք ենք և իրավունք չունենք ոսոխին ներս թողնելու և թույլ տալու, որ նա պղծի մեր սրբությունները:
Ուրեմն, ձեզ եմ դիմում՝ որպես հպարտ և հայ ժողովրդի արժանապատվությունը բարձր պահած քաղաքացիների, որպես իսկական հայրենասերների. շտապե՛ք միանալ ձեր եղբայրներին, ովքեր անսասան կանգնած են իրենց հայրենի հողի վրա, ովքեր սահմանին կանգնելով, հաց թխելով, մեքենա վարելով առաջնագիծն ու թիկունքը դարձնում են ամուր ու ավելի ուժեղ:
Ե՛տ դարձեք, քանի դեռ ուշ չէ, քանի որ բոլորիդ արարքները գնահատելու են ժողովուրդն ու պատմությունը: Անեծքի փոխարեն՝ ընտրեք օրհնության ճանապարհը:

Politics 19:44 14/10/2020 NKR
Artsakh President Arayik Harutyunyan on Wednesday made a special appeal to all Artsakh Armenians, who are liable to military service and capable of taking up arms, but are outside of the country now.
Today more than ever our Motherland needs the protection of each and every one of us. You have no moral right to leave your hearths, the graves of your grandfathers, the future of your children defenseless. If any of you think that you can find a dignified life for yourself and your families outside Artsakh, you are sorely mistaken.
We have historically had a unique opportunity to have a free and independent statehood, which we have already paid a high price. This is our last battle and we have no right to give up, desertion is tantamount to betrayal. We are the masters here and have no right to let the enemy in and allow them to desecrate our sanctuaries.
Hence, I address you as proud citizens who have kept the dignity of the Armenian people high, as true patriots – hurry to join your brothers, who stand firm on their native land, who, by standing at the border, baking bread, driving, make the front and the rear stronger and steadfast.
Come back until it's too late, because all your actions will be appreciated by the people and history. Instead of curses, choose the path of blessing.