Իրավունք 11:08 22/12/2020 Հայաստան
Իրավաբան, «Մեկ Հայաստան» կուսակցության հիմնադիր Արթուր  Ղազինյանը, արձագանքելով Նիկոլ Փաշինյանի՝ Հայաստանի սահմանների վերաբերյալ օրենքի մեջբերումներին, գրում է.
«Եթե ՀՀ օրենքով գծվեր արտաքին սահման, հիմա մենք ծովից-ծով Հայաստան կունենայինք
Երեկ երեկոյան պետական դավաճանը հիշել է 2010թ. ընդունված մի օրենք, որով նկարագրված են ՀՀ գյուղերի վարչատարածքային սահմանները:
Էս խեղկատակը օրենքում գտել է «սահմանակից է Ադրբեջանի հանրապետությանը» ձևակերպումը և երջանիկ հորթի պես թռչկոտելով այս մասը տեղադրում է որպես իր դավաճանության հիմնավորում:
Սա էն աստիճանի անգրագետա, որ նույնիսկ չգիտի, որ ՀՀ օրենքով պետական սահմաններ չեն գծվում, քանի որ ՀՀ ԱԺ ընդունած օրենքը 0 արժեք ունի ադրբեջանի համար:
Պետական սահման գծելու հարցը լուծվում է 2 կամ ավել պետությունների կողմից ստեղծված միջպետական հանձնաժողովի կողմից՝ ՄԻՋԱԶԳԱՅԻՆ ՊԱՅՄԱՆԱԳՐՈՎ, որի հիման վրա ընդունվում են ներպետական օրենքները:
Ադրբեջանի հետ Հայաստանը միջազգային պայմանագիր չի ստորագրել, միջպետական հանձնաժողով չի ձևավորել, և առհասարակ, Հայաստանի և ադրբեջանի միջպետական սահաման ԵՐԲԵՔ ԳՈՅՈՒԹՅՈՒՆ ՉԻ ՈՒՆԵՑԵԼ, քանի որ անկախ Հայաստանը և անկախ Ադրբեջանը 1991թ.-ից գտնվում էին պատերազմի մեջ:
Հիմա Ադրբեջանը, նիկոլի օգնությամբ և «իմ քայլը» դաշինքի լուռ աջակցությամբ, գծում են ԻՐԵՆՑ ՀԱՐՄԱՐ ձեռնտու սահման, ինչը կրկին պետական դավաճանություն է»։

Политика 13:06 22/12/2020 Армения
Казинян: Если бы законом РА проводились внешние границы, то у нас была бы сейчас Армения от моря до моря
Учредитель партии «Одна Армения», кандидат юридических наук Артур Казинян на своей странице в социальной сети Facebook, коснувшись ссылок Никола Пашиняна к закону касательно границ РА, написал:
«Если бы законом РА проводились внешние границы, то у нас была бы сейчас Армения от моря до моря.
Вчера вечером государственный изменник вспомнил о принятом в 2010 году законе, в котором описаны административно-территориальные границы сел Республики Армения.
Этот клоун нашел в законе от 2010 года формулировку «граничит с Азербайджанской Республикой» и, подпрыгивая подобно счастливому теленку, представил это как обоснование своего предательства.
Он настолько безграмотен, что даже не знает о том, что государственные границы не устанавливаются законами Армении, поскольку принятый Национальным Собранием Армении закон не представляет для Азербайджана никакой ценности.
Вопрос проведения государственной границы решается межгосударственной комиссией, создаваемой двумя и более государствами в соответствии с международным договором, на основании которого и принимаются внутригосударственные законы.
Армения не подписывала международного соглашения с Азербайджаном, не сформировала межгосударственной комиссии, и вообще межгосударственной границы между Арменией и Азербайджаном никогда не существовало, поскольку независимая Армения и независимый Азербайджан с 1991 года находятся в состоянии войны.
Теперь Азербайджан с помощью премьер-министра Армении Никола Пашиняна и при негласной поддержке фракции блока «Мой шаг» чертит удобную и выгодную для себя границу, что опять же является государственной изменой».