Քաղաքական 11:10 18/12/2020 Արցախ
ԵՄ-ն պատրաստ է խաղաղաշինության և վերակառուցման գործիքակազմով աջակցություն ցուցաբերել Լեռնային Ղարաբաղին
2020 թվականի դեկտեմբերի 17-ին Բրյուսելում կայացել է Եվրոպական միության և Հայաստանի Հանրապետության միջև գործընկերության խորհրդի երրորդ նիստը։ Այն նախագահում էր Եվրոպական միության արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Ջուզեպ Բորելը՝ ԵՄ հարևանության և ընդլայնման հարցերով հանձնակատար Օլիվեր Վարհեյի մասնակցությամբ։ Հայկական պատվիրակությունը ղեկավարում էր ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արա Այվազյանը։
Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության փոխանցմամբ, գործընկերության խորհուրդը գնահատել է ԵՄ-Հայաստան համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի իրանակացումը, որն ընգրկում է համագործակցության լայն շրջանակ քաղաքական, տնտեսական, առևտրային և այլ ոլորտային ուղղություններում։  Քննարկվել են նաև ԵՄ-Հայաստան հարաբերությունների կարևոր այլ թեմատիկ ուղղություններ:
ԵՄ-ն վերահաստատել է իր շարունակական լիակատար հանձնառությունը համատեղ օրակարգին, ինչպես նաև պատրաստակամություն հայտնել աջակցել Հայաստանին բարեփոխումների ճանապարհին առկա մարտահրավերները հաղթահարելու գործում:
Գործընկերության խորհուրդն անդրադարձել է COVID-19 համավարակի հետևանքով ի հայտ եկած մարտահրավերներին՝ ընդգծելով ԵՄ-ի աջակցությունը Հայաստանի ջանքերին, որոնք ուղղված են կյանքի և կենսամիջոցների պաշտպանությանը, հասարակությունների և տնտեսության վերաբացմանը։
ԵՄ-ը և Հայաստանը քննարկել են նաև իրավիճակը Լեռնային Ղարաբաղում և նրա շրջակայքում 2020թ. նոյեմբերի 10-ին ռազմական գործողությունների դադարեցումից հետո, ԵՄ-ի դերը վերականգնմանն ու հաշտեցմանն աջակցելու գործում, ինչպես նաև տարածաշրջանային այլ հարցեր:
«ԵՄ-ն ողջունում և աջակցում է բարեփոխումների իր օրակարգին հետուտ լինելու և մեր երկկողմ համաձայնագիրը ամբողջությամբ իրականացնելու Հայաստանի վճռական հանձնառությունը, չնայած առկա մարտահրավերներին, որոնց հետ բախվում է երկիրը», - նշել է ԵՄ բարձր ներկայացուցիչ, փոխնախագահ Ջուզեպ Բորելը. «ԵՄ-ն, սերտ փոխլրացնելով Մինսկի խմբի համանախագահների ջանքերը, պատրաստ է Լեռնային Ղարաբաղի  հակամարտության տևական կարգավորման ձևավորման ուղղությամբ որոշակի դեր ստանձնել: Մենք պատրաստ ենք խաղաղաշինության և վերակառուցման մեր գործիքակազմով ցուցաբերել մեր աջակցությունը»:
«ԵՄ-ն խիստ հանձնառու է աջակցել Հայաստանի սոցիալ-տնտեսական վերականգնմանը և ներպետական շարունակակական բարեփոխումներին՝ ի շահ Հայաստանի քաղաքացիների և գործարարության:  COVID-19 համավարակի հետևանքները չեզոքացնելու, արդարադատության և ոստիկանության ոլորտներում կառավարության առաջնահերթ բարեփոխումների ուղղությամբ զգալի աջակցություն ցուցաբերած լինելով  հանրդերձ, մենք պատրաստ ենք նաև քննարկել, թե ինչ հետագա աջակցություն ցուցաբերել Հայաստանին՝ առկա մարտահրավերներին դիմակայելու համար։ Մենք պատրաստ ենք նաև տրամադրել 10 միլիոն եվրո՝ ավելացնելով մարդասիրական օգնությունը և աշխատել հակամարտությունների ավելի համապարփակ վերափոխման և երկարաժամկետ սոցիալ-տնտեսական զարգացման ուղղությամբ»,- ընդգծել է ԵՄ հարևանության և ընդլայնման հարցերով հանձնակատար Օլիվեր Վարհեյին:
Գործընկերության խորհրդի նիստին ընդառաջ՝ Եվրոպական միությունը հրապարակել էր զեկույց 2019 թ. մայիսից ի վեր Հայաստանում տեղի ունեցող զարգացումների և ԵՄ-Հայաստան հարաբերությունների մասին։ Զեկույցում ընդգծվում է ԵՄ-Հայաստան համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի իրականացման Հայաստանի առաջընթացը, նրա հետևողականությունը ներպետական բարեփոխումների հանձնառությանը և ԵՄ-ի առանցքային դերը՝ դրանց աջակցման գործում։
