Սուրեն Սարգսյան. Տապալված հայ-չինական հարաբերությունները
Միջազգայնագետ Սուրեն Սարգսյանը ֆեյսբուքյան էջում շարունակում է ներկայացնել տապալված միջազգային հարաբերությունները.
«Վերջին 2.5-3 տարիները նշանավորվեցին արտաքին քաղաքականության տոտալ տապալմամբ: Տապալվեցին ինչպես հայ-ռուսական ռազմավարական, այնպես էլ հայ-ամերիկյան և հայ-չինական բարեկամական հարաբերությունները:
Հայ-չինական հարաբերությունները մշտապես եղել են բարձր մակարդակի վրա: Մշտապես երկուստեք ընդգծվում էր, որ ՀՀ-ն ու ՉԺՀ-ն համանման կամ նույնական դիրքորոշումներ ունեն միջազգային տարբեր հարցերի վերաբերյալ: Սա իրոք լուրջ և բացառիկ ձևակերպում էր:
Ցավոք, վերջին տարիներին Հայաստանի իշխանության մի քանի լուրջ բացթողումների արդյունքում մեր նկատմամբ ձևավորվեց այլ վերաբերմունք:
1. 2019թ. մայիսին վարչապետն այցելեց Չինաստան: Բարձր մակարդակի հանդիպումների արդյունքում ձեռք բերվեցին մի շարք պայմանավորվածություններ (այդ թվում «Ճանապարհ և գոտի»-ի մասով, սակայն իշխանությունների անհետևողականության և դիլետանտության պատճառով դրանք կյանքի չկոչվեցին: Չինական կողմը բնականաբար արեց հետևություններ:
2. 2019թ. Հայաստան այցելեց Թայվանի էկոնոմիկայի նախարարը: Այնինչ, մենք Չինաստանի հետ ստորագրված հռչակագիր ունենք, համաձայն որի ՀՀ-ն պարտավորվել է Թայվանի հետ որևէ պաշտոնական կապ չհաստատատել: Բնականաբար եղան հերքում/պարզաբանում/երթումներ, սակայն Չինական կողմում հետևություններն արդեն արված էին:
3. 2019թ. Հայաստանը միացավ Կրոնական ազատության միջազգային ալիանսին: Մի շարժում, որն ընդգծված հակաչինական բնույթ ունի և Թրամփի վարչակազմը դա չէր էլ թաքցնում: Հայկական կողմը փորձեց հիմնավորել «անհիմնավորելին»: Չբերվեց որևէ լուրջ փաստարկ, թե ինչով է այդ շարժմանը միանալը բխում ՀՀ շահերից: Չինական կողմն իր հետևություններն արեց:
Բա այսքանից հետո էլ դեռ զարմանում եք ՄԱԿ ԱԽ-ում Չինաստանի դիրքորոշման վրա»։
- Սուրեն Սարգսյան. Բայց չնեղվեք, դուք Մակունցին ուղարկեք դեսպան
- Սուրեն Սարգսյան. Տապալված դիվանագիտության հարավասիական ուղղությունը
- Սուրեն Սարգսյան. Միգուցե հենց Վեհափառներն էլ փորձեն գերիների վերադարձի առաքելությունն ամբողջությամբ իրականացնել
- Սուրեն Սարգսյան. Բայդենն ամենից քիչ կաշկանդվածությունն ունի ցեղասպանության ճանաչման հարցում
- Սուրեն Սարգսյանը՝ ԱՄՆ-ում ՀՀ դեսպանի երկու թեկնածու է առաջարկում
- Հայաստանի իշխանությունների համար Վաշինգտոնում Հայ Դատի գրասենյակը այլևս ոչինչ չի անելու. Սուրեն Սարգսյան
- Սուրեն Սարգսյան. Սա այն գինն էր, որ Հայաստանը պետք է վճարի, եթե ցանկանում է հայ-թուրքական հարաբերությունները կարգավորել

Politics 15:16 01/02/2021 Armenia
Armenian political scientist Suren Sargsyan took to Facebook on Monday to comment on “failed” relations between Armenia and China.
"The past 2.5-3 years were marked by a total failure in foreign policy. Both the Armenian-Russian strategic relations and the Armenian-US and Armenian-Chinese friendly ties have failed,” he said.
The expert noted that Armenian-Chinese relations have always been at a high level, adding both sides have always highlighted that Armenia and China have similar or identical positions on various international issues.
“Unfortunately, in recent years, as a result of a number of serious failures of the Armenian authorities, a different attitude has been adopted towards us.
“1. In May 2019 the prime minister visited China. As a result of the high-level meetings, a number of agreements were reached (including on the “One Belt, One Road"), but due to the incompetence and amateurism of the authorities, they were not implemented.
“2. In 2019 Taiwan’s minister of economy visited Armenia. Meanwhile, we have signed a declaration with China, according to which Armenia has undertaken not to establish any official relations with Taiwan. Naturally, denials (clarifications, pledges) followed, but the Chinese side had already drawn appropriate conclusions.
“3. In 2019 Armenia joined the International Religious Freedom Alliance. a movement that is strongly against China and the Trump administration did not hide it. The Armenian side tried to substantiate the "unfounded". No serious argument was made as to why joining the movement was in Armenia's interests. The Chinese side made appropriate conclusions.
“Even after all this, you are still surprised by China's position in the UN Security Council,” Sargsyan wrote.