Քաղաքական 12:38 12/02/2021 Հայաստան
«Այս ամենում բոլորս մեղավոր չենք, նրանք, ովքեր իրենց պարտականություննրը սրբորեն կատարել են, էդ ինչո՞վ են մեղավոր»,-այսօր խորհրդարանական ճեպազրույցի ընթացքում ասաց ԱԺ «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը։
Պատգամավորը նշեց, որ չպետք է մեղավորներին մի կողմ թողնել ու ամեն օր նոր մեղավորներ փնտրել։
«Ամեն օր պտտվում եք, ընդդիմությանը հարցնում՝ դուք չե՞ք համարում, որ մեղավոր եք։ Հա, ընդունում ենք։ Պետք է զերծ մնալ այն մանիպուլյացիաներից, թե բոլորը մեղավոր են, բացի վարչապետից, ՊՆ-ից, ու գեներալներից․ էդ ի՞նչ թազա բան ա։ Հիշեք՝ բոլորը մեղավոր չեն, կոնկրետ մեղավորներ կան, նրանց բացահայտելու ու պատժելու համար առաջարկում ենք ստեղծել փաստահավաք խումբ։ Նրանք, ովքեր դեմ են դրա ստեղծմանը, ուզում են, որ երկրում անդադար միկրոֆոններով մարդիկ պտտվեն ու հարցնեն՝ ո՞վ է մեղավոր, անդադար մեդիատեռոր լինի, սուտ տարածվի ու թացը չորին խառնվի..., այդպես էլ չիմանանք՝ ով էր մեղավոր, ով՝ չէր»,- ասաց նա։
Պատգամավորը ներկայացրեց նաև, թե ինչ խնդիրների է բախվում՝ մասնակցելով փակ, գաղտնի հանդիպումներին։
«Ես մասակցում եմ ԱԽ նիստի, դուրս եմ գալիս, դուք՝ լրագրողներդ, ինձ տալիս եք 100 հարց, որից 5-ին եմ ես կարողանում պատասխանել։ Դուրս է գալիս, որ ես այդ տեղեկատվությունը կրելով՝ այն  չեմ կարողանում կիսել, ու այդտեղ խզում է առաջանում։ Դրա համար, օրինակ՝ հիմա Դավիթ Բեկ-Գորիս ճանապարհահատվածի վերաբերյալ հրապարակված փաստաթուղթ կա, մենք հարցում ենք ուղարկել՝ տեսնելու՝ այն իրակա՞ն է, թե՞ ոչ։ Այս երեք օրերի ընթացքում կա՛մ հերքման, կա՛մ հաստատման տեքստ պետք է լիներ, բայց չի եղել։ Սա է պրոբլեմը, այս իշխանությունից ի՞նչ էիք սպասում»,- նշեց ԼՀԿ ղեկավարը։

Политика 13:38 12/02/2021 Армения
«Не все мы виноваты во всем этом, те, кто свято исполнили свой долг, в чем они виноваты?» - сказал сегодня на брифинге в парламенте глава фракции НС «Просвещенная Армения» Эдмон Марукян.
Депутат отметил, что нельзя оставлять в стороне виноватых и каждый день искать новых виновных.
«Каждый день вы вертитесь тут и спрашиваете оппозицию, не считаете ли вы себя виновными? Да, мы принимаем. Мы должны воздержаться от манипуляций, что виноваты все, кроме премьер-министра, Минобороны и генералов - это что за новость? Помните, не все виноваты, есть конкретные виновные, для их выявления и наказания мы предлагаем создать группу по установлению фактов. Те, кто против ее создания, хотят, чтобы в стране постоянно сновали туда-сюда люди с микрофонами и спрашивали, кто виноват, чтобы был непрекращющийся медиа-террор, чтобы распространялась ложь и «влажное мешалось с сухим» ..., чтобы мы так и не узнали, кто был виноват, кто-нет»,- сказал он.
Депутат представил также, с какими проблемами сталкивается, участвуя в закрытых, конфиденциальных встречах.
«Я участвую в заседании Совета Безопасности, выхожу, вы, журналисты, задаете мне 100 вопросов, из которых на 5 я могу ответить. Получается, что, неся эту информацию, я не могу ею поделиться, и здесь возникает брешь. Для этого, например, сейчас относительно участка дороги Давид Бек - Горис опубликован документ, мы отправили запрос, чтобы узнать, подлинный он или нет. В течение этих трех дней должен был быть текст либо опровержения, либо подтверждения, но этого не произошло.
В этом проблема, чего вы ожидали от этого правительства? »- сказал лидер фракции «Просвещенная Армения».