Քաղաքական 12:38 12/02/2021 Հայաստան
«Այս ամենում բոլորս մեղավոր չենք, նրանք, ովքեր իրենց պարտականություննրը սրբորեն կատարել են, էդ ինչո՞վ են մեղավոր»,-այսօր խորհրդարանական ճեպազրույցի ընթացքում ասաց ԱԺ «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը։
Պատգամավորը նշեց, որ չպետք է մեղավորներին մի կողմ թողնել ու ամեն օր նոր մեղավորներ փնտրել։
«Ամեն օր պտտվում եք, ընդդիմությանը հարցնում՝ դուք չե՞ք համարում, որ մեղավոր եք։ Հա, ընդունում ենք։ Պետք է զերծ մնալ այն մանիպուլյացիաներից, թե բոլորը մեղավոր են, բացի վարչապետից, ՊՆ-ից, ու գեներալներից․ էդ ի՞նչ թազա բան ա։ Հիշեք՝ բոլորը մեղավոր չեն, կոնկրետ մեղավորներ կան, նրանց բացահայտելու ու պատժելու համար առաջարկում ենք ստեղծել փաստահավաք խումբ։ Նրանք, ովքեր դեմ են դրա ստեղծմանը, ուզում են, որ երկրում անդադար միկրոֆոններով մարդիկ պտտվեն ու հարցնեն՝ ո՞վ է մեղավոր, անդադար մեդիատեռոր լինի, սուտ տարածվի ու թացը չորին խառնվի..., այդպես էլ չիմանանք՝ ով էր մեղավոր, ով՝ չէր»,- ասաց նա։
Պատգամավորը ներկայացրեց նաև, թե ինչ խնդիրների է բախվում՝ մասնակցելով փակ, գաղտնի հանդիպումներին։
«Ես մասակցում եմ ԱԽ նիստի, դուրս եմ գալիս, դուք՝ լրագրողներդ, ինձ տալիս եք 100 հարց, որից 5-ին եմ ես կարողանում պատասխանել։ Դուրս է գալիս, որ ես այդ տեղեկատվությունը կրելով՝ այն  չեմ կարողանում կիսել, ու այդտեղ խզում է առաջանում։ Դրա համար, օրինակ՝ հիմա Դավիթ Բեկ-Գորիս ճանապարհահատվածի վերաբերյալ հրապարակված փաստաթուղթ կա, մենք հարցում ենք ուղարկել՝ տեսնելու՝ այն իրակա՞ն է, թե՞ ոչ։ Այս երեք օրերի ընթացքում կա՛մ հերքման, կա՛մ հաստատման տեքստ պետք է լիներ, բայց չի եղել։ Սա է պրոբլեմը, այս իշխանությունից ի՞նչ էիք սպասում»,- նշեց ԼՀԿ ղեկավարը։

Politics 14:55 12/02/2021 Armenia
Not everyone is to blame for the outcome of the recent war in Artsakh, Armenian MP Edmon Marukyan from the opposition Bright Armenia Party told a briefing at the parliament on Friday.
“What are those who have performed their duties sacredly guilty of?” the lawmaker asked.
The deputy stated there are specific persons responsible for the situation and reiterated their call for the formation of a fact-finding commission to look into the events of the 44-day war.
“Every day you are asking the opposition if we consider ourselves guilty? Yes, we admit it. The manipulations that everyone is to blame except for the prime minister, the ministry of defense and the generals have to stop. Remember, not everyone is to blame, there are specific perpetrators, therefore we propose to set up a fact-finding commission to identify and hold them to account,” he said.
The lawmaker also unveiled what problems he faces when participating in closed, confidential meetings.
“I take part in a meeting of the Security Council, after it ends, you, journalists, ask me 100 questions, of which I can answer only 5. It turns out that, possessing this information, I cannot share it with you, and here a gap occurs. For this, for example, a document has now been published regarding David Bek-Goris section of the road. We submitted an inquiry [to the authorities] to find out whether it is genuine or not. During these three days, there should have been either confirmation or denial of the text, but there has been nothing That is the problem, what else do you expect from the current authorities?” he said.