Քաղաքական 10:47 28/12/2020 Հայաստան
168.am-ի մոսկովյան աղբյուրների փոխանցմամբ, դեկտեմբերի 18-ին, երբ Հայաստանի երկրորդ Նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը գտնվում էր Մոսկվայում՝ ԲՖԿ «Սիստեմա» ընկերության տնօրենների խորհրդի նիստին մասնակցելու համար, նրա և Ռուսաստանի Նախագահ Վլադիմիր Պուտինի միջև տևական (շուրջ մեկ ժամ տևողությամբ) հեռախոսազրույց է տեղի ունեցել։
Զրուցակիցները հարցերի լայն շրջանակ են քննարկել. դրանք առնչվել են Հայաստանի և Արցախի անվտանգության խնդիրներին հետպատերազմական իրողությունների ներքո, տարածաշրջանային հնարավոր զարգացումմերին, Հայաստանում ստեղծված քաղաքական և տնտեսական իրավիճակին։
Տեղեկությունը ճշտելու համար 168.am-ը դիմել է երկրորդ Նախագահի գրասենյակի ղեկավար Վիկտոր Սողոմոնյանին, որն այդ օրը ևս գտնվում էր Մոսկվայում։ Սողոմոնյանը չի հերքել տեղեկությունը՝ միևնույն ժամանակ հրաժարվելով մանրամասներ ներկայացնել զրույցից կամ որևէ կերպ մեկնաբանել այն։
«Հ. Գ. Ի թիվս այս թեմայի շուրջ այլ հարցերի մենք փորձում էինք պարզել թե ինչո՞ւ են Պուտինը և Քոչարյանը սահմանափակվել հեռախոսազրույցով՝ առերես հանդիպման փոխարեն, ինչպես դա բազմիցս եղել է անցած տարիներին։
Սակայն Դմիտրի Պեսկովի երեկվա հայտարարությունն այն մասին, որ ՌԴ Նախագահը պատրաստվում է պատվաստում ստանալ COVID-19-ից, ինչպես նաև Պուտինի՝ հեռավար հրապարակային հանդիպումների առատությունը պարզ դարձրեցին այդ հարցի պատասխանը։ Ըստ ամենայնի, մինչ պատվաստումը նրա առերես հանդիպումների քանակը հասցված է հնարավոր նվազագույնի»,-գրում է 168.am-ը։

Politics 11:51 28/12/2020 Region
Armenia's second president Robert Kocharyan held a phone conversation with Russian President Vladimir Putin, 168.am reports, citing own sources in Moscow. As the source reminds, Kocharyan paid a working visit to Moscow on December 18 to attend the session of the Sistema PJSFC Board of Directors to which he is a member.
As pat of the visit, Kocharyan held an hour-long conversation with Putin. The interlocutors discussed a wide range of issues, concerning the security of Armenia and Artsakh in the post-war reality, possible regional developments as well as the political and economic situation established in Armenia.
168.am has reached the Spokesperson of the former president Victor Soghomonyan to comment on the veracity of the reports. Soghomonyan has neither denied nor confirmed the information, at the same time refusing to provide details on the phone conversion or comment it in any way.
The news outlet then raises questions why the presidents talked over the phone instead of having a face-to-face meeting as it has happened previously when Kocharyan was in Moscow.
"Dmitry Peskov's yesterday's comments that Vladimir Putin is likely to announce about taking the coronavirus vaccine in the near future spreads light on the issue as ahead of the vaccination Putin has reportedly minimized the frequency of face-to-face meetings.