Քաղաքական 17:46 13/05/2021 Հայաստան
Մայիսի 13-ին ադրբեջանական զինված ուժերը, կրկին՝ «սահմանների ճշգրտման» հիմնավորմամբ, հերթական սադրանքն է իրականացրել Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ՝ փորձելով դիրքային առաջխաղացում ապահովել Վարդենիսի և Սիսիանի սահմանային հատվածներում։ Այս մասին հայտարարություն է տարածել պաշտպանության նախարարությունը։
«Երկու դեպքում էլ ՀՀ զինված ուժերի գործողությունների արդյունքում առաջխաղացումը կասեցվել է, ադրբեջանական կողմին պահանջ է ներկայացվել տարածքն անհապաղ լքելու և իրենց ելման դիրքեր վերադառնալու վերաբերյալ։
ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը որպես բացահայտ սադրանք է որակում Ադրբեջանի կողմից մայիսի 12-ից ձեռնարկված այս գործողությունները և, անկանխատեսելի զարգացումներից խուսափելու համար, այդ երկրի զինված ուժերից պահանջում անհապաղ վերադառնալ ելման դիրքեր և ձեռնպահ մնալ Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ ոտնձգություններից»,-ասված է նախարարության տարածած հայտարարության մեջ։

Politics 18:15 13/05/2021 Armenia
The Azerbaijani military carried out another provocation against the sovereign territory of Armenia under the pretext of “border clarification” on Thursday, May 13, trying to advance its positions in the border areas near the towns of Vardenis and Sisian in Syunik Province, the Defense Ministry said in a statement.
"In both cases, as a result of measures taken by the Armenian army, the advance was stopped and the Azerbaijani forces were demanded to leave the territory immediately and return to their starting positions,” the statement said.
The Defense Ministry condemned these steps Azerbaijan has been taking since May 12 as overt provocation.
In order to avoid unpredictable developments, the ministry demands the armed forces of Azerbaijan to immediately return to their initial positions and to refrain from encroachments on the sovereign territory of the Republic of Armenia.