Հասարակություն 15:27 07/12/2020 Հայաստան
Գիտական առումով որևէ քննադատության չի դիմանա ադրբեջանական կողմի  տեսակետը՝ Արցախի եկեղեցիներն աղվանական ներկայացնելու հետ կապված, սակայն հայկական կողմը հսկայական աշխատանք ունի անելու: Լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց  ՀՀ ԳԱԱ Մանուկ Աբեղյանի անվան գրականության ինստիտուտի տնօրեն, բանասիրական գիտությունների դոկտոր Վարդան Դևրիկյանը:
«Մենք մեր տեսակետն աշխարհին պետք է ներկայացնենք հիմնավորված:  Դա հնարավոր է կատարել միջգիտակարգային միջոցներով, այսինքն՝ պետք է լինի Պատմության, Արևելագիտության ինստիտուտների, ազգագրության հստակ աշխատանք»,- նշեց նա:
Վ.Դևրիկյանի խոսքով, պատերազմի ժամանակ ինֆորմացիոն պատերազմում  պարտվել ենք, դրանցից հետո քարտեզագրաման պատերազմում էլ, ըստ էության, տանուլ ենք տալիս:
«Քարտեզագրական պատերազմում էլ Ադրբեջանն առարկայորեն մեր երկրի վրա նպաստավոր դիրքեր է գրավում:  Հայտարարում եմ, որ սկսվում է պատմամշակութային պատերազմ: Այդ պայմաններում, եթե ընդունվի «Բարձրագույն կրթության և գիտության մասին» օրենքի ներկայացված նախագիծը, այն այս պատերազմում մեզ ուղիղ գծով կտանի պարտության:
Ինչո՞ւ համար է նման օրենքը տարվում Ազգային ժողով: Նախագիծն ուղարկողները դա գիտակացո՞ւմ են, թե՞ նպաստում են, որպեսզի կրենք նոր պարտություններ»,- ասաց բանասիրական գիտությունների դոկտորը:
Վարդան Դևրիկյանը մասնակցել է Արցախյան առաջին պատերազմին, 2016 թվականի Ապրիլյան պատերազմին, իսկ այս պատերազմին ոչ: Քանի որ ականտես չի եղել, չկարողացավ կոնկրետ պատասխանել, թե ինչն էր հայկական կողմի պարտության պատճառը:
«Տարբեր, հակասական բաներ էինք լսում: Ամեն դեպքում մեր երկրի ներսի մթնոլորտը  որևէ առումով  նպաստավոր չի եղել, որպեսզի մենք կարողանայինք պատերազմում հաղթել, ավելի արդյունավետ դիմադրություն  ցույց տայինք: Հասարակության պառակտվածությունը, շատ հարցերում ինքնավստահությունը…  Պատմությունն ամենամեծ դատավորն է, այդ հարցերը վեր կհանի,  բայց ամեն դեպքում  հիմա մենք պետք է սթափ կարողանանք նայել, ամեն օր պարտությունների ընթացքի մեջ ենք:
Պետք է մի կետում դիրքավորվենք, դրանից այն կողմ չնահանջենք և փորձենք առաջ գնալ: Այսօրվա մեր բոլոր քայլերը պետք է  նպատակամղված լինեն դրան:  Եթե դա չարվեց, արդեն ինձ իրավունք կվերապահեմ շատերի նման մտածելու, որ այս  պարտությունը կանխամտածված էր»,- ասաց Վարդան Դևրիկյանը:

Society 16:33 07/12/2020 Armenia
From a scientific point of view, Azerbaijan’s viewpoint regarding the presentation of the churches in Artsakh as Afghan will not stand a chance against criticism, but the Armenian side has a lot of work to do, Director of the Institute of Literature after Manuk Abeghyan at Armenia’s National Academy of Sciences, Doctor of Philology Vardan Devrikyan told a news conference on Monday.
"We must present our well-grounded viewpoint to the world. It is possible to do it through interdisciplinary means, which entails specific efforts by the Institutes of History and Archeology, as well as ethnography," he said.
According to the philologist, Armenia lost the information war during the recent war with Azerbaijan, and the country is factually losing the cartographic war now.
"Azerbaijan also takes a favorable position over our country in the cartographic war. I announce that a war of history and culture is starting. Under these conditions, if the draft law “On Higher Education and Science” is adopted, it will push us to a direct defeat in this war.
“Why is such a bill introduced to the National Assembly? Do the people who submitted the bill realize this or do they contribute to our new defeats?” he asked.
Vardan Devrikyan. who took part in the Artsakh liberation war and the April 2016 war, but not in the recent war, found it hard to outline the reason for the defeat of the Armenian side.
"We heard different contradictory statements. In any case, the atmosphere in our country was not favorable in any way for us to win the war and show more effective resistance. The split in society, the self-confidence in many issues… History is the greatest judge, it will raise those issues, but in any case now we must be able to take a sober look, we are in the process of defeats every day.
“We must stand firm at one point and try to move forward. All our efforts today must be aimed at it. If it is not done, I will reserve myself the right to think, like many others, that this defeat was premeditated,” Devrikyan added.