Հասարակություն 14:59 05/01/2021 Հայաստան
Անհետ կորած զինծառայողների հարազատների հավաքվել են կառավարության դիմաց։ Ծնողներից մեկն ասաց, որ անորոշ վիճակ է, ուզում եմ իմանալ, թե ինչ աշխատանքներ են գնում իրենց երեխաներին գտնելու ուղղությամբ։ Նշում են, որ հավաքվելով այստեղ՝ փորձում են զգոն պահել կառավարությանը։
«Երկու ամսվա զինծառայող էր, Հադրութի շրջանում է  կորել։ Նրա հետ ծառայողներից մեկն ասում է՝ զոհված է տեսել տղայիս, մյուսն էլ ասում է՝ վիրավոր է եղել։ Հիմա որևէ տեղեկություն  չունեմ՝ ոչ մարմինը կա, ոչ էլ գերիների ցուցակում անունը կա։  Ծառայության եմ տվել ողջ ու առողջ, այդպես էլ իմ տղային ուզում եմ»,- ասաց անհետ կորած զինծառայողի մայրը։
Մայրերից մյուսն ասաց, որ որդուց լուր չունի 80 օր, ենթադրյալ գերի է։
Անհետ կորած զինծառայողներից մեկի ծնողը՝ Ռոման Գևորգյանն ասաց. «Ծնողներ կան, որ տեսել են իրենց երեխաների լուսանկարները վերակենդանացման բաժանմունքներում պառկած։ Բերել են Երևան, չկան, ոչ մի հիվանդանցում չկան։ Մեկ շաբաթ է այդ երեխաները չկան։ Ասեղ էին, ինչ էին, չկան այդ երեխաները»։
Նա ցույց տվեց վիրավոր զինծառայողներից մեկի նկարը՝ Գորիսի հիվանդանոցում, ում արդեն մեկ շաբաթ է չեն կարողանում գտնել։ Վերջին անգամ Գորիսում եմ նկարել կոնկրետ զինվորներից մեկին, մեկ շաբաթ է չեն կարողանում գտնել, քանի որ կոնկրետ չեն զբաղվում։
«Պետք է պատասախան տան։ Առողջապահության նախարարը պետք է գա, վզից կբեռնենք,  պետք է տանի այնտեղ, որտեղ նկարել է այդ երեխաներին։ Ինքն է ցույց տվել երեխաների նկարները։ Պետք է գտնի, տա մեզ։
Չգիտեմ՝ առողջապահության նախարարն ինչով է  զբաղվում, հաստատ ոչ մի բանով չի զբաղվում։
ԴՆԹ-ով գտած զինծառայողի մարմին են տվել, թաղել են, հետո պարզել են, որ իրենց երեխան չէ»։
Ռ. Գևորգյանը նշոց, որ կառավարությունում չգիտեն՝ Բաքվի բանտում 800-ից ավելի երեխա կա. «Վերադարձած 44 գերիների հետ խոսել ենք, ասում են՝ երեք հարկ է եղել երկու կորպուսով, ամեն խցում 6 հոգի։ Երեխաների աչքերը փակ տարել են, արյան անալիզ են վերցրել, թվեր են տեսել, գումարում ենք 800-ից ավելի է ստացվում»։
Նա նշեց, որ իրենց պահանջն է. «Կա հատված, որտեղ ադրբեջանցիները զոհվածներին մի տեղ փորել, թաղել են, պետք է իմանան, թե  որտեղ են թաղել, որպեսզի գնանք, հանենք, ինչպես նաև գերիների կոնկրետ անուններ տան մեզ։ Համոզված եմ, որ Բաքվի բերդում 800-ից ավելի երեխաներ կան։
Չգիտեմ՝ ինչով են զբաղված՝ ի՞նչ նոր տարի, ի՞նչ ձյունանուշիկ, ամոթ է, գործի չեն։ Բոլորը պետք է աշխատեն։ Իմ երեխային երեք ամիս է չեմ տեսել»։
Նա նաև  ասաց, որ այսօր տեղեր կան, որտեղ թուրքը չի թողնում մտնել ողջ մնացածներին գտնելու համար։
Այնուհետև նա հայտնեց, որ Նիկոլ Փաշինյանի հետ հանդիպում չի լինի, եռակողմ հանդիպման է գնալու, պահում են, որպեսզի չվարակվի։
«Թող զանգով խոսենք։ Կոնկրետ ինչ կա, մենք ներկայացնենք հեռախոսով, բայց առողջապահության նախարարը պետք է գա այստեղ, եթե չգա, մենք կգնանք»,-ասաց Ռ.Գևորգյանը։

Society 17:15 05/01/2021 Armenia
Families of Armenian soldiers who went missing during the recent Artsakh war on Tuesday staged a protest outside the government building to again call the authorities’ attention to the problem and to learn about the search efforts.
“My son joined the military two months before the war. He went missing in the Hadrut region. One of his fellow soldiers says that he saw my son killed, another says that he saw him wounded. Now I have no news of him, neither his body has been found, nor his name is on the list of prisoners,” a missing soldier’s mother told reporters.
The mother of another missing serviceman noted that she has not heard from her son for 80 days.
The father of one of the missing soldiers, Roman Gevorgyan, said: “There are parents who have seen photos of their children in intensive care units. They were transported to Yerevan, but cannot be found anywhere, not in a single hospital. The children have gone missing for a week. They are not needles to get lost without a trace.”
He showed a photograph of one of the wounded soldiers taken in the Goris hospital, adding they had not been able to find him for a week. He stated the health minister should be held to account for the failed efforts to find those soldiers, demanding a meeting with Arsen Torosyan.
According to the father, the government does not know that more than 800 Armenian soldiers are being held in a Baku prison. “We talked to 44 repatriated POWs, they say that there were three floors and two buildings, with 6 people kept in each cell. The children got a blood test with their eyes closed, but they saw the numbers. We add up and it turns out to be more than 800,” he said.
He presented the parents' demand: “There is a site where Azerbaijanis buried the dead soldiers. They must find out where they are buried so that we can find and retrieve the remains. In addition, we must be provided with the specific names of the prisoners. I am convinced that there are over 800 children in the Baku prison.
“I don't know what they are doing: what New Year, what Snow Maiden? It's a shame, they are not at work. Everyone must work. I haven't seen my son for three months.”
He also said Azerbaijanis do not allow search operations for the surviving soldiers in some places.
The parent added there will be no meeting with Nikol Pashinyan, as the premier is preparing for a trilateral meeting and avoids contacts not to catch coronavirus.
“We can hold a phone call. We will present our concerns to him over the phone, but the health minister must come here, if he does not come, we will find him," Gevorgyan said.