Քաղաքական 15:27 24/04/2021 Հայաստան
Այսօր նշվում է 20-րդ դարի առաջին համակարգային պլանավորված ցեղասպանության հիշատակի օրը. 106 տարի առաջ շուրջ 1.5 միլիոն հայ և այլ քրիստոնյա փոքրամասնություններ դաժանաբար սպանվեցին և տեղահանվեցին իրենց հայրենիքում՝այն ժամանակ Օսմանյան կայսրությունում: Այս մասին ֆեյսբուքի իր էջում գրել է գերմանացի պատգամավոր Ալբերտ Վեյլերը։
«Մինչ օրս Թուրքիան հստակ պարտավորություն չի ստանձնել իր պատմության այս մութ գլխում՝ մեր ընդհանուր պատմության մեջ։
Որպես Բունդեսթագ, մենք արդեն ճանաչել ենք այս Ցեղասպանությունը: Ես խրախուսում եմ Թուրքիայի կառավարությանը՝ քննադատաբար նայել անցյալին ու ընդունել այն։ Առանց ճանաչման հաշտություն գոյություն չունի:
Իմ մտքերն այսօր ցեղասպանության զոհերի բազմաթիվ ժառանգների հետ են ամբողջ աշխարհում: Աստված օրհնի Ձեզ»,- գրել է պատգամավորն ու հրապարակել նկար Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրից՝ արված 2015 թ. ապրիլի 24-ին։

Политика 15:38 24/04/2021 Армения
Сегодня день поминовения первого систематически спланированного геноцида ХХ века: 106 лет назад около 1,5 миллиона армян и представителей других христианских меньшинств были зверски убиты и депортированы со своей родины -тогдашней Османской империи. Об этом на своей странице в соцсети Facebook написал немецкий депутат Альберт Вейлер.
«Турция до сих пор не взяла на себя четкого обязательства в этой мрачной главе своей истории, в нашей общей истории.
Мы, как Бундестаг, уже признали этот Геноцид. Я призываю правительство Турции осуждающе взглянуть на прошлое и принять его. Без признания нет примирения.
Мои мысли сегодня с многочисленными потомками жертв Геноцида во всем мире. Дай благословит вас Бог», - написал депутат и опубликовал фото из мемориального комплекса Цицернакаберд, сделанное 24 апреля 2015 года.