Քաղաքական 15:27 24/04/2021 Հայաստան
Այսօր նշվում է 20-րդ դարի առաջին համակարգային պլանավորված ցեղասպանության հիշատակի օրը. 106 տարի առաջ շուրջ 1.5 միլիոն հայ և այլ քրիստոնյա փոքրամասնություններ դաժանաբար սպանվեցին և տեղահանվեցին իրենց հայրենիքում՝այն ժամանակ Օսմանյան կայսրությունում: Այս մասին ֆեյսբուքի իր էջում գրել է գերմանացի պատգամավոր Ալբերտ Վեյլերը։
«Մինչ օրս Թուրքիան հստակ պարտավորություն չի ստանձնել իր պատմության այս մութ գլխում՝ մեր ընդհանուր պատմության մեջ։
Որպես Բունդեսթագ, մենք արդեն ճանաչել ենք այս Ցեղասպանությունը: Ես խրախուսում եմ Թուրքիայի կառավարությանը՝ քննադատաբար նայել անցյալին ու ընդունել այն։ Առանց ճանաչման հաշտություն գոյություն չունի:
Իմ մտքերն այսօր ցեղասպանության զոհերի բազմաթիվ ժառանգների հետ են ամբողջ աշխարհում: Աստված օրհնի Ձեզ»,- գրել է պատգամավորն ու հրապարակել նկար Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրից՝ արված 2015 թ. ապրիլի 24-ին։

Society 18:21 24/04/2021 World
German politician of the Christian Democratic Union,  member of the German Bundestag Albert Weiler believes no reconciliation is without recognition of the Armenian genocide. In a message wrote on his Facebook, the German lawmakers noted: "Today is the commemoration of the first systematically planned Genocide of the 20th century.  106 years ago, about 1.5 million Armenians and other Christian minorities were brutally murdered and displaced from their homeland. To this day, Turkey has not acknowledged  this dark chapter of its history, our common history."
He reminded that the Bundestag has already officially recognized the Armenian Genocide. “I call on the Turkish government to acknowledge the past. There is no reconciliation without recognition," he said.