Հասարակություն 09:14 16/04/2021 Հայաստան
Ապրիլի 16-ին, ժամը 06:24-ին Ճգնաժամային կառավարման ազգային կենտրոն ահազանգ է ստացվել, որ հրդեհ է բռնկվել Երևանի Աբովյան փողոցում գտնվող «Հերացի» թիվ 1 հիվանդանոցային համալիրի 3-րդ հարկում։
Հրդեհի բարդության «Թիվ 2» կանչով դեպքի վայր են մեկնել ԱԻՆ ՓԾ Երևան քաղաքի փրկարարական վարչության հրշեջ-փրկարարական ջոկատներից վեց մարտական հաշվարկ, Հրդեհաշիջման և փրկարարական աշխատանքների կազմակերպման բաժնի հերթապահ խումբը։
Պարզվել է, որ հրդեհը բռնկվել է հիվանդանոցի 2-րդ հարկի հիվանդասենյակներից մեկում։
Հրդեհը մեկուսացվել է ժամը 06։34-ին, մարվել՝ 06։43-ին։ Մասամբ այրվել են երկու ներքնակ (մոտ 2 քմ) և երկու պահարան։ Այրվածքներ են ստացել հիվանդ Ս․ Ա․-ն (ծնված 1980 թ․) և բժիշկ Մ․ Հ․-ն։
Մինչ փրկարարների կանչի վայր հասնելը, տեղի ուժերով տարահանվել է 11 հիվանդ։
Երևանի պետական բժշկական համալսարանի աշխատակազմի ղեկավար Շուշան Դանիելյանն իր ֆեյսբուքյան էջում գրել է.
«Այսօր՝ լուսադեմին, Հերացի հիվանդանոցի հիվանդասենյակներից մեկում հրդեհ է բռնկվել: Նախնական վարկածի համաձայն, պացիենտի կողմից հիվանդանոցային անվտանգության կարգի խախտում է արձանագրվել,հրդեհը բռնկվել է ծխախոտի պատճառով:
Բուժաշխատողները, մինչև համապատասխան մասնագետների ժամանումը, փորձել են մարել հրդեհը, ինչի արդյունքում բաժանմունքի բժիշկը վնասել է ձեռքը, անվտանգության կարգը խախտած քաղաքացին տեղափոխվել է Այրվածքաբանական կենտրոն:
Արտակարգ իրավիճակների նախարարության աշխատակիցների աշխատանքի արդյունքում հրդեհը մարվել է և որևէ այլ տուժած՝ բացի բժշկից ու պացիենտից չկա»:

Общество 09:43 16/04/2021 Армения
16 апреля в 06:24 в Национальный центр кризисного управления поступил сигнал тревоги о пожаре на 3-м этаже больничного комплекса №1 «Гераци» на улице Абовяна Еревана.
По вызову сложности пожара «Номер 2» на место происшествия выехали шесть пожарных расчетов пожарно-спасательных отрядов спасательного управления СС МЧС города Еревана и дежурная группа отдела по организации пожаротушения и спасательных работ.
Выяснилось, что пожар произошел в одной из больничных палат 2-го этажа больницы.
Пожар был локализован в 06:34, потушен в 06:43. Частично сгорели два матраса (около 2 квадратных метров) и два шкафа. Ожоги получили пациент С.А. (1980 г.р.) и врач М. А.
До прибытия спасателей на место вызова, местными силами было эвакуировано 11 пациентов.
Заведующая кафедрой Ереванского государственного медицинского университета Шушан Даниелян на своей странице в соцсети Facebook написала:
«Сегодня на рассвете в одной из палат больницы Гераци вспыхнул пожар. По первоначальной версии, было зафиксировано нарушение пациентом правил безопасности больницы, пожар возник из-за сигареты.
До прибытия соответствующих специалистов медработники пытались потушить пожар, в результате чего врач отделения повредил руку, гражданин, нарушивший порядок безопасности, был доставлен в Ожоговый центр. В результате работы сотрудников МЧС пожар был потушен, других пострадавших, кроме врача и пациента, нет».