Առողջություն 15:04 09/01/2021 Աշխարհում
Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը հայտարարել է, որ առաջիկա շաբաթները ամենադժվարը կլինեն իր երկրի համար՝ կապված կորոնավիրուսային համաճարակի տարածմամբ, փոխանցում է «Գազետա.ռու»-ն։
Նրա խոսքով, Գերմանիան և եվրոպական այլ երկրներ բախվելու են երկրորդ վտանգավոր ալիքի հետ:
«Ձմռան հաջորդ շաբաթները, ամենայն հավանականությամբ, համաճարակի առումով ամենադաժանն են լինելու», - ասել է կանցլերը:
Նա նշել է, որ շատ կլինիկաներում բժիշկներն ու առողջապահության մասնագետները աշխատում են իրենց սահմաններում: Մերկելը նաև հավելել է, որ դժվար է հաշվարկել հիվանդության աճի վրա Ամանորի և Սուրբ ծննդյան տոների ազդեցությունը:
«Մեր նպատակը պարզ է. մենք պետք է  էապես կրճատենք հիվանդության նոր դեպքերի թիվը, յոթ օրվա ընթացքում 100 հազար բնակչի հաշվով 50 նոր դեպք պետք է լինի», - ընդգծել է Գերմանիայի կանցլերը:

Здоровье 16:02 09/01/2021 В мире
Канцлер Германии Ангела Меркель заявила, что предстоящие недели будут для ее страны самыми тяжелыми из-за ситуации с пандемией коронавируса. Об этом со ссылкойна РИА «Новости» сообщает Газета.ru
По ее словам, ФРГ и другие страны Европы столкнулись со второй опасной волной инфекции.
«Следующие недели зимы станут, по всей видимости, самой тяжелой фазой пандемии», — сказала канцлер.
Она отметила, что врачи и медицинские работники во многих клиниках работают на пределе своих возможностей. Меркель также добавила, что пока трудно подсчитать последствия роста заболеваемости в период новогодних и рождественских праздников.
«Наша цель ясна — мы должны очень существенно понизить число новых случаев заболевания, до уровня 50 новых случаев на 100 тысяч населения за семь дней, а еще лучше — ниже этого значения», — подчеркнула канцлер Германии.