Տնտեսություն 10:59 07/04/2021 Հայաստան
«Խոստացել էի դրամի փոխարժեքի թեմայի անդրադառնալ, երբ այն կհատի 540 դրամի սահմանագիծը։ 2021 թվականի ապրիլի 7-ին դա կատարվեց։ 1 ԱՄՆ դոլարը 535 դրամի սահմանագիծը հատել էր 2021 թվականի ապրիլի 2-ին։ Ընդամենը 5 օրում ՀՀ դրամն արժեզրկվել է 5 դրամով։ Փաստորեն, եթե 1 ԱՄՆ դոլարին հիմա ավելացնենք ևս 60 դրամ, ապա հնարավոր կլինի գնել 3 հատ 200 դրամանոց «բրենդային» հավկիթ։
Շարունակե՛ք վայելել հետպատերազմյան «տնտեսական հեղափոխության» «արդյունքները» և զբաղվեք «ընտրություններով», կամ որ նույնն է, այս աղետը Ձեր գլխին բերած հանցավոր իշխանության ամրապնդման գործընթացով։
Այս թեմայով հաջորդ հիշեցումը կանեմ «հոբելյանական» 1 դոլարը 550 դրամի ժամանակ»։
Խոստացել էի դրամի փոխարժեքի թեմայի անդրադառնալ, երբ այն կհատի 540 դրամի սահմանագիծը։ 2021 թվականի ապրիլի 7-ին դա...

Economy 12:26 07/04/2021 Armenia
Armenia's national currency, the dram, has heavily depreciated in just five days, the former chief of staff of Armenia’s Constitutional Court and former ambassador to Poland, Edgar Ghazaryan, said on Wednesday.
“I promised to address the issue of the AMD exchange rate when it hits 540 drams. It happened on April 7, 2021. 1 dollar rose to 535 drams on April 2. In just 5 days, the Armenian currency has depreciated by 5 drams. In fact, if 60 drams are added to $1 now, it will be possible to buy three “branded” eggs priced at 200 drams each,” he wrote on Facebook.
“Continue to enjoy the "outcome" of the post-war "economic revolution" and deal with the "elections" or, in the same way, the process of strengthening the rule of the criminal authorities that caused this disaster!” Ghazaryan added, promising to again refer to the issue when “1 dollar is traded at 550 drams”.