Տնտեսություն 16:23 04/03/2021 Հայաստան
«Պատերազմից հետո Սոթքի հանքավայրի աշխատակիցները հարկադիր պարապուրդի մեջ են գտնվում, քանի որ ամբողջ ծավալով չի աշխատում հանքը»,- խորհրդարանում ասաց ԱԺ անկախ պատգամավոր Թագուհի Թովմասյանը։
Նրա խոսքով, այսօր մոտ 300 աշխատակցի կրճատման հարց է առաջ եկել, որոնցից մոտ 100-ն արդեն կրճատվել են, մնացածի կրճատումն էլ ընթացքի մեջ է։
«Սա նշանակում է, որ Վարդենիսի և հարակից շրջանների մոտ 300 ընտանիքներ մնալու են առանց աշխատանքի, իսկ սոցիալական այս ծայրահեղ պայմաններում սահմանամերձ շրջանում սա իսկապես լուրջ խնդիր է։ Այդ մարդիկ ցանկանում են ծայրահեղ միջոցների դիմել»,- նշեց Թագուհի Թովմասյանը։
Պատգամավորը տեղեկացրեց, որ այսօր իր հետ բազմաթիվ վարդենիսցիներ են կապ հաստատել, և ասել են, որ մտադրություն ունեն փակելու երկաթգիծն ու այդ եղանակով իրենց բողոքը հայտնելու։
«Այդ երկաթգծով է տեղափոխվում հանքանյութը դեպի Արարատ։ Քաղաքացիներն այլ ակցիաներ էլ են ուզում իրականացնել։ Որպեսզի բանը դրան չհասնի, գուցե իմ հայտարարությունն օգնի, որ Կառավարությունը որևէ քայլ ձեռնարկի և աջակցություն ցուցաբերի։ Կարծում եմ, որ սա հրատապ հարց է, և պետք է մարդկանց այլընտրանք առաջարկվի»,- կարծիք հայտնեց Թագուհի Թովմասյանը։

Economy 18:29 04/03/2021 Armenia
After the recent war in Artsakh, employees of the Sotk gold mine have found themselves in a forced downtime, as the mine is not operating at full capacity, independent MP Taguhi Tovmasyan said at a parliament sitting on Thursday.
She said around 300 employees of the mine are facing layoffs, adding 100 of them have already been laid off, while the dismissal of the rest is in progress.
“This means that nearly 300 families in Vardenis and surrounding settlements will be left jobless, which is a serious problem in the border region in these extremely difficult social conditions. Those people want to resort to extreme measures,” Tovmasyan noted.
The lawmaker said that many residents of Vardenis community contacted her on Thursday, announcing their intention to block the railway to voice their concerns.
“Ore is transported to Ararat by this railway. Citizens want to carry out other actions as well. To prevent this, maybe my statement will help the government to take some steps and provide support [to residents]. I think this is an urgent issue and people need to be offered an alternative,” Tovmasyan said.