Քաղաքական 10:47 28/12/2020 Հայաստան
168.am-ի մոսկովյան աղբյուրների փոխանցմամբ, դեկտեմբերի 18-ին, երբ Հայաստանի երկրորդ Նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը գտնվում էր Մոսկվայում՝ ԲՖԿ «Սիստեմա» ընկերության տնօրենների խորհրդի նիստին մասնակցելու համար, նրա և Ռուսաստանի Նախագահ Վլադիմիր Պուտինի միջև տևական (շուրջ մեկ ժամ տևողությամբ) հեռախոսազրույց է տեղի ունեցել։
Զրուցակիցները հարցերի լայն շրջանակ են քննարկել. դրանք առնչվել են Հայաստանի և Արցախի անվտանգության խնդիրներին հետպատերազմական իրողությունների ներքո, տարածաշրջանային հնարավոր զարգացումմերին, Հայաստանում ստեղծված քաղաքական և տնտեսական իրավիճակին։
Տեղեկությունը ճշտելու համար 168.am-ը դիմել է երկրորդ Նախագահի գրասենյակի ղեկավար Վիկտոր Սողոմոնյանին, որն այդ օրը ևս գտնվում էր Մոսկվայում։ Սողոմոնյանը չի հերքել տեղեկությունը՝ միևնույն ժամանակ հրաժարվելով մանրամասներ ներկայացնել զրույցից կամ որևէ կերպ մեկնաբանել այն։
«Հ. Գ. Ի թիվս այս թեմայի շուրջ այլ հարցերի մենք փորձում էինք պարզել թե ինչո՞ւ են Պուտինը և Քոչարյանը սահմանափակվել հեռախոսազրույցով՝ առերես հանդիպման փոխարեն, ինչպես դա բազմիցս եղել է անցած տարիներին։
Սակայն Դմիտրի Պեսկովի երեկվա հայտարարությունն այն մասին, որ ՌԴ Նախագահը պատրաստվում է պատվաստում ստանալ COVID-19-ից, ինչպես նաև Պուտինի՝ հեռավար հրապարակային հանդիպումների առատությունը պարզ դարձրեցին այդ հարցի պատասխանը։ Ըստ ամենայնի, մինչ պատվաստումը նրա առերես հանդիպումների քանակը հասցված է հնարավոր նվազագույնի»,-գրում է 168.am-ը։

Политика 11:27 28/12/2020 Армения
Как передают московские источники 168.am, 18 декабря, когда второй президент Армении Роберт Кочарян находился в Москве для участия в заседании совета директоров АФК «Система», у него состоялся длительный телефонный разговор (около часа) с президентом России Владимиром Путиным.
Собеседники обсудили широкий круг вопросов: они касались вопросов безопасности Армении и Арцаха в условиях послевоенных реалий, возможных развитий региональных событий, политической и экономической ситуации в Армении.
Для проверки информации 168.am обратилось к руководителю офиса второго Президента Виктору Согомоняну, который в тот день также находился в Москве. Согомонян не стал опровергать информацию, в то же время отказавшись сообщать подробности разговора или как-либо его комментировать.
"PS. В числе других вопросов по этой теме мы пытались выяснить, почему Путин и Кочарян ограничились телефонным разговором, а не личной встречей, как это неоднократно случалось в последние годы.
Однако вчерашнее заявление Дмитрия Пескова о том, что президенту России предстоит вакцинация от COVID-19, а также большое количество дистанционных публичных встреч Путина прояснили ответ на этот вопрос. Судя по всему, количество его личных встреч перед вакцинацией сократилось до минимума», - пишет 168.am.