Քաղաքական 12:20 08/12/2020 Հայաստան
«Սիրելի քաղաքացիներ՝ այս պահից ազատ եք խաղաղ քաղաքացիական անհնազանդության բողոքի ակցիաներ անելու համար: Չտրվեք սադրանքների, ամեն ինչ պետք է լինի օրինականության և Սահմանադրության շրջանակներում»,- ժողովրդին դիմելով՝ ասաց ՀՅԴ ԳՄ ներկայացուցիչ Իշխան Սաղաթելյանը:
Նա հիշեցրեց, որ դեկտեմբերի 5-ին «Հայրենիք փրկության շարժման» հանրահավաքի ժամանակ միասին վերահաստատել են Նիկոլ Փաշինյանի  հեռանալու պահանջը, հանրահավաքից հետո պահանջը փոխանցել իրեն՝ ժամանակ տալով մինչև այսօր ժամը 12:00-ն՝ տալ հրաժարական ու հեռանալ:
«Արդեն 12:00-ն անցել է,  ինչպես տեսնում եք Նիկոլ Փաշինյանը հրաժարական չի ներկայացրել, հետևաբար այս պահից սկսած մինչև 17:00-ն Հայաստանի քաղաքացիներն ունեն  լեգիտիմ իրավունք իրենց խաղաղ անհնազանդության բողոքի ակցիաներն անելու, իրենց բողոքը, պահանջը տեղ հասցնելու համար»,- հայտարարեց Ի. Սաղաթելյանը:
Նա դիմեց քաղաքացիներին՝ իրենց բոլոր գործողություներն անել օրենքի սահմաններում, չտրվել սադրանքների: Ի. Սաղաթելյանը դիմեց իրավապահ համակարգին՝ ապահովել Հայաստանի քաղաքացիների ազատ երթեր, ցույցեր, բողոքներ անելու իրավունքը, երբեք չտրվել ու չկատարել Նիկոլ Փաշինյանի ապօրինի հրահանգները և  ուժ կիրառել մեր ժողովորդի նկատմամբ:
«Մեկ անգամ ևս  դիմում եմ Նիկոլ Փաշինյանին:Նիկոլ, միևնույնն է դու հեռանալու ես, հեռացիր անցնցում, գոնե այս անգամ խնայիր մեր ժողովրդին, պետությանը, պետականությունը: Գնա անցնցում, մի խաթարիր մեր երկրի  ներքին կյանքը: Քո հեռանալը կենսական անհրաժեշտություն է մեր ժողովորդի և պետության համար:Նիկոլ, հեռացիր»,- ասաց Ի. Սաղաթելյանը:

Politics 13:41 08/12/2020 Armenia
Member of the opposition Armenian Revolutionary Federation (ARF, Dashnaktsutyun) Ishkhan Saghatelyan called for peaceful nationwide protests after Prime Minister Nikol Pashinyan failed to announce his resignation by Tuesday noon.
The opposition parties gave Pashinyan until 12pm December 8 to step down at a rally of the Homeland Salvation Movement on December 5. They read out the opposition ultimatum in front of the prime minister’s residence.
“As you can see Nikol Pashinyan has not tendered his resignation. Therefore, from now until 5pm, citizens of Armenia have a legitimate right to carry out peaceful acts of civil disobedience to express their complaints and demands,” Saghatelyan said in a video message.
The opposition figure urged people not to violate the law during protests and not to give in to provocations. Also, he called on the law enforcement agencies to ensure the right of Armenian citizens to free marches and demonstrations, as well as not to fulfil Nikol Pashinyan's “illegal orders” to use force against protesters.
Ishkhan Saghatelyan once again urged Pashinyan to step down without causing much turbulence. “Your resignation is of vital importance for our people and state. Nikol, go away!” he said.