Քաղաքական 14:11 28/10/2020 Հայաստան
Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանն այսօր ընդունել է Հայաստանում Ֆրանսիայի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Ժոնաթան Լաքոտին:
ԱԽ գրասենյակից հայտնում են, որ ԱԽ քարտուղարը դեսպանի ուշադրությունն է հրավիրել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրների հետևողական ջանքերի գործադրմամբ ձեռքբերված երեք հումանիտար հրադադարի՝ Ադրբեջանի կողմից կոպտորեն խախտման հանգամանքի վրա:
ԱԽ քարտուղարը ընդգծել է տարածաշրջանային անվտանգության և կայունության վրա  Թուրքիայի բացասաբար աճող ներգրավվածությունը, ինչը դրսևորվում է Ադրբեջանին տրամադրվող ռազմատեխնիկական աջակցությամբ, հակամարտության գոտի օտարերկրյա զինյալ-ահաբեկչներ հավաքագրմամբ ու տեղափոխմամբ, ինչպես նաև հակամարտությունը ռազմական ճանապարհով կարգավորելու կոչերով։
Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը բարձր է գնահատել հայ-ֆրանսիական խոր արմատներ ունեցող բարեկամությունը, հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործում Ֆրանսիայի և անձամբ նախագահ Մակրոնի ներդրած ջանքերը, ինչպես նաև Ֆրանսիայի Ազգային ժողովի պատգամավորների գլխավորած պատվիրակության այցը Հայաստան և Արցախ:
Դեսպան Լաքոտը վերահաստատել է հակամարտության միմիայն խաղաղ և դիվանագիտական ճանապարհով կարգավորման անհրաժեշտությունը:

Politics 18:00 28/10/2020 Armenia
French ambassador to Armenia reiterates need for exclusively peaceful settlement of Karabakh conflict
Secretary of Armenia’s Security Council Armen Grigoryan on Wednesday hosted French Ambassador to Armenia Jonathan Lacôte, his office reported.
The secretary called the French diplomat’s attention to Azerbaijan's gross violation of the three humanitarian ceasefires reached by the persistent efforts of the OSCE Minsk Group co-chairing countries. Grigoryan highlighted Turkey’s growing negative involvement in regional security and stability, evident in its provision of military-technical assistance to Azerbaijan, the recruitment and transfer of mercenary terrorists to the conflict zone, and its calls for a military solution to the conflict.
Armen Grigoryan highly praised the deeply rooted Armenian-French friendship, France’s efforts, and the personal involvement of President Emmanuel Macron in the peaceful settlement of the conflict, as well as the French National Assembly’s delegation’s visit to Armenia and Artsakh.