Քաղաքական 12:02 10/02/2021 Տարածաշրջան
ԱՄՆ սենատորներ Ռոն Ուայդենը (դեմոկրատ) և Մարկո Ռուբիոն (հանրապետական) Բայդենի նոր վարչակազմին հորդորում են ճնշում գործադրել Թուրքիայի կառավարության վրա՝ բարելավելու մարդու իրավունքների իր դիրքերը, ասելով, որ այլախոհության դեմ կիրառվում է ավտորիտար ճնշում, ինչպես երկրի ներսում, այնպես էլ արտերկրում:
Ավելի քան 50 սենատորների կողմից ստորագրված երկկուսակցական նամակում նշվում է Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի կողմից ներքին ընդդիմությանը մարգինալացնելը, քննադատող լրատվամիջոցներին լռեցնելը կամ համագործակցելու մղելը, անկախ դատավորներին հեռացնելը, նրանց կուսակցական հավատարիմներով փոխարինելը և բազմաթիվ լրագրողների բանտարկելը:
«Նախագահ Էրդողանի արտաքին քաղաքականությունը նույնպես ժամանակի ընթացքում ավելի ռազմատենչ և մարտական է դարձել: Վերջին տարիներին նա լկտիորեն հարձակվեց Սիրիայում ԴԱԵՇ-ի դեմ պայքարող ԱՄՆ-ի աջակցությամբ գործող քրդերի վրա, նա գնեց ռուսական հակաօդային պաշտպանության համակարգեր, չնայած նախազգուշացումներին, որ դրանք անհամատեղելի են ամերիկյան տեխնոլոգիայի հետ, և նա խրախուսեց Ադրբեջանին բռնություն գործադրել`Հայաստանի հետ տարածքային վեճը լուծելու համար։
Նախագահ Էրդողանը նաև փորձել է ճնշել ԱՄՆ-ին և այլ երկրներին՝ արտահանձնելու Թուրքիայի այն քաղաքացիներին, որոնց նա մեղադրում է 2016-ի ձախողված հեղաշրջման մեջ: Էրդողանի կառավարությունը փորձել է լռեցնել ԱՄՆ-ում իրեն քննադատողներին, ինչպիսիք են NBA-ի խաղացող և մարդու իրավունքների պաշտպան Էնես Կանտերին՝ հետապնդելով Թուրքիայում գտնվող նրա ընտանիքին»,- գրել են սենատորները։
Սենատորները նշում են, որ Միացյալ Նահանգները նշանակալի հնարավորություն ունի ազդելու Թուրքիայի մարդու իրավունքների անհանգստացնող արդյունքների վրա, քանի որ այն կարևոր դաշնակից է աշխարհի կարևոր տարածաշրջանում:
«Մենք ձեզ հորդորում ենք շեշտել Նախագահ Էրդողանին և նրա վարչակազմին, որ նրանք անհապաղ պետք է դադարեցնեն այլախոհությունների դեմ ճնշումը տանը և արտերկրում, ազատ արձակեն քաղբանտարկյալներին և խղճի բանտարկյալներին և հետ կանգնեն իրենց ավտորիտար ընթացքից»,-ասվում է նամակում։

Politics 13:41 10/02/2021 Region
U.S. Sens. Ron Wyden (D-Ore.) and Marco Rubio (R-Fla.) on Tuesday urged the new Biden administration to press the Turkish government to improve its human rights record, which includes an increasingly authoritarian crackdown on dissent both domestically and abroad.
The bipartisan letter signed by more than 50 other senators cited Turkish President Recep Tayyip Erdogan for marginalizing domestic opposition, silencing or coopting critical media outlets, purging independent judges and replacing them with party loyalists, and jailing scores of journalists.
“President Erdogan’s foreign policy has also grown more belligerent and combative over time.  In recent years, he brazenly attacked U.S.-backed Kurds fighting ISIS in Syria, he purchased Russian air defense systems despite warnings that they were incompatible with U.S. technology, and he encouraged Azerbaijan to use violence to settle a territorial dispute with Armenia,” the senators wrote. “President Erdogan has also attempted to pressure the U.S. and other countries into extraditing Turkish nationals, whom he blames for the failed coup in 2016.  The Erdogan government has sought to silence critics in the United States like Enes Kanter, an NBA player and human rights advocate, by going after his family in Turkey and placing an INTERPOL red notice on him.”
The senators note that the United States has a significant opportunity to influence Turkey’s troubling human rights record because it’s an important ally in a key region of the world.
“We believe that the United States must hold allies and partners to a higher standard and speak frankly with them about issues of human rights and democratic backsliding,” the senators wrote. “We urge you to emphasize to President Erdogan and his administration that they should immediately end their crackdown on dissent at home and abroad, release political prisoners and prisoners of conscience, and reverse their authoritarian course.”