Քաղաքական 09:26 26/10/2020 Տարածաշրջան
ՀՀ ՊՆ խոսնակ Շուշան Ստեփանյանը հայտնում է, որ ԱՄՆ-ում ձեռք բերված հումանիտար հրադադարի մասին պայմանավորվածությունը թշնամու կողմից ևս մեկ անգամ խախտվել է:
«Հերթական խախտումը գրանցվեց ժամը 09:10-ի սահմաններում. հակառակորդը թիրախավորել է հարավարևելյան ուղղությամբ դիրքերը` արձակելով հինգ հրետանային արկ»,- գրել է նա:
Ավելի վաղ նա տեղեկավրել էր, որ  կոպտորեն խախտելով ԱՄՆ-ում ձեռք բերված հումանիտար հրադադարի մասին պայմանավորվածությունը, ադրբեջանական կողմը ժամը 8:45-ի սահմաններում հրետանային կրակ է վարել Արցախի հյուսիսարևելյան մարտական դիրքերի ուղղությամբ:
Հիշեցնենք, որ Հայաստանի արտգործնախարար Զոհրաբ Մնացականյանը և Ադրբեջանի արտգործնախարար Ջեյհուն Բայրամովը հոկտեմբերի 24-ին հանդիպել են  ԱՄՆ պետքարտուղարի տեղակալ Սթիվեն Բիգանի հետ և վերահաստատել  իրենց երկրների հանձնառությունը կյանքի կոչելու և պահպանելու կրակի դադարեցման վերաբերյալ պայմանավորվածությունները, որոնք ձեռք են բերվել Մոսկվայում հոկտեմբերի 10-ին և վերահաստատվել հոկտեմբերի 17-ին՝ համահունչ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թարմփի, Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի և Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի կողմից հոկտեմբերի 1-ին արված հայտարարության:

Politics 10:03 26/10/2020 NKR
Azerbaijan has grossly violated the humanitarian ceasefire agreement reached in the USA and opened artillery fire at around 08:45 in the northeastern direction of Artsakh frontline, Defense Ministry Spokesperson Shushan Stepanyan reported.
In a later update, Stepanyan said that the adversary applied artillery in the southeastern section of the front.
"Yet another ceasefire violation was recorded at around 09:10: the adversary targeted the positions in the South-Eastern direction, by firing five artillery shells," Stepanyan wrote.
To remind, earlier a humanitarian ceasefire between Baku and Yerevan was agreed to take place at 08:00 am local time on October 26, the US State Department said in a joint statement of the US, Armenia and Azerbaijan on Sunday.