Քաղաքական 15:22 29/10/2020 Հայաստան
ՀՀ ԱԳՆ. Ադրբեջանի մարդկության դեմ ոճիրների և էթնիկ զտումների քաղաքականությունը դատապարտված է ձախողման
ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունը տարածել է հայտարարություն, որում ասված է.
«Վերջին երեք օրերի ընթացքում Լեռնային Ղարաբաղի խաղաղ բնակավայրերը շարունակում են ենթարկվել ադրբեջանական տարբեր տեսակի հրթիռահրետանային, հարվածային ԱԹՍ-ների հարձակումներին, ինչպես նաև ռազմական օդուժի ռմբակոծումներին։
Հոկտեմբերի 28-ի երկրորդ կեսից մինչ այս պահը ներառյալ անդադար թիրախավորվում են Ստեփանակերտը, Շուշին և Մարտակերտը։ Ամենաուժգին հարվածների են ենթարկվում Ստեփանակերտը և Մարտակերտը, որի արդյունքում խաղաղ բնակչությանը հասցվում է հսկայական վնաս, ոչնչացվում են քաղաքացիական ենթակառուցվածքները։ Համավարակի պայմաններում հարվածներ են հասցվում հիվանդանոցներին և առողջապահական այլ ենթակառուցվածքներին։ Կան բազմաթիվ զոհեր և վիրավորներ։
Խաղաղ բնակչության դեմ կատարվող ադրբեջանական ռեժիմի այս պատերազմական հանցանքներն ուղեկցվում են Թուրքիայի և միջազգային ահաբեկիչների ուղիղ ներգրավմամբ և հետապնդում են ԼՂ-ում հայ ժողովրդին ոչնչացնելու նպատակ։
Չնայած միջազգային համայնքի կոչերին և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների ջանքներին՝ Ադրբեջանը համառորեն մերժում է հրադադարի պայմանավորվածությունների իրականացումը և հակամարտության գոտում հրադադարի պահպանման վերիֆիկացիոն մեխանիզմների ներդրումը։
Ձգտելով իրականացնել իր ցեղասպան մտադրությունը և խուսափել դրա պատասխանատվությունից՝ Ադրբեջանը միաժամանակ ծավալել է կեղծիքների ու հերյուրանքների վրա հիմնված քարոզարշավ՝ մոլորեցնելու միջազգային հանրությանը։
Ադրբեջանի մարդկության դեմ ոճիրների և էթնիկ զտումների քաղաքականությունը դատապարտված է ձախողման և շարունակելու հանդիպել Արցախի ժողովրդի վճռական դիմադրությանը, որն իրականացվելու է ինքնապաշտպանության համար անհրաժեշտ բոլոր միջոցներով։»։

Politics 15:48 29/10/2020 Armenia
Azerbaijan's policy of crimes against humanity and ethnic cleansing is doomed to failure - Foreign Ministry
Armenia's Foreign Ministry reports that during the last three days, the peaceful settlements of Nagorno-Karabakh have been under continuous attacks with the use of various types of missiles, artillery and UAVs, as well as by the airforce bombings of Azerbaijan.
According to the MFA statement released on Thursday, since the second half of October 28 till now Stepanakert, Shushi and Martakert have been under continuous attack. Stepanakert and Martakert are under the most intense bombing, which have resulted in heavy damages among civilian population and destruction of civilian infrastructure. Amid the pandemic, the hospitals and other healthcare infrastructures have been targeted. There are numerous casualties and wounded.
"The war crimes of the Azerbaijani regime against the civilian population are accompanied by the direct involvement of Turkey and the foreign terrorist fighters, and pursue the objective to annihilate the Armenian people of the Nagorno-Karabakh," the statement said.
It notes that despite the calls of the international community and the efforts of the OSCE Minsk Group Co-Chairs, Azerbaijan persistently rejects the implementation of the ceasefire agreements and the introduction of the verification mechanisms to maintain the ceasefire in the conflict zone.
"While pursuing its genocidal intent and evading the responsibility, Azerbaijan simultaneously launched a campaign based on falsification and fabrications to mislead the international community. Azerbaijan's policy of crimes against humanity and ethnic cleansing is doomed to failure and will encounter the resolute resistance of the people of Artsakh, which will be carried out through all the means necessary for self-defense," the statement concluded.