Հասարակություն 13:26 03/12/2020 Հայաստան
Հայրենիքի պաշտպանի վերականգնողական կենտրոնը շուտով կունենա քայլվածքի և պրոթեզավորման գերժամանակակից գերմանա-հոլանդական լաբորատորիա, որը ծառայելու է հայրենիքի համար իրենց կյանքը չխնայած խիզախ հայորդիների առողջության վերականգմանը։
Ներկայումս կենտրոնում բուժում է ստանում 120 զինվոր:
«Հայաստան» համահայկական հիմնադրամից հայտնում են, որ այս համատեղ նախաձեռնությունը կյանքի է կոչվել Հիմնադրամի «Մենք ենք, մեր սահմանները» դրամահավաք արշավի շրջանակներում Նիդեռլանդների հայ համայնքի և «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի գործընկեր «Vereniging Armeniëfonds Nederland»-ի ֆինանսավորմամբ:
«Սա առաջին նմանատիպ լաբորատորիան է Հայաստանում: Այն մեզ թույլ կտա ապահովել գերժամանակակից պրոթեզավորում, որը ոչ միայն առավելագույնի կհասցնի յուրաքանչյուր հիվանդի ֆունկցիոնալությունը, այլ նաև հնարավորություն կտա խուսափել հետագա բարդացումներից և վիրահատություններից: Մենք շնորհակալ ենք բոլոր այն հայերին, որոնք «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի միջոցով աջակցեցին այս կենսական ծրագրի իրականացմանը»,– ասել է Հայրենիքի պաշտպանի վերականգնողական կենտրոնի տնօրեն Հայկուհի Մինասյանը:
Նոր լաբորատորիան ապահովելու է ինչպես վերին, այնպես էլ ստորին վերջույթների ֆունկցիոնալ պրոթեզավորում: Քայլվածքի 360 աստիճան 3D վերլուծության լաբորատորիան կբարձրացնի կենտրոնի գործառությունը` տրամադրելով հիվանդների հատուկ կարիքների խորը վերլուծություն, իսկ պրոթեզավորման լաբորատորիան կստեղծի ժամանակակից և յուրաքանչյուր հիվանդի կարիքներին համապատասխան պրոթեզներ: Այս ծրագիրը ներառելու է նաև վերապատրաստման բաղադրիչ, ինչի շնորհիվ հայ բժիշկները և պրոթեզավորման մասնագետները կմասնակցեն եվրոպական վերապատրաստման ծրագրերին՝ վերականգնողական կենտրոնի հիվանդների խնամքն ավելի արդյունավետ իրականացնելու համար:
Հիմնադրամից նշում են, որ ներկայում մշակվում են նաև մի շարք ծրագրեր ինչպես հայրենիքի պաշտպաններին, այնպես էլ իրենց ընտանիքներին աջակցելու համար:

Society 14:20 03/12/2020 Armenia
The Homeland Defender’s Rehabilitation Center in Yerevan will soon be equipped with a state of the art German / Dutch gait and prosthetics laboratory for the treatment of the brave young men who heroically put their lives on the line for us all, the Hayastan All Armenian Fund reports.
The center currently houses 120 soldiers receiving treatment for injuries sustained during the war. The new laboratory will provide both upper and lower limb functional prosthetics. The 360 degree 3D gait analysis laboratory will increase the functionality of the center by providing in depth analysis of the specific needs of patients while the prosthetics lab will create customized state of the art prosthetics for each patient. The project will also have a training component where doctors and prosthetics experts from Armenia will take part in training programs in Europe to ensure a higher quality of care for the patients of the rehabilitation center.
“This is the first such prosthetics lab in Armenia and it will allow us to provide the type of state of the art prosthetics which will not only maximize the functionality of each patient but more importantly avoid any additional complications and surgeries. We are grateful to all Armenians who supported this crucial project through the Hayastan All Armenian Fund.” said Haykuhi Minasyan, Director of the Homeland Defender’s Rehabilitation Center
This joint venture is made possible with financing of the Armenian community in the Netherland and the Hayastan All Armenian Fund’s partner Vereniging Armeniëfonds Nederland as part of the We Are Our Borders fundraising campaign.
A number of initiates are currently in development to support both soldiers and their families, the fund said.