ԵՄ-Հայաստան գործընկերության խորհրդի նիստը կայացավ ԵՄ-Ադրբեջան համագործակցության խորհրդի հանդիպման նախօրյակին: Հանդիպումները վերահաստատում են տարածաշրջանի երկրների հետ ԵՄ գործընկերության կարևորությունը և ԵՄ-ն աջակցությունը տարածաշրջանի վերականգնման և տևական խաղաղության հաստատման գործում:

Politics 11:49 18/12/2020 NKR
Borrell: EU stands ready to assume a role in shaping durable settlement to Nagorno-Karabakh conflict
The 3rd Partnership Council meeting between the European Union and the Republic of Armenia was held in Brussels on 17 December 2020.
The Council was chaired by the High Representative of the European Union for Foreign Affairs and Security Policy, Mr Josep Borrell, and attended by EU Commissioner for Neighbourhood and Enlargement, Olivér Várhelyi. Foreign Minister Mr Ara Ayvazyan led the Armenian delegation.
The Partnership Council reviewed the implementation of the EU-Armenia Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement (CEPA), which covers a wide range of cooperation in the political, economic, trade, and other sectoral areas. It also discussed other issues relevant for EU-Armenia relations. The EU reiterated that it remains fully committed to the joint agenda as well as to supporting Armenia in overcoming challenges on its reform path, the EU Delegation to Armenia reported.
The Partnership Council also addressed the challenges posed by the COVID-19 pandemic, underlining the EU's support to Armenia’s efforts protect lives and livelihoods, and to reopen societies and the economy.
The EU and Armenia also discussed the situation in and around Nagorno-Karabakh following the cessation of hostilities on 10 November 2020, the EU's role in supporting recovery and reconciliation, as well as regional issues.
"The EU welcomes and supports Armenia's strong commitment to further pursue its reform agenda and to fully implement our bilateral agreement, despite the challenges the country is confronted with", said High Representative, Josep Borrell. "The EU stands ready to assume a role in supporting and shaping a durable settlement to the Nagorno Karabakh conflict, in close complementarity with the Minsk Group Co-Chairs. We are ready to use our peacebuilding and reconstruction tools to support this."
Commissioner for Neighbourhood and Enlargement, Olivér Várhelyi, underlined that "The EU is strongly committed to support Armenia's socio-economic recovery and continued domestic reforms for the benefit of the Armenian citizens and businesses. With substantial assistance already provided to mitigate the impact of the COVID-19 pandemic and the government's priority reforms in justice and police, we stand ready to explore how to further support Armenia under the current challenging circumstances. We are also ready to contribute €10 million to further humanitarian assistance and to work towards more comprehensive conflict transformation and longer-term socio-economic development."
Ahead of the Partnership Council, the European Union issued a report on developments in Armenia and EU-Armenia relations since May 2019. The report underlines Armenia's progress in implementing the EU-Armenia Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement, its commitment to domestic reforms, and the key role of the EU in supporting them.
The EU-Armenia Partnership Council took place one day ahead of the EU-Azerbaijan Cooperation Council. These meetings reiterate the importance of the EU's partnership with the countries in the region and the EU’s support to its recovery and to sustainable peace.