Քաղաքական 10:42 30/04/2021 Արցախ
Ռուսաստանի խաղաղապահ զորախմբի մարդասիրական ականազերծման վաշտի ինժեներա-սակրավորական խմբերը շարունակում են Արցախի տարածքը մաքրել ականներից և պայթուցիկ օբյեկտներից: Այդ մասին հաղորդագրություն է հրապարակել ՌԴ ՊՆ-ն:
Ներկայումս ռուս զինծառայողներն ակտիվորեն պայթուցիկ առարկաներ են որոնում Արցախի հանրապետության Ասկերանի շրջանում գտնվող Վարդաձոր գյուղի մատույցներում: Այստեղ՝ գյուղատնտեսական նշանակության հողերի տարածքում, ռազմական գործողությունների ընթացքում եղել են մարտական դիրքեր:
Ըստ աղբյուրի, տեղի բնակիչները չէին կարողանում վերսկսել գյուղատնտեսական աշխատանքները: Նախկին մարտական դիրքերի տարածքում ծավալված աշխատանքների ընթացքում դրանք ամբողջությամբ մաքրվել են Ռուսաստանի խաղաղապահ զորակազմի մարդասիրական ականազերծման ստորաբաժանման սակրավորների կողմից:
Ընդհանուր առմամբ, 2020 թվականի նոյեմբերի 23-ից մարդասիրական ականազերծման ստորաբաժանման զինծառայողները չպայթած զինամթերքից մաքրել են 2051 հա տարածք, 625 կիլոմետր ճանապարհ, 1721 շենք, ներառյալ 30 սոցիալական նշանակության օբյեկտ, հայտնաբերվել և չեզոքացվել են 25,600 պայթուցիկ առարկա:

Politics 12:05 30/04/2021 NKR
The sapper groups of the humanitarian demining company of the Russian peacekeeping contingent continue to clear the territory of Artsakh (Nagorno-Karabakh) from mines and explosive objects.
Currently, Russian servicemen are actively searching for explosive objects on the outskirts of the village of Vardadzor (Pirjamal) in the Askeran region of Artsakh. Here, on the territory of farmland, during the fighting there were military positions, the Russian Defense Ministry reported on Friday.
Until today, local residents could not resume agricultural work. During the work on the territory of the former military positions, the area was completely cleared by the sappers of the humanitarian demining unit of the Russian peacekeeping contingent.
In total, since November 23, 2020, the military personnel of the humanitarian demining unit have cleared 2,051 hectares of territory, 625 kilometers of roads, 1,721 buildings, including 30 socially significant objects, and found and neutralized 25,600 explosive objects.