Հասարակություն 13:44 21/12/2020 Արցախ
Ռուսաստանի ՊՆ ականազերծման գործողությունների միջազգային կենտրոնի մասնագետները շարունակում են աշխատանքը Լեռնային Ղարաբաղի տարածքի ականազերծման ուղղությամբ: Տեղեկատվությունը հրապարակված է ՌԴ ՊՆ պաշտոնական կայքէջում:
Գործողության ընթացքում Լեռնային Ղարաբաղում Ռուսաստանի խաղաղապահ ուժերի ինժեներական ստորաբաժանումները մաքրել են շուրջ 238 հա տեղանք, 93 կիլոմետր ճանապարհներ և 423 բնակելի շենքեր: Հայտնաբերվել և վնասազերծվել է ավելի քան 8,3 հազար պայթուցիկ օբյեկտ:
Լեռնային Ղարաբաղի տարածքները պայթուցիկ առարկաներից և չպայթած զինամթերքից ականազերծելու և մաքրելու ընթացքում ռուս խաղաղապահներն օգտագործում են ժամանակակից ռոբոտատեխնիկական համակարգեր: Դրանք թույլ են տալիս լեռնային տեղանքներում և եղանակային վատ պայմաններում պահպանել ականազերծման բարձր տեմպերը:

Society 15:16 21/12/2020 NKR
The specialists of the International Mine Action Centre of the Russian Ministry of Defense continue work on demining the area of responsibility of the Russian peacekeeping forces in Nagorno-Karabakh (Artsakh).
In total, during the peacekeeping operation in Nagorno-Karabakh, engineering units cleared more than 238 hectares of terrain and about 93 kilometers of roads, 423 residential buildings. More than 8,300 explosive objects were found and neutralized, the ministry said in a statement on Monday.
In the course of demining and clearing the territory of explosive objects in Nagorno-Karabakh, Russian peacekeepers use modern robotic systems that allow them to maintain a high rate of demining in mountainous terrain and deteriorating weather.