Հասարակություն 16:26 11/02/2021 Հայաստան
Հայ-ռուսական համալսարանի բակում այսօր ուսանողները, դասախոսները, շրջանավարտներն ակցիա էին իրականացնում ի աջակցություն համալսարանի ռեկտոր Արմեն Դարբինյանի։
Համալսարանի գիտության գծով պրոռեկտոր, ռեկտորի պաշտոնակատար, դոկտոր-պրոֆեսոր Պարգև Ավետիսյանը մինչ բուն խոսքին անցնելը՝ առաջարկեց մեկ րոպե լռությամբ հարգել Արցախի պատերազմում զոհված հերոսների  հիշատակը։
Անդրադառնալով Արմեն Դարբինյանի շուրջ ստեղծված իրավիճակին, նշեց, համալսարանն ունի մեծ ձեռքբերումներ, բարձր վարկանիշ, հանդիսանում է գիտական  հետազոտությունների կենտրոն, ինչը պրոֆեսորադասախոսական կազմի արհեստավարժության ու ուսանողների աշխատանքի արդյունք է։
Նրա խոսքով, երկար տարիներ բուհը ձեռնպահ է մնացել քաղաքական գործընթացներից։
«Այսօր համալսարանն անառարկելիորեն համարվում է ամենակայացած ռուս-հայկական համատեղ նախագիծը, և դրանում անառարկելի է ռեկտոր Արմեն Դարբինյանի դերը»,-մ ասնավարոպես նշեց նա՝ ընդգծելով, որ հայ-ռուսական համագործակցութունը ոչ միայն անվտանգության առումով անհրաժեշտություն է, այլև դա պետք է զարգացնել գիտակրթական ոլորտում, անհրաժեշտ է սերտ համագործակցության նոր մոդել ու նոր շունչ հաղորդել երկու երկրների հարաբերություններին։
Նա տեղեկացրեց, որ համալսարանի գիտխորհուրդն այսօր արտահերթ նիստ է հրավիրել, որի ընթացքում կընդունի հայտարարություն՝ գնահատական տալով ռեկտորի շուրջ կատարվող իրադարձություններին։
Համալսարանի ուսխորհրդի նախագահ Արմինե Կուպելյանն էլ իր խոսքում նշեց՝ իր ու համալսարանի ուսանողների անունից մտահոգություն է հայտնում Դարբինյանի անվան շուրջ պտտվող լուրերից։ Հայտարարեց՝ ուսանողները Արմեն Ռազմիկովիչի կողքին են։
Հումանիտար գծով պրոռեկտոր Գագիկ Սարգսյանն էլ հայտարարեց, որ այս հրապարակում հավաքվում են համալսարանի ու երկրի համար կարևոր օրերին, այսօր էլ այստեղ են խղճի ձայնով, հոգու կանչով՝ հայտնելու իրենց անհանգստությունը։
«Դարբինյանն այս տարիների ընթացքում ապացուցել է, որ ինքը ստեղծող ու կառուցող ղեկավար է»,-ասաց նա՝ վկայակոչելով վերականգնված այգին, նոր մասնաշենքերը։
Պրոռեկտորն ու մյուս բանախոսները նշեցին, եղել են, կան ու կմնան ռեկտորի կողքին, քանի որ շատ կարևոր նախագծեր իրականություն են դարձել հենց նրա շնորհիվ։ Նրանք նշեցին, որ այս օրերին աշխարհի տարբեր ծայրերում ապրող շրջանավարտներից ևս ստացել են աջակցության խոսքեր։

Общество 17:40 11/02/2021 Армения
Сегодня во дворе Российско-Армянского (Славянского) университета студенты, преподаватели, выпускники проводили акцию в поддержку ректора университета Армена Дарбиняна.
Проректор по науке университета, и.о. ректора, доктор-профессор, действительный член РАН Паргев Аветисян перед тем, как перейти к выступлению, предложил минутой молчания почтить память героев, погибших в Арцахской войне.
Касаясь ситуации вокруг Армена Дарбиняна, он отметил, что университет имеет большие достижения, высокий рейтинг, является центром научных исследований, что является результатом профессионализма профессорско-преподавательского состава и работы студентов.
По его словам, долгие годы университет воздерживается от политических процессов.
«Сегодня университет бесспорно считается самым успешным русско-армянским совместным проектом, и роль ректора, Армена Дарбиняна, в нем тоже безоговорочна»,- сказал он, подчеркнув, что армяно-российское сотрудничество является необходимостью не только с точки зрения обеспечения безопасности, но должно развиваться и в научно-образовательной сфере, отношениям между двумя странами следует придать новую модель тесного сотрудничества и вдохнуть новый смысл.
Он сообщил, что Ученый совет университета созвал сегодня внеочередное заседание, в ходе которого выступит с заявлением, в котором будет дана оценка происходящим вокруг ректора событиям.
Председатель же студенческого совета университета Армине Купелян в своем выступлении отметила, что от своего имени и от имени студентов университета выражает озабоченность слухами, циркулирующими вокруг Дарбиняна. И объявила: «Студенты рядом с Арменом Размиковичем!».
Проректор по гуманитарным вопросам Гагик Саргсян в свою очередь заявил, что на этой площади собираются в важные для университета и страны дни, и сегодня они здесь, ведомые голосом совести, криком души, чтобы выразить свою обеспокоенность.
«Дарбинян за эти годы доказал, что он созидающий и строящий лидер», - сказал он, ссылаясь на отреставрированный парк и здания нового корпуса.
Проректор и другие выступающие отметили, что были, есть и останутся рядом с ректором, ведь благодаря ему многие важные проекты стали реальностью. Они отметили, что в эти дни они получили слова поддержки и от выпускников, живущих в разных частях света.