Քաղաքական 09:06 19/02/2021 Հայաստան
Աբազյանը, Հարությունյանը և Նագիևը նախատեսում են քննարկել Արցախի մնացորդները Ադրբեջանին ինտեգրելու քայլերը. Մ. Մինասյան
«Բոլորս էլ տեսնում ենք, որ պատերազմը չի ավարտվել: Մենք գիտակցեցինք, որ պարտությունը ոչ թե մեկանգամյա, այլ շարունակական հասկացություն է»,- Տելեգրամ ալիքում գրել է Սուրբ Աթոռում ՀՀ նախկին դեսպան Միքայել Մինասյանը:
Նա նշել է, որ Նիկոլի ու նրա թիմի ինքնասիրության բացակայությունը և թշնամուն հաճոյանալը թույլ չեն տալիս հայ ժողովրդին ուշքի գալ, ինքնակազմակերպվել և փորձել ամեն ինչ սկսել զրոյից:
«Ամեն օր Նիկոլն ու իր թիմը նվաստանում են և նվաստացնում են մեզ բոլորիս: Ադրբեջանն ու Թուրքիան սպառնում են, իսկ Նիկոլի թիմը խոսում է տարածաշրջանային համագործակցության մասին: Ադրբեջանն ու Թուրքիան նոր զորավարժություններ են անցկացնում, իսկ Նիկոլը խոսում է սահմանները բացելու մասին:
Սա շարունակվում է արդեն 4 ամիս: Փաշինյանն ու նրա կապիտուլյացիոն թիմը շարունակում են նվաստանալ, նոր տարածքներ հանձնել, ոչնչացնել բանակցային դիրքերը, իրավիճակը շտկելու ցանկացած հեռանկար: Նրանք հույս ունեն, որ Ալիևին զիջումներ անելով՝ կկարողանան գոնե մի բան ստանալ, որը կօգնի նրանց պահել իշխանությունը:
Այդ պարտիայի քայլերից մեկը ԱԱԾ տնօրեն Արմեն Այվազյանի, Արայիկ Հարությունյանի, Ռուստամ Մուրադովի և Ադրբեջանի պետական անվտանգության ծառայության նախագահ Ալի Նագիևի նախատեսված հանդիպումն է։ Գաղտնի հանդիպումը, որի մասին Արմեն Աբազյանը պայմանավորել էր վերջերս Մոսկվա կատարած իր այցի ժամանակ, տեղի կունենա մոտ օրերս շփման գծում՝ Մատաղիսից ոչ հեռու։ Աբազյանը, Հարությունյանը և Նագիևը նախատեսում են քննարկել «ենթակառուցվածքային հարցեր», իսկ, ըստ էության, Արցախի մնացորդները Ադրբեջանին ինտեգրելու քայլեր:
Մենք պետք է հասկանանք, որ սա պարզապես հերթապահ հանդիպում չէ, դա հայոց պետականության քայքայման ծրագրի կատարումն է, հանուն որի Նիկոլը մնում է իշխանության գլուխ:
Հայաստանի նվաստանալու պատրաստակամությունը միայն խթանում է Նիկոլից ավելի մեծ տարածքներ, զիջումներ, երաշխիքներ քամելու Թուրքիայի և Ադրբեջանի ցանկությունը։ Չի կարող և չպետք է մեկ մարդ անպատիժ մնա և դաժանորեն նվաստացնի սեփական Հայրենիքն ու ժողովրդին։
Իսկ դա նշանակում է, որ պատմական, իրավական և բարոյական պատասխանատվության ժամը մոտ է։ Շատ մոտ է»,- գրել է Միքայել Մինասյանը։

Politics 12:50 19/02/2021 Armenia
Mikayel Minasyan: Armenian, Azeri security chiefs, Artsakh leader set to discuss steps to ‘integrate remnants of Artsakh into Azerbaijan’
“It’s clear to all that the war is not over. We have realized that defeat is not a one-time event, but a continuous process,” Armenia’s former Ambassador to the Holy See Mikayel Minasyan wrote on Telegram on Thursday.
He noted that Prime Minister Nikol Pashinyan’s and his team’s “lack of self-esteem” and their efforts to “please the enemy” prevent the Armenian people from waking up, self-organizing and trying to start everything from scratch.
“Every day, Nikol and his team are humiliating us all. Azerbaijan and Turkey make threats, while Nikol’s team speaks of regional cooperation. Azerbaijan and Turkey are conducting fresh military exercises, while Nikol is talking about opening the borders,” he noted.
“This has been going on for four months. Pashinyan and his defeated team continue to humiliate themselves, hand over new territories, destroy our negotiation positions and any prospects to rectify the situation. They hope that engaging in a giveaway with Aliyev they will be able to get at least something that will help them stay in power.
“One of the steps in this game is the planned meeting of Director of Armenia’s National Security Service Armen Abazyan, [Artsakh President] Arayik Harutyunyan, [commander of Russian peacekeeping contingent in Karabakh] Rustam Muradov and Chair of the State Security Service of Azerbaijan Ali Nagiyev. The secret meeting, which Armen Abazyan agreed on during his recent visit to Moscow, will take place on the contact line not far from Matagis in the next few days. Abazyan, Harutyunyan and Nagiyev are planning to discuss “infrastructure issues”, but, in fact, the steps to integrate what remains of Artsakh into Azerbaijan,” Minasyan said.
In the ex-ambassador’s words, it is not just a regular meeting, but part of Pashinyan’s plan to “undermine the Armenian statehood”.
“Armenia's readiness to humiliate itself only spurs on the desire of Turkey and Azerbaijan to get more territories, concessions and guarantees from Nikol. A person cannot and must not go unpunished after severely humiliating his country and people. This means that the time for historical, legal and moral responsibility is very close,” Minasyan said.