Հասարակություն 13:44 21/12/2020 Արցախ
Ռուսաստանի ՊՆ ականազերծման գործողությունների միջազգային կենտրոնի մասնագետները շարունակում են աշխատանքը Լեռնային Ղարաբաղի տարածքի ականազերծման ուղղությամբ: Տեղեկատվությունը հրապարակված է ՌԴ ՊՆ պաշտոնական կայքէջում:
Գործողության ընթացքում Լեռնային Ղարաբաղում Ռուսաստանի խաղաղապահ ուժերի ինժեներական ստորաբաժանումները մաքրել են շուրջ 238 հա տեղանք, 93 կիլոմետր ճանապարհներ և 423 բնակելի շենքեր: Հայտնաբերվել և վնասազերծվել է ավելի քան 8,3 հազար պայթուցիկ օբյեկտ:
Լեռնային Ղարաբաղի տարածքները պայթուցիկ առարկաներից և չպայթած զինամթերքից ականազերծելու և մաքրելու ընթացքում ռուս խաղաղապահներն օգտագործում են ժամանակակից ռոբոտատեխնիկական համակարգեր: Դրանք թույլ են տալիս լեռնային տեղանքներում և եղանակային վատ պայմաններում պահպանել ականազերծման բարձր տեմպերը:

Политика 15:12 21/12/2020 НКР
Специалистами Международного противоминного центра Минобороны России продолжается работа по разминированию территории Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики (НКР)), сообщает пресс-служба МО РФ.
За время операции инженерными подразделениями российских миротворческих сил в Нагорном Карабахе разминировано около 238 гектаров местности, 93 километра дорог, 423 домостроения. Обнаружено и обезврежено более 8,3 тыс. взрывоопасных предметов.
В ходе разминирования и очистки территории от взрывоопасных предметов в Нагорном Карабахе российскими миротворцами применяются современные робототехнические комплексы, которые позволяют поддерживать высокий темп разминирования в условиях горной местности и ухудшения погоды.