Քաղաքական 12:20 08/12/2020 Հայաստան
«Սիրելի քաղաքացիներ՝ այս պահից ազատ եք խաղաղ քաղաքացիական անհնազանդության բողոքի ակցիաներ անելու համար: Չտրվեք սադրանքների, ամեն ինչ պետք է լինի օրինականության և Սահմանադրության շրջանակներում»,- ժողովրդին դիմելով՝ ասաց ՀՅԴ ԳՄ ներկայացուցիչ Իշխան Սաղաթելյանը:
Նա հիշեցրեց, որ դեկտեմբերի 5-ին «Հայրենիք փրկության շարժման» հանրահավաքի ժամանակ միասին վերահաստատել են Նիկոլ Փաշինյանի  հեռանալու պահանջը, հանրահավաքից հետո պահանջը փոխանցել իրեն՝ ժամանակ տալով մինչև այսօր ժամը 12:00-ն՝ տալ հրաժարական ու հեռանալ:
«Արդեն 12:00-ն անցել է,  ինչպես տեսնում եք Նիկոլ Փաշինյանը հրաժարական չի ներկայացրել, հետևաբար այս պահից սկսած մինչև 17:00-ն Հայաստանի քաղաքացիներն ունեն  լեգիտիմ իրավունք իրենց խաղաղ անհնազանդության բողոքի ակցիաներն անելու, իրենց բողոքը, պահանջը տեղ հասցնելու համար»,- հայտարարեց Ի. Սաղաթելյանը:
Նա դիմեց քաղաքացիներին՝ իրենց բոլոր գործողություներն անել օրենքի սահմաններում, չտրվել սադրանքների: Ի. Սաղաթելյանը դիմեց իրավապահ համակարգին՝ ապահովել Հայաստանի քաղաքացիների ազատ երթեր, ցույցեր, բողոքներ անելու իրավունքը, երբեք չտրվել ու չկատարել Նիկոլ Փաշինյանի ապօրինի հրահանգները և  ուժ կիրառել մեր ժողովորդի նկատմամբ:
«Մեկ անգամ ևս  դիմում եմ Նիկոլ Փաշինյանին:Նիկոլ, միևնույնն է դու հեռանալու ես, հեռացիր անցնցում, գոնե այս անգամ խնայիր մեր ժողովրդին, պետությանը, պետականությունը: Գնա անցնցում, մի խաթարիր մեր երկրի  ներքին կյանքը: Քո հեռանալը կենսական անհրաժեշտություն է մեր ժողովորդի և պետության համար:Նիկոլ, հեռացիր»,- ասաց Ի. Սաղաթելյանը:

Политика 13:21 08/12/2020 Армения
Ишхан Сагателян – гражданам Армении: С этого момента вы свободны для проведения мирных акций гражданского неповиновения
Представитель Верховного органа АРФ «Дашнакцутюн» Ишхан Сагателян обратился к соотечественникам.
«В ходе митинга “Движение по спасению Родины” 5 декабря мы вместе подтвердили требование об отставке Никола Пашиняна с поста премьер-министра Армении. После митинга мы передали это требование ему, предоставив время для отставки и ухода – до 12:00 вторника, 8 декабря. Это время истекло.
Дорогие граждане, с этого момента вы свободны для проведения мирных акций гражданского неповиновения», – заявил Сагателян, призвав всех проводить акции в рамках закона, Конституции, не поддаваться на провокации.
«Время истекло. С этого момента до 17:00 граждане РА имеют легитимное право на проведение мирных акций неповиновения с тем, чтобы донести свой протест и требование», – заявил Сагателян.
Ишхан Сагателян обратился также к представителям правоохранительной системы с призывом обеспечить право граждан на свободные шествия, акции протеста, демонстрации, никогда не выполнять незаконных приказов Никола Пашиняна, не применять силу в отношении народа.
При этом И.Сагателян еще раз обратился к Н.Пашиняну:
«Никол, ты все равно уйдешь. Уходи без потрясений. Хотя бы сейчас пощади наш народ, наше государство и нашу государственность. Уходи без потрясений, не нарушай внутреннюю жизнь нашей страны. Твой уход – жизненная необходимость для народа и государства. Никол, уходи!»