Քաղաքական 17:30 07/01/2021 Հայաստան
ՀՀ ԱԳՆ․ Նոյեմբերի 9-ի հայտարարությունը որևէ սահմանափակում չի մտցնում Հայաստանի և Արցախի միջև տարբեր մակարդակներում կապերի մասով
ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Աննա Նաղդալյանը պատասխանել է «Ինտերֆաքս»-ի հարցին, տեղեկացնում է ՀՀ ԱԳՆ-ն։
Հարց. Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն հայտարարություն տարածեց, որ ՀՀ ԱԳ նախարարի այցը Արցախ նոյեմբերի 9-ի հայտարարությամբ ստանձնած պարտավորությունների խախտում է: Ի՞նչ պարտավորությունների մասին է խոսքը:
Պատասխան. Այդ պնդումներն ամբողջովին սին և հիմնազուրկ են: Նոյեմբերի 9-ի հայտարարությունը որևէ սահմանափակում չի մտցնում Հայաստանի և Արցախի միջև տարբեր մակարդակներում կապերի մասով:
Նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունը, որն ուղղված էր հրադադար հաստատելուն և Արցախ ռուս խաղաղապահներ տեղակայելուն, չի արձանագրում որևէ համաձայնություն Արցախի կարգավիճակի մասով: Եվ այդ տեսակետից այն բոլոր պնդումները, որ Արցախի կարգավիճակի մասով տեղի են ունեցել փոփոխություններ, իրականությանը չեն համապատասխանում:
Արցախի կարգավիճակը պետք է որոշվի խաղաղ գործընթացի արդյունքում՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների կողմից առաջարկված սկզբունքների, ժողովուրդների ինքնորոշման իրավունքի հիման վրա:

Politics 18:22 07/01/2021 Armenia
November 9 statement doesn’t impose any restrictions on relations with Artsakh at various levels, Armenia says
Armenian Foreign Ministry spokeswoman Anna Naghdalyan has answered a question of Interfax news agency about the recent statement of Azerbaijan’s Foreign Ministry. The question and answer published by the Armenian Foreign Ministry are below.
Question: The Foreign Ministry of Azerbaijan released a statement that the visit of the Armenian foreign minister to Artsakh is a violation of the commitments undertaken in the November 9 statement. What are the commitments about?
Answer: These allegations are completely futile and baseless. The November 9 statement does not impose any restrictions on relations between Armenia and Artsakh at different levels.
The November 9 trilateral statement, which was aimed at establishing a ceasefire and deploying Russian peacekeepers in Artsakh, does not indicate any agreement on Artsakh's status. From that point of view, all the allegations that the status of Artsakh has changed do not correspond to reality.
The status of Artsakh must be determined as a result of the peace process, based on the principles proposed by the OSCE Minsk Group co-chairs and the right of peoples to self-determination.